20.7.2023 12:46:34
Nadácia Allianz a modernizácia vyučovacieho procesu



Vypracovaním projektov a ich podporou Nadáciou Allianz sa SSOŠH ŽP a SG ŽP zapojili do ďalšej modernizácie vyučovacieho procesu. Strategickým cieľom projektov bolo modernizovať metódy, formy a obsah vzdelávania v gymnáziu a odbornej škole, vzhľadom na potreby vedomostnej spoločnosti.
Projekty sú zamerané na inováciu školského vzdelávacieho programu a metód výučby vybraných predmetov s využitím inovovaných didaktických prostriedkov a didaktickej techniky. K efektívnemu osvojovaniu si kľúčových kompetencií žiakov je potrebná zmena obsahu a spôsobu vyučovania, vyučovacích metód
a stratégií smerom k aktívnemu, interaktívnemu a zážitkovému učeniu sa, ktoré je založené na skúsenosti a zároveň je prepojené so životom. Zámerom bolo vytvorenie moderných učební a zabezpečenie modernizácie vyučovacieho procesu školy s cieľom pripraviť absolventov pre aktuálne a perspektívne potreby vedomostnej spoločnosti.


Nadácia Allianz schválila podporu pre vypracované projekty a poskytla obom školám finančnú podporu vo výške 50-tisíc eur. „Vzdelávanie mladých ľudí je pre našu spoločnosť veľmi dôležité, preto podporujeme projekty, ktoré zabezpečia vyššiu kvalitu a najmä atraktívnosť vyučovania pre mladých ľudí,“ hovorí Viktor Cingel, predseda Správnej rady Nadácie Allianz. Spoluúčasť vo výške 10 tisíc eur na školu zabezpečil zriaďovateľ a Nadácia Železiarní Podbrezová. Umožnili tým zlepšiť vybavenie učební v SG ŽP interaktívnou technikou a učebnými pomôckami a v SSOŠH ŽP vybavením učebne mechatroniky o hydraulické a elektrohydraulické zariadenia, softvérové vybavenie potrebné na preprogramovanie CNC frézy a kreslenie technickej dokumentácie, ale i vzdelávanie pedagogických pracovníkov.



Interaktívne učebne sú základom pre komplexné riešenie interaktívneho vyučovania. Produkty, ktoré tvoria obsah interaktívnej učebne, sú základom pre pútavé a zaujímavé vyučovanie, ktoré v žiakoch a študentoch zanechá neobyčajný zážitok. Hlavným a nosným produktom interaktívnej učebne je „riešenie" interaktívnej tabule, doplnené o ďalšie produkty - spätné projektory - vizualizéry, interaktívne dataprojektory s veľmi krátkou projekčnou vzdialenosťou, software a pod. Súčasťou projektu bolo aj to, že pedagogickí pracovníci absolvovali vzdelávanie, ktoré bolo zamerané na obsluhu interaktívnych zariadení. V rámci projektu sme rozšírili naše vybavenie napríklad o:

Interaktívne tabule s najmodernejšou technológiou INFRARED, je to dotyková technológia, ktorá rozpoznáva dotyk prsta, pera, teleskopického ukazovadla. Rozumom každej interaktívnej zostavy a tabule je jej interaktívny softvér. Pomocou interaktívnych nástrojov odhaľujeme a odovzdávame poznatky, robíme svoju vyučovaciu hodinu takou, na ktorej budú žiaci neustále túžiť po nových vedomostiach. Softvér, ktorý je súčasťou tabule, je ideálny na takéto použitie. Slúži na tvorbu interaktívnych vyučovacích hodín, aktivít, úloh. Je multifunkčný, v slovenskom jazyku a integrovateľný s MS PowerPoint a Word.



Interaktívne dataprojektory, ktoré sú prostriedkom pre kvalitnejšiu, spontánnejšiu a zaujímavejšiu výučbu. Interaktívne pero je použiteľné na každom povrchu. Kamera projektora je schopná zaznamenať polohu interaktívneho pera a my tak môžeme zlepšiť úroveň prezentácií, tvoriť a ukladať poznámky a mať každú časť prezentácie úplne vo svojich rukách.
Spätné projektory– vizualizéry sú výborným doplnkom interaktívnej učebne. Je to CCD kamera ktorá zachytí a premietne napr. papierové predlohy - knihy, časopisy, rukopisy, cvičebnice, obrázky či fotografie, 2D a 3D predmety, mikroskopické zábery, a pod...



Informačné panely prinášajú do škôl novú dimenziu informovania žiakov, príp. rodičov. Jednoduchým spôsobom môžeme prezentovať informácie o chystaných akciách, zmenách v organizácii vyučovania, výsledkoch súťaží a pod. Vďačnou témou na prezentáciou sú aj fotografie alebo videá z uskutočnených podujatí.
Účelom projektu v SSOŠHŽP bolo vytvoriť podmienky pre moderné vyučovanie odborných predmetov a odborného výcviku, doplniť učebňu mechatroniky hydraulickým a elektrohydraulickým zariadením, vybaviť učebňu CNC techniky programom pre riadenie frézy, programom pre tvorbu výkresovej dokumentácie a tak zvýšiť úroveň vyučovacieho procesu školy. V rámci projektu sme zabezpečili techniku a vzdelávanie pre učiteľov odborných predmetov a majstrov odbornej výchovy na: - výukové didaktické zariadenie hydrauliky a elektrohydrauliky s výukovým softvérom, ktoré sa
skladá z didakticky upravených priemyselných komponentov prispôsobených na vyučovanie. Obsahuje simulačné zariadenie pre navrhovanie, modelovanie a zobrazovanie hydraulických pohonov a sadu zariadení v oblasti riadiacej techniky a pracovné zošity pre žiakov.
    program WinNC SINUMERIK 810/840D Frézovanie. Softvér slúži na výučbu tvorby programov prostredníctvom WinNC na počítači pre obrábací stroj. Vytvorené programy sa môžu preniesť na frézu a riadiť jej výrobu na praktickom vyučovaní.
      program SolidWorks, komplexný CAD pre vyučovanie odborných predmetov. Disponuje funkciami pre tvorbu výkresovej dokumentácie a pre simuláciu, animáciu a vizualizáciu konštrukčných návrhov súčiastok a výrobkov. Obsahuje študentské príručky, ktoré uľahčujú vyučovanie na všetkých úrovniach.
      Inováciou didaktických prostriedkov sa v našich školách skvalitní výchovno-vzdelávací proces, čo vedie aj pedagogických pracovníkov k profesijnému vzdelávaniu. Našim zámerom je, aby dokázali viac motivovať študenta k štúdiu a rozvíjaniu vlastných vedomostí. Naplnením všetkých špecifických cieľov projektu umožníme dosiahnuť zatraktívnenie procesu vzdelávania žiakov SSOŠH ŽP a SGŽP
      Realizáciou projektu sme poskytli žiakom lepšie podmienky prípravy tak, aby po ukončení školy boli úspešní v živote, pri práci v Železiarňach Podbrezová a.s., či pri štúdiu na vysokých školách.
      Veľká vďaka patrí Nadácii Allianz, Nadácii Železiarní Podbrezová a Železiarňam Podbrezová a.s., že sa z finančných prostriedkov, ktoré nám poskytli, podarilo rozšíriť nadštandardné podmienky pre výchovno - vzdelávací proces v našich školách.




      Autor (zdroj): : Ing. A. Pavlusová, riaditeľka