20.7.2023 10:28:12
O prvej fáze projektu „Sledovanie skutočných nákladov na výrobok“

Urobili veľký kus práce

Požiadavka sledovania skutočných nákladov na jednotlivé výrobky prostredníctvom informačného systému vzišla z koncepcie Ing. Vladimíra Sotáka ml., vedúceho odboru predaja a marketingu, zameranej na zefektívnenie predaja.
Projekt „Sledovanie skutočných nákladov na výrobok“ bol iniciovaný 5. mája 2010 a prebieha podľa metodiky ŽP Informatiky - projektové riadenie. Projektovými manažérmi boli menovaní Ing. Milan Majer za Železiarne Podbrezová a Ing. Miroslav Štulrajter za spoločnosť ŽP Informatika. Projektový tím tvorí skupina zamestnancov ŽP, menovaná Rozhodnutím Predstavenstva ŽP a.s., v zložení:
Ing. Milan Majer, vedúci tímu, Ing. Anton Mojžiš, Ing. Vladimír Soták ml., Ing. Slavomír Krbyla, Ing. Alena Sojková, MBA, Ing. Martin Domovec, Ing. Marek Brižek, Ing. Ivan Liščinský a Ing. Jozef Michálik, zástupcovia spoločnosti ŽP Informatika: Ing. Miroslav Štulrajter, Ing. Roman Černák, Ing. Jozef Urban a zástupcovia spoločnosti IDS Scheer Slovakia.

O priblíženie doterajšieho priebehu realizácie projektu sme požiadali Ing. Jozefa Urbana, generálneho riaditeľa ŽP Informatika, s. r. o. a člena projektového tímu:
- Informačný systém sledovania nákladov bol doposiaľ postavený individuálne na každú prevádzkareň. Z požiadavky odboru nákupu a predaja a odboru plánovania vyplynula pre nás úloha, zabezpečiť softvér, ktorý dokáže pri špecifikácii výrobku a technologického postupu, pri zadaní podmienok a atribútov, poskytnúť výstupný údaj zobrazujúci celkové náklady na výrobu konkrétneho výrobku. Jednoducho povedané, dať prostredníctvom informačného systému do jednotnej štruktúry z pohľadu nákladov celý výrobný proces. V prvej fáze spoločnosť IDS Scheer Slovakia vypracovala a následne predstavila metodiku pre tvorbu nákladových modelov. Všetci zúčastnení sa s ňou oboznámili a nasledovala fáza tvorby nákladového modelu. Spočiatku sme uvažovali začať oceliarňou, kde je model nákladov jednoduchší, napokon sme sa rozhodli pre najťažší.
A tak sme sa zamerali na vytvorenie nákladového modelu prevádzkarne ťaháreň rúr.
Analýza podmienok vzniku nákladov a vytvorenie nákladového modelu tejto prevádzkarne boli realizované v rámci siedmich workshopov. Nákladový model ťahárne rúr zdokumentovala spoločnosť IDS Scheer Slovakia, prebehol overovací výpočet nákladov pre vybraté výrobky. Za účasti zástupcov ŽP a.s. sa 11. júna uskutočnila prezentácia nákladového modelu. V ďalšej fáze bol vytvorený nákladový model prevádzkarní valcovňa bezšvíkových rúr a oceliareň.
Etapa vytvorenia nákladových modelov jednotlivých prevádzkarní bola ukončená záverečnou prezentáciou všetkých nákladových modelov. Dňa 20. októbra boli podpísané tri akceptačné protokoly, potvrdzujúce výsledky tejto fázy projektu.
Prvá časť projektu je za nami a ja by som sa rád poďakoval všetkým členom tímov za ústretovosť a seriózny prístup k realizácii, predovšetkým vedúcim jednotlivých prevádzkarní, Ing. Milanovi Majerovi, ktorý je lídrom tohto projektu a Ing. Antonovi Mojžišovi, ktorému sa podarilo dosiahnuť aktívny prístup k projektu v jednotlivých výrobných prevádzkarniach. Najťažší kus práce odviedol vedúci prevádzkarne ťahárne rúr Ing. Miloš Dekrét, jednak sám venoval projektu mimoriadnu pozornosť, ale vďaka nemu aj jeho spolupracovníci v prevádzkarni.
Úvodný projekt by mal byť vypracovaný do 31. januára 2011 a následne bude stanovený harmonogram implementácie do Informačného systému ŽP a.s.
Softvér sledovania skutočných nákladov na výrobok tvorí súčasť celkových zmien v Informačnom systéme ŽP, ktoré by mali vyústiť do všetkých dcérskych spoločností ŽP GROUP.








Autor (zdroj): Mgr. Oľga Kleinová