20.7.2023 10:44:43
Jesenná lekáreň

V tomto období sú dni kratšie, chladnejšie a slnko je čoraz menej intenzívne. Liečivé rastliny a stromy nám odovzdajú svoje plody, ktoré sú zdrojom nášho zdravia počas celej zimy. Na jeseň si môžeme nazbierať plody ruže šípovej, rakytníka rešetliakového, jarabiny vtáčej, aj pagaštan konský. Počas zimy nám poskytnú zdroj vitamínov a podporia našu imunitu.


Šípky
Šípky

Plody majú veľmi rôznorodé účinky. Majú napríklad močopudný a sťahujúci účinok a zastavujú krvácanie. Znižujú hladinu cholesterolu v krvi. Vitamín C popri iných pozitívnych účinkoch na ľudský organizmus znižuje lámavosť kapilár, vitamín K má vplyv na normálnu zrážanlivosť krvi.Šípky môžeme používať ako povzbudzujúci prostriedok pri rekonvalescencii. Pomáhajú pri blokovaní kvapalín v organizme, pri piesku a kameňoch v močovom mechúre a žlčníkových kameňoch.

Zvyšujú odolnosť organizmu voči infekciám, odporúčajú ich pri zle hojacich sa ranách a pri zníženej exkrécii žalúdka, napomáhajú normálnemu zrastaniu kostí pri zlomeninách. Zlepšujú funkciu malého mozgu a látkovú výmenu v organizme.

Šípkový džem

Na kilogram očistených šípok treba 250 – 300 gramov cukru. Zo šípok odkrojíme čierne konce, očistíme, prekrojíme a zbavíme jadierok. S trochou vody ich rozvaríme do mäkka. Potom ich prepasírujeme, pridáme cukor a znova povaríme. Nalejeme do fliaš, uzatvoríme a necháme vychladnúť.

Šípkový čaj

Aby sme varením nestratili vitamín C, je najlepšie pripravovať čaj lúhovaním šípok za studena a potom len prihrievať. Na pol litra vody potrebujeme asi jednu až jeden a pol polievkovej lyžice rozdrvených usušených šípok. Zalejeme ich studenou vodou a necháme niekoľko hodín namočené. Takto vylúhované ich zohrejeme, precedíme a dochutíme medom.




Rakytník
Rakytník

Bývate často chorí alebo vás trápia rôzne zdravotné problémy? Či len jednoducho chcete byť zdravší? Objavte silu rakytníka. Nie je to síce zázrak na všetko, ako by sa podľa účinkov mohlo zdať, ale účinky rakytníka sú naozaj obdivuhodné. Rakytník rešetliakovitý v ľudovom liečiteľstve využívali obyvatelia Sibíri, Mongolska a niektorých oblastí Číny. Používal sa pri pľúcnych, zažívacích, kĺbových ochoreniach i ochoreniach pečene a dokonca túto drevinu

využívali v starodávnej kozmetike. V tradičnej tibetskej medicíne patrí rakytník k vysoko efektívnej byline, ktorá sa používa na zastavenie krvácania pri poškodení pľúc, pri kardiovaskulárnych ochoreniach a najrôznejších intoxikáciách. Jeho latinský názov Hippophae rhamnoides pochádza zo starej gréčtiny a v preklade znamená trblietajúci sa kôň. Starí Gréci totiž zaznamenali, že zvieratá, ktoré sa pásli v oblastiach, kde táto drevina rástla, pribrali na hmotnosti a ich srsť mala nádherný lesklý nádych.

Plody a dužina

Okrem vitamínu C, je rakytník výbornou zásobárňou vitamínu A. Používa sa pri hypovitaminóze a avitaminóze. Má biostimulačné účinky, podporuje imunitný systém. Užívanie rakytníka je preto veľmi dobré pri najrôznejších virózach, chrípkach a angíne, bolestiach hlavy, pri chorobách pohlavných ústrojov a zápaloch močových ciest, pri strese, pracovnej a športovej záťaži. Sirupy a džúsy sú neoddeliteľnou súčasťou potravinových doplnkov pre deti, rodičov, ťažko pracujúcich a športovcov, pretože dlhodobo zvyšujú výkonnosť, zlepšujú pamäť pri učení a zlepšujú koncentráciu.

Olej

Má oranžovú farbu pretože obsahuje karotén. Obsahuje aj rad nenasýtených mastných kyselín, najmä linolovú a linolenovú a olejovú. Triterpenové kyseliny uršulová a oleanolová sú charakteristické, svojimi špecifickými vlastnosťami, pretože majú protizápalové, rany hojace a krvný tlak znižujúce účinky. Obsahuje biologicky hodnotné látky, ako je cholín, betaín a vitamín K1. Z ostatných cenných látok olej obsahuje triesloviny, aminokyseliny, pektín, bioflavonoidy a steroidy.

Konáre a listy

Sušia sa a používajú vo forme nálevu pri prechladnutí, nádche, najnovšie výskumy ukázali pri používaní kôry z rakytníka, vďaka obsahu serotonínu, aj protinádorovú aktivitu. Rovnako slúžia na umývanie vlasov, na ich spevnenie a spomalenie vypadávania.





Jarabina vtáčia
Jarabina vtáčia

Oddávna sa verilo, že jarabina má silné magické vlastnosti. Ako rituálnu rastlinu ju využívali už starí Slovania, Škandinávci a národy Ázie. Verili, že má schopnosť ochraňovať od čarov, prekliatia a urieknutia. Používali ju na ochranu príbytkov, ľudí a dobytka. Ženy pri nej hľadali pomoc pri neplodnosti a ženských chorobách. Jarabina má vysoký obsah vitamínu C a preto sa nazýva aj citrónom severu (podobne ako rakytník).

Obsahuje karotenoidy, kyselinu jablčnú, železo, vápnik, jód, flavonoidy (kvercetín – prírodné antihistaminikum, rutín – podpora zdravých ciev), triesloviny, pektín, fytoestrogény (látky podobné ženským hormónom), magnézium, draslík, vápnik. Plody sa zbierajú podľa druhu od septembra do novembra, keď sú mäkké.

Niektorí ich nechávajú prejsť prvými mrazíkmi, podobne ako trnky, aby boli sladšie. Zbierajú sa zrelé plody, mali by mať jemne horkastú zvieravú chuť. Po zbere sa rýchlo sušia, najprv na vzduchu a potom v rúre, aby si zachovali farbu, alebo tepelne spracovávajú. Pripravujú sa z nich šťavy, džem, kompót, víno, sirup, čaj, dajú sa použiť na výrobu octu. Neodporúča sa konzumácia veľkého množstva čerstvých plodov, nakoľko, obsahujú kyselinu parasorbovú, ktorá môže spôsobiť podráždenie sliznice žalúdka a čriev a spôsobiť nevoľnosť. Sušením a tepelnou úpravou táto vlastnosť zaniká (kyselina parasorbová sa štiepi na netoxickú kyselinu sorbovú). Listy pomáhajú znižovať horúčku, podporujú látkovú výmenu, pomáhajú pri črevných a reumatických problémoch a pri problémoch s močovým ústrojenstvom. Znižujú vysoký tlak a upravujú hladinu cholesterolu v krvi.


Zdravotné účinky

Používa sa pri hormonálnej nerovnováhe, zmierňuje silné krvácanie (menštruačné, krvácanie z nosa), podporný prostriedok pri odvápňovaní v období menopauzy, podporuje vylučovanie žlče, upravuje peristaltiku čriev pri riedkej stolici a zápche, pôsobí močopudne, podporuje vylučovanie piesku z ľadvín, priaznivo pôsobí pri reumatizme a DNE, pôsobí potopudne, pomáha pri prechladnutí, podpora pri chudokrvnosti, znižuje plynatosť.

Neodporúča sa konzumácia veľkého množstva čerstvých plodov, nakoľko kyselina parasorbová, ktorú plody obsahujú dráždi sliznicu čriev a žalúdka, čo môže vyvolať zápal, zvracanie, hnačky a poškodenie obličiek. Sušením a tepelnou úpravou sa táto kyselina rozkladá.

Jarabina sa môže použiť ako náhrada brusníc, výborná je v kombinácii so škoricou a klinčekmi, ktoré môžete pridať do kompótu, sirupu, marmelády, čaju, atď., k mäsu z nej môžete urobiť omáčku (jarabinu podusíte, prepasírujete, osolíte a môžete pridať šľahačku. Umyte a vysušte jarabinu, dajte do ˝ litrovej nádoby a zalejte tekutým medom. Užívajte po dve polievkové lyžičky trikrát denne.

Jarabinový čaj

Vám pomôže prekonať jesennú nepohodu a neprechladnúť. Zmiešate dve polievkové lyžice sušenej jarabiny, jednu lyžicu sušených plodov čiernej ríbezle a lyžicu sušených listov čiernej ríbezle. Zalejete horúcou vodou, dáte do termosky a pijete ako bežný čaj. Môžete pridať aj šípky.

Šťava z plodov jarabiny

Umyjeme zrelé nepoškodené plody a prelejeme vriacou vodou. Pomelieme na mlynčeku na mäso a vyžmýkame cez gázu. Pre zlepšenie chuti, môžeme pridať med. Užíva sa štvrť pohára šťavy s medom a pridá sa rovnaké množstvo mlieka trikrát denne pred jedlom. Pomáha pri hypovitaminóze, anémii, ateroskleróze, celkovej telesnej vyčerpanosti), čiernom kašli, ochorení pečene, žlčníka a ľadvín.





Pagaštan konský
Pagaštan konský

Poznáme ho najmä z jesenných vychádzok, keď ho s deťmi zbierame a doma robíme z gaštanov postavičky. Prívlastok konský dostal preto, že ho pridávali do krmiva koňom. Ak bol kôň chorý, aj vďaka pagaštanu rýchlejšie vyzdravel. Prospešný je však aj pre ľudí. Extrakt z neho ocenia pacienti, ktorých trápi varikóza, lebo posilňuje oslabené žily, zabraňuje vzniku trombózy a znižuje krehkosť vlásočníc. Čo sa týka žíl, zachádza ešte ďalej – tlmí tiež opuchy a posilňuje žily.

Dobrý je aj na ekzémy. Reumatikom lekári odporúčali pagaštanový kúpeľ, čo pomáhalo odstrániť bolesť z ich poskrúcaných kĺbov. Uplatnenie si našiel aj v estetickej medicíne. Pridáva sa do ochranných krémov, pretože jednou z jeho výhod tiež je, že bráni v tom, aby sa koža po slnení zapálila. Viac ako vnútorne, sa pagaštan využíva na vonkajšie účely. Aby jeho pozitívnych účinkov nebolo málo, ak si ich rozložíte doma na dlážku a naboso po nich postúpate (nepríjemná predstava, no účinná terapia), podporíte v nohách prekrvenie. A studeným chodidlám môžete dať zbohom. Kúru však opakujte.
Pagaštany môžete aj ohriať a zatočiť s bolesťou kĺbov. Vložte ich viac do vrecúška, to ohrejte v mikrovlnnej rúre. Prikladajte ho potom teplé na boľavé miesta kostí, napríklad na chrbticu. Malo by sa vám uľaviť.

Masť z pagaštana konského

Plody najskôr vysušíme, rozdrvíme, prípadne čerstvé nastrúhame a vmiešame do kilogramu roztopenej, nesolenej bravčovej masti tak, aby gaštany siahali po hladinu. Zmes niekoľko minút varíme a necháme stáť 10 až 12 dní. Počas tohto obdobia ju ešte 2-3 krát prevaríme, nakoniec gaštany scedíme a masť prelejeme do menších pohárikov. Masť je vhodná na natieranie boľavých kĺbov.

Tinktúra z pagaštana konského

Potrebujeme gaštany, biely alkohol najlepšie 40 percent a viac. Gaštany sa pokrájajú na hrubšie plátky spolu aj so šupkou. Gaštany dáme do zatváracieho skleneného pohára a zalejeme alkoholom. Pred prvým použitím necháme vylúhovať minimálne tri týždne. Tinktúra je vhodná na bolestivé miesta.

Gaštany údajne dokážu regulovať energiu v tele, čím aj liečia. Niektorí ľudia nosia plody gaštana pri sebe, v kabelke, vo vrecku a potom si ich, len tak kedykoľvek prehadzujú medzi prstami. Tiež sú takí, čo si dávajú gaštany pod vankúš (vraj pre dobrý spánok).








Autor (zdroj): z internetu spracovala Mgr. Oľga Kleinová