20.7.2023 11:00:13
Radí Mgr. Peter Suja, riaditeľ ŽP Bezpečnostné služby, s.r.o.

Nedajte mu šancu!

Žiaľ, aj medzi nami sa môžu pohybovať ľudia, ktorí sa neštítia svojmu kolegovi ukradnúť veci z osobných skriniek, alebo z pracoviska.
Upozorňujem na niekoľko základných zásad, ako sa nestať obeťou „okrádačov“.

Najdôležitejšia a najúčinnejšia je prevencia. Prečo s veľkým úsilím chytať utekajúceho zajaca, keď bolo jednoduché nepustiť ho z klietky? To isté platí o zlodejoch. Je ťažké a komplikované naháňať zlodeja po tom, ako niečo ukradol. Oveľa jednoduchšie je správať sa tak, aby nedostal šancu. Môžete mi oponovať, že ľahko sa to povie, ťažko zrealizuje. Vôbec nie. Stačí dodržiavať niekoľko zásad:


    - nenosiť do práce väčšie množstvo peňazí, ako je to nevyhnutné. Ak ich už musíte mať, držte ich radšej u seba, nenechávajte ich v skrinkách, alebo vo vreckách kabátov v kanceláriách. Voľne položená peňaženka je pre niektorých ľudí neodolateľným lákadlom,

    - to isté platí aj o iných drahých veciach. Zamyslite sa!,

    - osobné skrinky je potrebné dôkladne uzamykať, a to aj vtedy, ak odídete zo šatne len na chvíľu,

    - samotné šatne musia byť v čase, keď pracujete, uzamknuté. Nie je v poriadku stav, ak bezpečnostná služba pri nočnej obchôdzke zistí, že šatňa je otvorená! Nie je dobré, ak má každý zamestnanec kľúč od svojej šatne. Je len otázkou času, kedy niekto zabudne šatňu zatvoriť a garantujem vám, že nebude toho, kto šatňu nezamkol,

    - obdobne sa treba správať aj na pracoviskách (v kanceláriách). Ak sa musíte vzdialiť a miestnosť sa dá uzamknúť, zamknite ju! Máme aj pracoviská, na ktoré je možný prístup verejnosti bez akejkoľvek kontroly a evidencie. Tam musíte byť zvlášť opatrní,


- všímajte si všetko, čo sa vymyká z normálu. Ak sa napr. v šatni, alebo okolo nej pohybuje niekto, kto tam nemá čo robiť, nahláste to svojim nadriadeným alebo priamo bezpečnostnej službe. Aj na to tu bezpečnostná služba je!

Čo robiť ak už ku krádeži došlo?


    1. Treba to okamžite nahlásiť bezpečnostnej službe. Je jedno či ste obeťou, alebo svedkom. Telefónne číslo na zásahovú skupinu je 3333. V prípade, ak by zásahová skupina nebola na základni, bude volajúci prepojený na pult centralizovanej ochrany, odkiaľ budú okamžite prijaté opatrenia, aby sa mu dostalo pomoci. Udalosť je potrebné nahlásiť okamžite, nečakať dva tri dni. Niekedy je totiž každá minúta dobrá.

    2. Miesto, na ktorom došlo ku krádeži, uchráňte až do príchodu bezpečnostnej služby alebo polície pred znehodnotením. Napr. vylomenú skrinku nechytajte, vec nahláste a čakajte. Môžete tak znehodnotiť stopy (otlačky prstov, pachové stopy a pod.), ktoré by mohli viesť k dolapeniu páchateľa.




    Autor (zdroj): Mgr. Peter Suja, riaditeľ