20.7.2023 10:44:50
Zaujímavosti k obnove horného nádvoria hradu Ľupča – 5. časť

6. čast: Zreštaurované omietky



Stavebné a reštaurátorské práce na hornom nádvorí hradu Ľupča výrazne pokročili a my sme počas realizácie prác získali opäť nové poznatky.
Každý z nás si už určite položil otázku, či hrady boli v minulosti omietnuté alebo ich murivo pozostávalo prevažne z holého kameňa ako to vidíme v súčasnosti na viacerých zrúcaninách. Veľkú časť čitateľov sklamem, pretože na základe viacerých historických výskumov je dokázané, že značná časť hradov v stredoveku bola omietnutá (najmä ich obytné a obranné časti). Stredoveká omietka bola charakteristická tým, že obsahovala vysoký podiel vápna. Aby bola odolná, do vápna sa primiešaval piesok, drevené uhlie a niekedy keramické črepiny.


Omietky neboli len biele, ale v mnohých prípadoch sa zachovalo zdobenie nárožia (rohov), okenných otvorov a v menšom počte veľkorozmerné fresky, ktoré zdobili exteriér. Bohato zdobené fresky boli charakteristické skôr pre interiér stredovekých hradov, kostolov a domov mešťanov. Výzdoba závisela od charakteru miestnosti. V kaplnke tak nájdeme náboženské motívy, v iných častiach zas rôzne svetské motívy, výjavy zo života, poľovnícke radovánky, portréty alebo dokonca vyobrazenia rodových sídiel.
Stav omietok na hornom nádvorí hradu Ľupča bol pred výskumom prezentovaný ako jednoduchý s minimálnou výzdobou. Doplňujúci výskum fasád potvrdil nárožné kvadrovanie na donjone a juhozápadnej veži. Výskum však lokalizoval nové, výnimočné nálezy, ktoré boli lepšie vnímateľné po celoplošnom odkryve mladšieho muriva. Na fasáde juhozápadnej veže bolo zreštaurované nárožné kvadrovanie, korunná rímsa tvorená obdĺžnikovými pásmi so štvrťkruhovými výsekmi v rohoch, pasparta (znázornenie kameňa v omietke) okenného otvoru a rozsiahly barokový motív v ľavej časti od okna. Jednotlivé dekoratívne prvky boli predryté a následne vyplnené náterom tmavočervenej farby. Postup obnovy pri výzdobe na arkádovej chodbe bol opačný. Celá plocha fasády nad rímsou (čiže horná časť arkád) bola prekrytá vrstvou štrukturálnej tónovanej omietky hnedého odtieňa. Reštaurátori rytou linkou vyznačili dekoratívne členenie fasády a po vyzretí na okolie motívov naniesli náter bielej farby. Na tejto časti pamiatky tak vznikol zaujímavý opakujúci sa tvar s bielym lemovaním. Najväčší rozsah malieb bol realizovaný na fasáde donjonu. Z čelnej strany veže bola zreštaurovaná takzvaná nepravá bosáž v tmavo - šedej farbe. Je to v podstate napodobenie kvadrového muriva v malte. V okolí okien bola obnovená rozsiahla výmaľba s rastlinnou dekoráciou. Realizátor reštaurátorských prác sa rozhodol pôvodnú výzdobu zakonzervovať a naniesť na ňu kópiu v pomere jedna k jednej k originálu. Pôvodná maliarska výzdoba horného okna bola ornamentálnejšia a lepšie zachovaná ako zdobenie dolného okna. Akademický maliar Miroslav Šurin po prepauzovaní originálu naniesol na fasádu pôvodné odtiene čiernej, tmavošedej, červenej a zelenej farby. Výsledkom jeho práce je bohato zdobený okenný otvor, ktorý sa zaradil medzi najhodnotnejšie fresky hradu. Spodné okno je zdobené čiernym a tmavo - šedým odtieňom, ktorý dopĺňajú lístočky v zelenej farbe. Výzdoba tohto okna sa v spodnej časti zachovala v minimálnom rozsahu, preto ju bolo potrebné reštaurovať analytickým spôsobom na základe iných nálezov z hradu Ľupča. Na záver boli kamenné ostenia okien prekryté tmavošedým náterom.

Stavebné a reštaurátorské práce na hornom nádvorí hradu Ľupča

Novoobjavená výtvarná výzdoba na okenných otvoroch donjonu, arkádových chodieb a rozsiahly motív na juhozápadnej veži sa stali ďalšími umeleckými hodnotami hradu. Po ukončení ďalších prác, ako je osadenie vitrážnych okien, dverí a svietidiel, získa fasáda komplexný rozmer, ktorý umocní celkovú vnímateľnosť. Horné nádvorie bolo touto etapou prác výrazne obohatené a pretvorené na jeden kultivovaný priestor.
Verím, že v budúcnosti návštevníci prehliadok a kultúrnych podujatí hradu sa o tom na vlastné oči presvedčia.

 Novoobjavená výtvarná výzdoba na okenných otvoroch donjonu

 V okolí okien bola obnovená rozsiahla výmaľba


Zdroje: akad. mal. Jozef Dorica, Reštaurátorský výskum hrad Ľupča, 2003, akad. mal. Miroslav Šurin a kol., Reštaurátorský výskum horného nádvoria, 2015,




Autor (zdroj): Mgr. Vladimír Homola, kastelán hradu Ľupča