20.7.2023 10:27:49
S Ing. Pavlom Faškom, vedúcim odboru technického dozoru na aktuálnu tému:

Nové a avizované legislatívne zmeny v oblasti starostlivosti o životné prostredie

Právny rámec v oblasti starostlivosti o životné prostredie sa neustále vyvíja. Reaguje na zmeny, ktoré prichádzajú z Európskej únie a na požiadavky z praxe. Riadenie starostlivosti o životné prostredie v Slovenskej republike (ďalej len „SR“) prešlo, Zákonom č. 37/2010 Z. z., od 1. júla 2010 z pôsobnosti Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky na Ministerstvo pôdohospodárstva, životného prostredia a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky. Ministerstvo životného prostredia, ktoré od júla zrušila predchádzajúca vláda, by malo na základe Programového vyhlásenia vlády znovu obnoviť svoju činnosť.

Starostlivosť o životné prostredie v Železiarňach Podbrezová a.s., je zabezpečovaná prostredníctvom oddelenia životného prostredia, ktoré je organizačne začlenené v odbore technického dozoru a zameriava sa predovšetkým na nasledovné oblasti životného prostredia:
1. Vodné hospodárstvo (ochrana kvality a racionálne využívanie vôd a prevádzkovanie verejného vodovodu)
2. Ochrana ovzdušia a ozónovej vrstvy Zeme.
3. Odpadové hospodárstvo a obaly.
4. Ochrana prírody a krajiny (výrub stromov a náhradná výsadba).
Zároveň koordinuje systém environmentálneho manažérstva v zmysle STN EN ISO 14 001:2004 a v rámci celej spoločnosti zabezpečuje kontrolnú a dozornú činnosť.

O aktuálnej legislatíve a pripravovaných zmenách v jednotlivých oblastiach a o realizácii do podmienok Železiarní Podbrezová a.s., sme sa zhovárali s Ing. Pavlom Faškom, vedúcim odboru technického dozoru:

Začnime odpadovým hospodárstvom.
- Oblasť odpadového hospodárstva je riadená dvoma základnými zákonmi, a to zákonom o odpadoch a zákonom o obaloch. V priebehu roku 2010 boli prijaté do právneho systému Slovenskej republiky viaceré nové právne normy. Dňa 1. mája 2010 nadobudol účinnosť nový zákon o obaloch (Zákon č. 119/2010 Z. z.),ktorý upravuje požiadavky na zloženia, vlastnosti a označovanie obalov, práva a povinnosti právnických a fyzických osôb pri nakladaní s obalmi a pri zbere a zhodnocovaní odpadov z obalov, pôsobnosť orgánov štátnej správy a zodpovednosť za porušovanie povinností.

Železiarne Podbrezová sú v zmysle predmetného zákona „Povinnou osobou“, ktorá používa obaly na balenie svojich oceľových výrobkov a zároveň dováža na územie SR obaly, v ktorých je zabalený tovar pre potreby spoločnosti. Preto pre ŽP a.s., ako „Povinnú osobu“, vyplývajú z predmetného zákona viaceré povinnosti, ako: viesť a uchovávať evidenciu o obaloch, ohlasovať údaje z evidencie, plniť záväzné limity zhodnocovania, resp. recyklácie odpadov z obalov, vypracovať a plniť Program prevencie. K novému zákonu o obaloch budú v blízkej dobe zverejnené vykonávajúce predpisy.

Priblížite nám aj zmeny v legislatíve?
-Medzi najdôležitejšie zmeny, ako aj doplnenia zákona o odpadoch (Zákon č. 223/2001 Z. z.) a jeho vykonávajúcich predpisoch, patria:


    - Nariadenie vlády SR č. 206/2010 Z. z., ktorým sa ustanovujú limity pre zhodnotenie elektroodpadu a pre jeho opätovné použitie a recykláciu,
    - Vyhláška MŽP SR č. 203/2010 Z. z., ktorá ustanovuje technické požiadavky pre zariadenie na zber a spracovateľské zariadenie starých vozidiel, podmienky nakladania so starými vozidlami pri ich spracúvaní,

    - Vyhláška MŽP SR č. 263/2010 Z. z. , ktorou sa menia, resp. dopĺňajú definície a ustanovenia týkajúce sa úpravy odpadov a kritérií pre prijímanie odpadov na skládky odpadov,

    - vo vyhláške MŽP SR č. 315/2010 Z. z. sú upravené podrobnosti o nakladaní s elektrozariadeniami a s elektroodpadmi.



Ďalšou z oblastí, ktorej činnosť spadá do vášho odboru, je ochrana prírody a krajiny.
- V oblasti ochrany prírody a krajiny bol v roku 2010 prijatý Zákon č. 117 / 2010 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa Zákon č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení Zákona č. 24/2006 Z. z. o posudzovaní vplyvov na životné prostredie a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.


Aké zmeny nastali v oblasti ochrany ovzdušia?
- V oblasti ochrany ovzdušia od 1. júna 2010 nadobudol účinnosť nový zákon o ovzduší (v Zbierke zákonov SR publikovaný pod číslom 137/2010 Z. z.). Zákon nahradil doterajšiu právnu úpravu ochrany ovzdušia, ktorá bola uplatňovaná od roku 2002, pretože počas tohto obdobia prešla viacerými úpravami a zmenami, ktoré spôsobili jej neprehľadnosť a sťažili jej uplatňovanie v praxi.
Hlavným dôvodom novelizácie zákona o ovzduší bola povinnosť transponovať do nášho právneho systému smernicu Európskeho parlamentu a Rady 2008/50/ES o kvalite okolitého ovzdušia a čistejšom ovzduší v Európe a ustanovenia ďalších smerníc Európskej únie, ktoré majú charakter definícií, povinností, určenia kompetencií alebo uplatňovania sankcií za porušovanie povinností v oblasti ochrany ovzdušia.

V podmienkach ŽP a. s., sú v zmysle predmetného zákona prevádzkované zdroje znečisťovania ovzdušia, členené podľa miery ich vplyvu a rozsahu znečisťovania ovzdušia na veľké, stredné a malé zdroje.

Ministerstvo pôdohospodárstva, životného prostredia a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky v súčasnosti pripravuje jednotlivé vykonávacie vyhlášky k novému zákonu o ovzduší.

Ďalším krokom v oblasti ochrany ovzdušia bude transponovanie do právneho systému SR novej smernice o priemyselných emisiách, ktorú Európsky parlament schválil 7. júla 2010.
Smernica o priemyselných emisiách aktualizuje a spája sedem rôznych legislatívnych predpisov vrátane Smernice o obmedzení emisií z veľkých spaľovacích zariadení a Smernice o integrovanej prevencii a kontrole znečisťovania životného prostredia. Jej cieľom je zlepšiť zdravie občanov a ochranu životného prostredia prostredníctvom nových pravidiel. Dá sa očakávať, že na základe spomínanej smernice sa budú uplatňovať ešte prísnejšie limity pre znečisťovanie ovzdušia.

Pre aplikovanie podmienok Zákona č. 286/2009 Z. z. o fluórovaných skleníkových plynoch do podmienok ŽP a.s., je prostredníctvom odborne spôsobilej osoby zabezpečované vykonávanie pravidelných prehliadok, servisu, údržby a opráv na klimatizačných a chladiacich zariadeniach obsahujúcich fluórované skleníkové plyny a látky poškodzujúce ozónovú vrstvu Zeme.

V krátkej dobe očakávame prijatie novej legislatívnej normy, ktorá zmení, resp. doplní Zákon č. 572/2004 Z. z. o obchodovaní s emisnými kvótami. V nej budú aplikované požiadavky Smernice Európskeho parlamentu a Rady 2009/29/ES, ktorou sa mení a dopĺňa Smernica 2003/87/ES s cieľom zlepšiť a rozšíriť schému Spoločenstva na obchodovanie s emisnými kvótami skleníkových plynov. Smernica 2009/29/ES zakladá od 1. januára 2013 nový princíp prideľovania emisných kvót prostredníctvom kombinácie bezplatného prideľovania na základe referenčných kritérií (benchmarkov) a nákupu emisných kvót na plnenie redukčných záväzkov v dražbách.

Voda bude v budúcnosti omnoho cennejšou surovinou ako je dnes. Aj preto jej treba venovať zvýšenú pozornosť, najmä pokiaľ má ešte charakter pitnej vody. Priblížite nám legislatívu v oblasti vodného hospodárstva?

- Vo vodohospodárskej oblasti sú hlavnými právnymi normami zákon o vodách (Zákon č. 364/2004 Z. z.) a zákon o verejných vodovodoch a verejných kanalizáciách (Zákon č. 442/2002 Z. z.).

V tomto roku bola plne novelizovaná právna úprava ochrany pred povodňami – novým Zákonom č. 7/2010 Z. z. o ochrane pred povodňami, ktorým sa spresnili najmä otázky súčinnosti organizácie a vykonávania povodňových zabezpečovacích a záchranných prác a vytvorili predpoklady na koordinovanie príprav preventívnych opatrení na ochranu pred povodňami. Implicitne obsahuje päť fáz cyklu manažmentu povodňových rizík, ktorými sú: 1. ochrana, 2. pripravenosť, 3. reakcia na nebezpečenstvo, 4. odstraňovanie škôd a obnova, 5. poučenie.
Vzhľadom na skutočnosť, že areálom starého závodu preteká rieka Hron, sú ŽP a.s. povinné v zmysle vykonávajúceho predpisu k predmetnému zákonu (Vyhláška MŽP SR č. 261/2010 Z. z.) aktualizovať a následne schváliť Povodňový plán.
Riešenie ochrany pred povodňami je aj v SR aktuálna a veľmi vážna problematika. Aj preto dúfam, že sa tento zákon v praxi osvedčí a bude vhodným právnym nástrojom na zníženie ohrozenia obyvateľov SR povodňami a na predchádzanie povodňových škôd.




Autor (zdroj): Mgr.Oľga Kleinová