20.7.2023 10:28:08

~ Jedálne lístky ...
Články z čísla: 5/2008
            PDF verzia
Rok 2007 očami generálneho riaditeľa Žiaromat Kalinovo, a.s. ŽĎAS - Výskumný a vývojový projekt EUREKA – ENSTEEL bol úspešne ukončený FEBRUÁR VO VÝROBE Zo sveta ocele: U. S. Steel zdražuje ... ArcelorMittal kúpi tri ruské bane Skutočnosť prevyšuje plán Projekt jednotných eurových platieb zrovnoprávni domáce a zahraničné prevody Školské okienko: Protidrogový záťah v škole - prevencia i kontrola Čísla majú v nominatíve tvar mužského rodu Dve percentá dane môžte darovať do 30. apríla 2008 Nadácia Miška Sotáka Nadácia ŽP RODINNÁ REKREÁCIA PRE VÁS: Zahraničná ponuka - GRÉCKO ... Tuzemská ponuka – Sládkovičovo Krása - zručnosť - usilovnosť Závan južanského temperamentu 170. výročie dychovej hudby: Kapelník po roku 1892 Radíme vám: Vybiť a nabiť Čo znamená tvoje meno? Román na pokračovanie: DIEVČA S MOTORKOU XXVIII. časť Čitateľská súťaž: Uveďte meno kapelníka, ktorý viedol dychovú hudbu od roku 1892? Naša anketa: Ako sa chránite pred jarnou únavou? Inzertná služba Pozývame vás na operetný bonbónik Emmericha Kálmána „ČARDÁŠOVÁ PRINCEZNÁ“ Spomienky a poďakovania Zo sústredenia v Žďári, ... Nepriaznivé počasie zaúradovalo Z kolkárskych dráh Pred 1. kolom play off Volejbal: ŠG Nitra – ŽP Šport 1:0 Olšavská šestnástka Jedálny lístok 10. - 16. marec 2008 & 17. - 23. marec 2008

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: [Železiarne Podbrezová a.s.]
::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
ŽĎAS - Výskumný a vývojový projekt EUREKA – ENSTEEL bol úspešne ukončený

Internou a externou oponentúrou bol v akciovej spoločnosti ŽĎAS, v poslednom januárovom týždni, úspešne ukončený výskumný a vývojový projekt, ktorý riešil problematiku výroby komponentov z vysoko čistých ocelí pre energetické zariadenia. Projekt bol riešený v rámci medzinárodného programu EUREKA, za finančnej podpory Ministerstva školstva, mládeže a telesnej výchovy Českej republiky.
Výskumné a vývojové práce boli zamerané na dva hlavné ciele. V prvom z nich - Vyvinutie technológie metalurgickej časti výroby rozmerných výkovkov z nových druhov ocelí, sme veľmi úzko spolupracovali s Fakultou metalurgie a materiálového inžinierstva VŠB - Technickej univerzity v Ostrave a Inštitútom materiálov a technológií zo slovinskej Ľubľany. Druhý z hlavných cieľov – Nájdenie technológie tvárnenia a tepelného spracovania rozmerných výrobkov z nových ocelí, bol podporený výskumnou prácou kolegov z Technickej univerzity z Košíc a plzenskou spoločnosťou COMTES FHT, s.r.o. Na projekte spolupracovali aj Železiarne Podbrezová a.s. a partneri zo slovinskej huty ACRONI, d.o.o., Jesenica.
Už z názvu hlavných cieľov grantového projektu bol viditeľný rozsah prác, na ktorých sa podieľal veľmi početný tím spolupracovníkov zo zainteresovaných úsekov a stredísk akciovej spoločnosti ŽĎAS. Všetkým ďakujeme za ochotu a ústretovosť pri riešení čiastkových úloh. Vysoko hodnotím spoluprácu s tímom „zapálených“ spolupracovníkov, získavanie nových myšlienok a spoločné smerovanie k cieľu.
Z čiastkových cieľov, ktorých bolo dvadsať a ich výsledky boli zachytené v štyridsiatich výskumných a vývojových správach, spomeniem aspoň niektoré.
Prvou, povedzme kardinálnou otázkou bolo, aký technologický postup vyvinúť pre výrobu elektroocele legovanej chrómom, niklom, molybdénom a vanádom, s požadovaným obsahom fosforu max. 0,004 hm. Rovnaký maximálny obsah sa vyžadoval aj pre síru. Oceľ nesmela obsahovať ani dezoxidačné prvky, mangán, kremík (max. 0,004 hm) a hliník (max. 0,015 hm). Návrhy a overenia, niekedy i kontroverzných technologických krokov viedli k úspešnej prevádzkovej realizácii celého radu tavieb, a to nielen z pohľadu chemického zloženia, ale predovšetkým z pohľadu parametrov kladených na super čisté ocele (SCS – Supec Clean Steel), určené pre tvárnenie voľným kovaním. Mimochodom, časová náročnosť výroby jedinej tavby kvality SCS presahuje v mnohých prípadoch desať hodín.
Výskumné a vývojové práce, ktoré viedli k vysokej prevádzkovej istote pri výrobe super čistých ocelí v zariadeniach primárnej a sekundárnej metalurgie, však ešte neznamenali dosiahnutie super čistoty aj odliateho ingotu, určeného pre voľné kovanie. Práve riešenie problematiky odlievania a čistoty ingotov bolo druhou zásadnou etapou projektu. Ani patentové a literárne rešerše nevyjasnili možnosti ďalšieho postupu, čo otváralo priestor pre vlastnú invenciu riešiteľov. Finálnym výstupom z úspešného riešenia problematiky odlievania a čistoty ingotov je chránený úžitkový vzor s názvom Filtračná vtoková sústava. Pri súčasnom trende nárastu požiadaviek na čistotu ocele a oceľových výrobkov, sa využitím filtrácie pri odlievaní ocele, a to nielen kvality SCS, stáva nevyhnutným technologickým prvkom.
Ďalší úžitkový vzor – Vnútorná bezpečnostná výstelka panvy na tekutý kov, vo svojom dôsledku úspešne vyriešil požiadavku na bezpečné spracovanie tekutého kovu v oceliarskej panve po veľmi dlhú dobu. Bez uvedeného riešenia by sme nemohli uvažovať o výrobe super čistých ocelí, pretože miera rizika pretavenia oceliarskej panvy, bola veľmi vysoká. V súčasnosti je aj tento úžitkový vzor úspešne realizovaný.
Určite je nemožné v skratke popísať všetky „úzke“ miesta, ktorými prešiel výskum, vývoj a následne realizácia zmien v technologických postupoch. Podstatný je však výsledný efekt, ktorý umožňuje akciovej spoločnosti ŽĎAS etablovať sa na veľmi náročných trhoch, zvyšovať vlastné renomé v branži a tým aj, možno nepriamo, zabezpečovať rozvoj firmy i regiónu.
Ing. Ludvík Martínek, PhD.,
riešiteľ projektu





Autor (zdroj): Ing. Ludvík Martínek, PhD