20.7.2023 10:28:11
Druhé kolo čitateľskej súťaže venované



10. výročiu prvého 18 - jamkového golfového ihriska na Slovensku

V tomto roku oslávime desiate výročie golfového ihriska Gray Bear, ktoré bolo otvorené 8. augusta 2002 na Táľoch.

Ako sa to všetko začalo:

Dňa 5. novembra 1997 sa uskutočnila ustanovujúca schôdza Golfového klubu Tále, za člena Slovenskej golfovej asociácie bol prijatý 20. decembra 1997. Pri založení si výbor stanovil cieľ – vybudovať na Táľoch osemnásťjamkové ihrisko, prvé na Slovensku.
V priestoroch hotela Stupka bol nainštalovaný golfový simulátor, následne bolo vybudované cvičné jamkovisko a odpalisko. V máji roku 1999 prišli na rad trenažéry v prírode.
Investorom výstavby golfového ihriska sa stali Železiarne Podbrezová, architektonický projekt vypracovala americká firma International Golf Course Desing. Odborný dohľad nad výstavbou mala firma Southem Golf Limited z Veľkej Británie. Vo fáze príprav prvým krokom bolo dôsledné oboznámenie sa dizajnérov ihriska – International Golf Course Design, L.L.C.,USA - Boba Waltona a Skipa Maleka s terénom. Podmienkou bolo využiť v čo najväčšej miere pôvodný prirodzený tvar a použiť len nevyhnutné zemné posuny a úpravy terénu.
Zámer bol vypracovaný v novembri 1998, nasledovali posudky vplyvov na životné prostredie. Ministerstvo životného prostredia SR vydalo v októbri roku 1999 záverečné stanovisko, ktorým odporučilo realizáciu výstavby. Na základe architektonického projektu golfového ihriska od americkej firmy International Golf Course Design, L.L.C. bol vypracovaný firmou EnviStav, s.r.o. Banská Bystrica projekt pre vydanie územného rozhodnutia. Po zabezpečení potrebných stanovísk orgánov štátnej správy, dotknutých organizácií, nájomných zmlúv, odvodňovania pozemkov, nájomných zmlúv s vlastníkmi pozemkov, súhlasov k výrubu drevín rastúcich mimo lesa, súhlasov k činnostiam v zmysle zákona o ochrane životného prostredia..., bolo vydané územné rozhodnutie, ktorého platnosť bola potvrdená v máji roku 2000. V júni toho istého roku bolo Okresným úradom - odborom životného prostredia vydané vodohospodárske povolenie a stavebné povolenie na stavbu golfového ihriska na Táľoch.
Proces posudzovania vplyvov na životné prostredie podmienil výstavbu osobitným špecifikám. Najevidentnejším bolo budovanie odpalísk a jamkovísk v súvislosti s nakladaním s priesakovými vodami. Šlo o laboratórne testovanie a prísny výber použitých materiálov, takisto aplikáciu špecializovaných strojov v jednotlivých operáciách počas výstavby. Na druhej strane boli dodržiavané popri normách STN aj desiatky podmienok vyplývajúcich z posúdenia stavby podľa EIA (zákon o posudzovaní vplyvov na životné prostredie). Všetky jamkoviská a odpaliská sú odizolované minerálnym tesnením a ihrisko je odvodnené systémom drenáží tak, aby prípadná presakujúca povrchová voda neprechádzala do podložia, ale aby bola biologicky vyčistená v „koreňových čističkách“ a odvedená do jazierok v areáli ihriska, prípadne s monitorovaním kvality do priľahlého Čierneho potoka.

Zaujímavé čísla: golfové ihrisko sa rozprestiera na ploche 62,4 hektára a jeho výstavba trvala 48 mesiacov a 26 dní. Dĺžka dráh predstavuje 6 174 metrov. Najkratšia je dráha č. 2 - má 114,46 metra a najdlhšia je dráha číslo 14 , ktorá má dĺžku 562,82 metra. Pri realizácii golfového ihriska bolo vybudované 17 370 metrov tlakového zavlažovacieho potrubia, 447 postrekovačov vody, 20 600 metrov hĺbkovej drenáže a odvodnenia, 262 odvodňovacích šácht, 6 085 metrov podzemných odvodňovacích priekop, jazero úžitkového objemu 4 500 metrov kubických a 6 koreňových čističiek. Pri výstavbe bolo použité 12 020 ton štrku, 11 130 ton piesku a 2 633 metrov kubických rašeliny. Na zatrávnenie greenov a odpalísk bolo spotrebovaných 809 kilogramov osiva a na hracie dráhy bolo potrebné zasiať 16 504 kilogramov osív.



POZOR – Čitateľská súťaž o vecné ceny venované spoločnosťou Tále a.s
––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
Kupón č. 2

Kedy vznikol Golfový klub Tále ?

Odpovede zasielajte do desiatich dní od vydania tohto čísla do redakcie novín, s uvedením správnej odpovede:
............................................................................................................................
............................................................................................................................
Meno a priezvisko: ................................................................................................
Útvar: ..................................................................................................................





Autor (zdroj): Mgr. Oľga Kleinová