20.7.2023 10:28:05
Tabuľové sklo povýšil na artefakt

Ľudí zo skupiny ŽP GROUP označil za báječných

Medzi hosťami Večera ŽP GROUP na 52. Medzinárodnom strojárskom veľtrhu v Brne sme stretli zaujímavého človeka, rodáka z Liptovskej Osady, žijúceho väčšinu života v Čechách, hovoriaceho čistou slovenčinou, majúceho množstvo priateľov aj v spoločenstve ŽP GROUP a najmä autora mnohých ojedinelých diel a artefaktov zo skla, nachádzajúcich sa po celom svete.

Valér Kováč založil Svetovú asociáciu výtvarníkov v odbore plochého skla a stal sa jej prvým prezidentom. Tabuľové sklo povýšil na artefakt a stalo sa osobitnou zložkou modernej architektúry. Modeluje ho rezaním, brúsením, gravírovaním, maľbou, lepením, dotváraním, či vitrážou.

Je držiteľom mnohých významných ocenení, napr. Ceny Masarykovej akadémie umenia, Ceny za sklenú plastiku v Cambridge, získal zlaté medaily za československé expozície v Alžírsku, Bagdade, v Bazileji... Zároveň je autorom cien zo skla, ktoré dostávajú umelci - napríklad Ceny Európy za najlepší prvý európsky film na Medzinárodnom filmovom festivale pre mládež v Zlíne...
Prezradil nám, že síce na Slovensku žil veľmi krátko, veď už 53 rokov je obyvateľom Brna, má však k rodnej krajine veľmi dobrý vzťah. So Slovenskom ho spájajú nielen vzťahy s dobrými ľuďmi, ale prenikol sem aj svojím umením.
V najväčšej slovenskej obci, v Smižanoch v okrese Spišská Nová Ves, kostolu Božieho milosrdenstva, ktorý sa stal pútnickým miestom, dominuje zelený jednoramenný kríž zo skladaného skla a nerezu, ktorého autorom je Valér Kováč.
Tento kríž je jedinečný aj svojimi rozmermi - výškou 5,6 metra, s rozpätím 3,6 metra. Váha skla na kríži je 2 000 kilogramov s konštrukciou 2 300 kilogramov.
Z vrstveného skla sa Valérovi Kováčovi podarilo vytvoriť priam spirituálne dielo aj v českej obci Šošuvka. V modernej kaplnke svätého Václava a svätej Anežky Českej sa nachádza sklený kríž päť metrov vysoký a vážiaci 740 kilogramov. Oltár zo skla váži 610 kilogramov.
A čo spája sklárskeho umelca so ŽP GROUP? Kedysi pracoval na brnenskom výstavisku, v odbore úžitkovej grafiky a výstavníctva. Československé výstavníctvo charakterizuje ako svetové, v porovnaní s mnohými krajinami láskavejšie a nápaditejšie. Aj jeho vzťah k spoločnostiam ŽP GROUP sa začal vyvíjať na výstavisku v Brne. Najskôr spolupracoval pri tvorbe výstavných stánkov so Žďas-om a následne aj so Železiarňami Podbrezová. S nostalgiou spomínal na pracovné podmienky spred päťdesiatich rokov a konštatoval, že vývoj v tomto smere napreduje neuveriteľným tempom. Ľudia však zostávajú naďalej príjemní a tých zo skupiny ŽP GROUP označil za báječných.






Autor (zdroj): Mgr. Oľga. Kleinová