20.7.2023 10:44:48
So štátnou tajomníčkou Monikou Jankovskou na ešte stále aktuálnu tému
Brániť sa skutočne oplatí

Avizovaná verejná diskusia na tému Nekalé praktiky nebankoviek, šmejdov a posilnenie práv spotrebiteľov sa uskutočnila s občanmi obce Podbrezová a okolitých obcí Horehronia v odpoludňajších hodinách 29. februára 2016 v dome kultúry organizátora akcie, Železiarní Podbrezová a.s. Personálna riaditeľka Ing. Mária Niklová privítala prítomných a predstavila hostí - JUDr. Moniku Jankovskú, štátnu tajomníčku Ministerstva spravodlivosti SR a Jozefa HALCINA, riaditeľa odboru prevencie kriminality kancelárie ministra vnútra SR, a vyjadrila presvedčenie, že i toto stretnutie niekomu opäť pomôže dostať sa z neľahkej situácie.

„Od mojej prvej prezentácie v Podbrezovej, ktorá sa týkala nebankových subjektov, uplynuli dva roky a odvtedy sa mnohé zmenilo k lepšiemu. Bol prijatý Zákon č. 102/2014 Z.z. – o ochrane spotrebiteľa pri predaji tovaru alebo poskytovaní služieb na základe zmluvy uzavretej na diaľku, alebo zmluvy uzavretej mimo prevádzkových priestorov predávajúceho v znení neskorších predpisov, ale aj ďalšie zmeny v legislatíve. Teší nás to, ale nemôžeme zaspať na vavrínoch, pretože stále evidujeme takmer 3 milióny exekuovaných ľudí, stále máme 30 tisíc exekuovaných seniorov, ktorí potrebujú pomoc. Nemajú právnické vzdelanie, nevedia sa orientovať v spotrebiteľskej problematike, ktorá je veľmi rozsiahla, zahŕňa desiatky zákonov. Nie je jednoduché sa v tejto oblasti orientovať, a to hlavne v čase, keď je človek pritlačený k múru nebankovými spoločnosťami, zastúpenými kvalifikovanými odborníkmi, právnikmi s potrebnými znalosťami,“ konštatovala štátna tajomníčka a dodala „Takéto verejné diskusie prebiehajú po celom Slovensku. Absolvovali sme ich viac ako sedemdesiat a sú pre nás veľmi dôležité. Sú spätnou väzbou pre nastavenie legislatívy tak, ako si to vyžaduje prax. Zároveň vám chceme poskytnúť pomoc, pretože práve v tejto oblasti nemôže štát zlyhávať a musí sa zastať tých, ktorí ťahajú za slabší koniec. Z nedostatku finančných prostriedkov im úver od nebankových spoločností môže zrazu narásť aj na trojnásobok. Práve na týchto stretnutiach občanom vysvetľujeme, že takéto zmluvy sú nemorálne, neetické, treba sa voči nim i nezákonným exekúciám brániť. Dostali sme takmer dvetisíc podnetov, z toho reálne sme pomohli viac ako tisícke občanom. Nakontaktovali sme ich na bezplatnú právnu pomoc, na centrá právnej pomoci alebo na organizácie, ktoré sa zaoberajú problematikou nebankových subjektov. Najviac sa s pánom Halcinom stretávame s prípadmi, že sa ľudia boja nahlásiť, čo sa im stalo. Akoby sa hanbili za to, že boli podvedení a nechcú o tom hovoriť. Nabádame ich, aby nám poslali svoje skúsenosti spolu s príslušnou dokumentáciou na našu webovú stránku branitsaoplati.sk, na Ministerstvo spravodlivosti SR alebo Komisii na posudzovanie podmienok v spotrebiteľských zmluvách. Často sa stretávame s názorom - veď som takú zmluvu podpísal. Treba si uvedomiť, že nie každá zmluva je morálna a v súlade so zákonom. Každá zmluva je vypovedateľná a dá sa preskúmať na súde. Tu neplatí formulka - neznalosť zákona neospravedlňuje. Ľudia nie sú povinní poznať všetky zákony, na to sú tu súdy, ministerstvo spravodlivosti, občianske združenia a ľudia, ktorí sa vás vedia zastať aj proti veľkej nebankovej spoločnosti. Vedia vám reálne pomôcť.“

So štátnou tajomníčkou Monikou Jankovskou

Riaditeľ odboru prevencie kriminality Jozef Halcin poukázal na význam prevencie pred nekalými praktikami šmejdov. „Zameriavajú sa hlavne na ľudí osamotených, dôchodcov... Títo páchatelia neberú ohľad na to, koľko ten človek má rokov, či je zdravý, chorý, mentálne na tom lepšie, alebo horšie. Oni jednoducho vidia len mamon, peniaze a urobia všetko, aby ich získali. Legislatíva je jedna vec, ale na druhej strane je veľmi dôležitá prevencia, osveta.“ Za najdôležitejšie považuje vystríhanie seniorov, aby sa nedali oklamať a ak sa tak stane, aby vedeli primerane reagovať. Na konkrétnych prípadoch (Legenda, Kamión) poukázal na nekalé praktiky páchateľov. Uviedol, že od roku 2012 zaznamenali pokles trestnej činnosti podvodov, aj na senioroch. Upozornil, že násilná trestná činnosť sa prenáša do domáceho prostredia, čo je pre objasnenie nekalých praktík zložitejšie. Štatistika hovorí, že v roku 2015 sa obeťami stalo 1900 seniorov, z toho bolo 761 násilných prípadov.“

Hostia verejnej diskusie následne poradili zhruba desiatke prítomných, ktorí prišli hľadať pomoc vo svojej neľahkej situácii. Nasmerovali ich, na koho sa obrátiť, kde doručiť dokumentáciu, podali im prvú právnu pomoc.

„Som veľmi rada, že sme v priebehu štvorročného snaženia pomohli stovkám občanov. Aj na dnešnom stretnutí mi jedna pani ukázala rozsudok, na základe ktorého vyhrala súd proti nebankovej spoločnosti. Rozsudok hovorí, že práve nebankovka je povinná zaplatiť jej 600 eur, teda sumu, ktorú preplatila. Zmluvy súd vyhlásil za neplatné a teraz sa situácia otočila. Práve spomínaná pani môže osloviť exekútora a poveriť ho, aby sumu vymáhal od danej spoločnosti. Je to pre mňa a celý tím veľké zadosťučinenie a výzva pokračovať v tejto aktivite ďalej. Čo je na tom najdôležitejšie, ide o konkrétny príklad pre iných ľudí, aby sa prestali báť a začali sa brániť. Aby neodhadzovali papiere, ktoré im chodia od nebankoviek len tak do koša. Poviem to na rovinu - aby nepchali hlavu do piesku, pretože BRÁNIŤ SA OPLATÍ!“, povedala na záver štátna tajomníčka Jankovská.




Autor (zdroj): Viera Kúkolová