20.7.2023 10:44:49
Zdravotnícke okienko - Syndróm počítačového videnia.
Šesťdesiat centimetrov od monitoru
Deväť z desiatich ľudí, ktorí sedia aspoň tri hodiny denne pri počítači, trápi syndróm počítačového videnia (CVS – Computer Vision Syndrome). Bolí ich hlava, pália oči a majú problémy so zaostrovaním. Hrozí aj poškodenie zraku, najviac deťom do siedmich, ôsmich rokov, kedy zrak ešte nie je ustálený. Odborníci radia dodržiavať pravidlá, ktoré riziko obmedzia. Pri dlhodobom sledovaní monitoru sa objaví pocit suchého oka spojený s pálením očí, pocitom piesku a rezanie v očiach. Pokiaľ sa začínajúce príznaky neliečia, rohovka vyschýna a tvoria sa na nej vlákna, ktoré nepríjemné pocity zhoršujú, povedala očná lekárka kliniky DuoVize Jana Mikšovská. „Zároveň sa oslabuje prirodzená ochrana rohovky, epitel a slzný film, čo uľahčuje prienik infekcie rohovkou a vznik rohovkového vredu. Ten môže viesť až k vzniku nepriehľadnej vrstvy na rohovke, k prasknutiu rohovky alebo aj nutnosti jej transplantácie“, varovala. Počítače môžu vyvolať falošnú krátkozrakosť, kedy dočasne ochabne preťažený zaostrovací sval v oku. Po odpočinku sa sval zregeneruje a schopnosť zaostrovať sa vráti.


Horšia je krátkozrakosť trvalá, ako následok pravidelného a dlhodobého preťažovania zaostrovacieho svalu. V Česku trpí krátkozrakosťou pätina obyvateľov. „Dnes sa prikladá veľký význam v progresii krátkozrakosti práve nadmernej zrakovej záťaže do blízka,“ potvrdila primárka očnej kliniky NeoVize docentka Šárka Skorkovská.

Šesťdesiat centimetrov od monitoru

Vyhnúť sa úplne práci na počítači je väčšinou nemožné. Odborníci preto radia zaviesť do denného režimu pravidlo 20/20/20. Po každých dvadsiatich minútach práce na počítači sa najmenej na dvadsať sekúnd zahľadieť na bod vzdialený minimálne 20 stôp, čo zodpovedá zhruba šiestim metrom. Človek uľaví zaostrovacím svalom, precvičí oči a zabráni vysychaniu rohovky. Vzdialenosť očí od monitoru by mala byť minimálne 60 až 80 centimetrov. Monitor by mal byť vo výške očí, tým sa docieli správne držanie hlavy a obmedzí bolesť očí, chrbta a krčnej chrbtice. Dôležité je aj osvetlenie, biele alebo žlté svetlo by malo byť rozptýlené po celej pracovnej ploche, osvetlená má byť pracovná plocha, nie oko. Žiadna jednostranná záťaž nie je pre dieťa vhodná. Rodičia by preto mali zaistiť, aby sa striedal v činnostiach dieťaťa pohľad na diaľku, stredná vzdialenosť a do blízka, teda hranie vonku, doma a činnosti s pohľadom do blízka, čo môže byť napríklad aj počítač.



Ako predchádzať problémom

Monitor

Horný okraj obrazovky má byť vo výške očí alebo mierne nad očami. Obrazovka by mala byť vždy radšej väčšia a čo najplochejšia (LCD), pričom jej ideálna veľkosť by mala byť 17“ palcov. Pri čítaní textu na obrazovke, očiam prospeje dostatočná veľkosť a farba písma – ideálna veľkosť písma je od 2,6 do 3,6 milimetra a tmavé znaky na svetlom pozadí. Neváhajte si dať zväčšiť písmo, alebo aspoň rozlíšenie obrazovky. Úplne jednoducho a rýchlo si zväčšíte internetovú stránku alebo wordovský dokument stlačením klávesy CTRL + kolieskom na myši dopredu.

Okolie počítača

V tomto prípade máme na mysli prostredie, napríklad správne osvetlenie pracovného miesta, čím sa odstránia odrazy z okolitých predmetov na obrazovku. Odporúča sa celkové osvetlenie 300 až 500 luxov. Ak pri počítači pracujú starší ľudia, osvetlenie by malo byť až 1000 luxov. Pokojne môžete použiť aj pracovné lampy. Nábytok a steny v miestnosti, kde pracujete s počítačom, by mali byť z materiálov, ktoré obmedzujú odraz a odlesk. Odporúča sa matný povrch, farba svetlosivá, svetlozelená alebo svetlohnedá. Dajte pozor aj na umiestnenie počítača. Nevhodný je počítač oproti oknu a chrbtom k oknu. Okno by malo byť so žalúziami na reguláciu prichádzajúceho svetla.


Cvičenia akomodácie (zaostrenia) očnej šošovky


    1. Pohyby očami hore a dolu, alebo do strán: hlavu uvoľnite a očami pohybujte čo najviac hore a dole tak, aby ste v svaloch očí cítili určité napätie. Pri cvičení do strán pohybujte očami čo najviac doprava a doľava. Pohyb má byť pomalý a pravidelný. Opakujte 6x. Potom oči zavrite a nechajte na niekoľko sekúnd odpočinúť.

    2. Krúženie: zadívajte sa silne hore a potom krúžte očami smerom doprava, dolu, doľava a späť hore. Opakujte 4x a rovnaké cvičenie opakujte opačným smerom a potom nechajte oči odpočinúť.

    3. Cvičenie akomodácie (zaostrenia) očnej šošovky: pred oči si dajte ukazovák na vzdialenosť asi 20-30 centimetrov tak blízko, kým ho budete vidieť ostro. Postavte sa pred nejaký predmet, ktorý je vzdialený najmenej päť metrov. Svoj zrak zaostrite na prst a hneď nato na vzdialený predmet. Opakujte 10x. Na 3-4 sekundy oči zavrite a nechajte odpočinúť. Celý postup opakujte 2-3x. Toto cvičenie robte čo najčastejšie!

    4. Slnečné: cena slnečného svitu je vo všetkých prípadoch chybného zraku značná, odporúča sa všetkým so zlým zrakom. Najlepším spôsobom je zavrieť oči a vystaviť ich slnku a hlavou mierne pohybovať zo strany na stranu. Tak budú slnečné lúče dopadať na všetky miesta oka rovnomerne. Cvičte 10 minút – 3x denne. Oči sa dobre prekrvia a uvoľnia svaly i nervy. Samozrejme, cvičte bez okuliarov.

    5. Studené: studená voda je ďalší efektívny prostriedok k uvoľňovaniu očí a okolitého tkaniva. Nakloňte sa nad umývadlo, ponorte ruky do vody, naberte ju do dlaní a rázne vodu špliechajte do zavretých očí. Opakujte 20x. Cvičenie veľmi osviežuje oči a je dobrým prostriedkom vždy, keď cítite, že máte oči unavené. Opakujte ho minimálne 3x denne. Dôležité je, aby bola voda studená, nie vlažná.

    6. Čítanie: je najdôležitejším prostriedkom pre udržanie zdravých očí, nikdy nespôsobuje zrakové chyby. Nie je podstatný rozsah textu, záleží iba na tom, aby boli oči celú dobu uvoľnené. Začnite čítať bez okuliarov vo vzdialenosti, ktorá vám najviac vyhovuje. V prípade extrémnej krátkozrakosti bude vzdialenosť možno taká malá, že budete môcť zo začiatku čítať len jedným okom. Po celú dobu pravidelne a často mrkajte. Ak máte jedno oko slabšie, čítajte ním častejšie.


Princíp zlepšenia zraku je tak trochu podobný kulturistickému tréningu, nie je pri ňom však možné aplikovať rovnaké pravidlá. Pri týchto cvičeniach ide o zlepšenie prekrvenia očí a okolitých tkanív, a relaxáciu. Súčasne i posilnenie okolitých svalov, ktoré bude mať za následok lepšiu schopnosť akomodácie.


Autor (zdroj): Internet