20.7.2023 10:27:49
O opatreniach prijatých v záujme ochrany firmy

Robia si len svoju prácu, tak ako každý iný zamestnanec

Odbor obrany a ochrany zaznamenával v ostatnom čase viac bezpečnostných incidentov, čo si vyžiadalo prijatie opatrení v zmysle platnej legislatívy aj vo vnútropodnikových riadiacich aktoch. O aké opatrenia ide, sme sa pozhovárali s Mgr. Petrom SUJOM, vedúcim odboru:
- V dôsledku nepriaznivého trendu vo vývoji bezpečnostných incidentov sme zvýšili kontrolnú činnosť vo všetkých oblastiach činnosti vlastnej ochrany. Najevidentnejšie sa prejavuje pri vstupe a výstupe osôb a vozidiel z areálu firmy.
Zamestnanci si iste všimli, že kontrola vozidiel, ako vstupujúcich, tak aj vystupujúcich, je dôkladnejšia a týka sa vozidiel osobných, nákladných, prípadne aj špeciálnych. To isté platí aj pri kontrole osôb.
Do vybavenia vlastnej ochrany na strážnych stanovišťach pribudli napr. prenosné detektory kovov, zvýšili sme počet kontrol zameraných na zistenie požívania alkoholických nápojov a v spolupráci s odborom bezpečnosti práce pripravujeme zavedenie drogových testerov.

Niektorí zamestnanci majú pocit, že vlastná ochrana pri kontrole prekračuje svoje právomoci.
- Skôr, ako zareagujem na túto otázku, nedá mi nepripomenúť, že pri kontrole pri prechodoch zamestnancov cez strážne stanovišťa nepribudli v podstate žiadne nové opatrenia, charakterizoval by som to, že zamestnanci vlastnej ochrany ich vykonávajú len trochu razantnejšie. A čo sa týka kompetencií, vlastná ochrana vykonáva svoju činnosť na základe licencie vydanej Krajským riaditeľstvom Policajného zboru SR v Banskej Bystrici, každý zamestnanec vlastnej ochrany je držiteľom preukazu odbornej spôsobilosti a pri výkone svojich činností sme pod kontrolou polície. Oprávnenia, ktoré pri vykonávaní ochrany ŽP a.s. máme, vyplývajú zo Zákona č. 473/2005 Z.z. o súkromnej bezpečnosti v platnom znení. Tieto oprávnenia, sme povinní využívať, využívame ich a budeme ich využívať aj v budúcnosti. Možno niektoré pojmy alebo oprávnenia z tohto zákona nie sú známe a preto by som ich chcel ozrejmiť. Najčastejšia námietka je tá, že zamestnanci vlastnej ochrany vykonávajú osobnú prehliadku zamestnancov, pričom na ňu nie sú oprávnení. Súhlasím s tým, že zamestnanci vlastnej ochrany nie sú oprávnení vykonávať osobnú prehliadku. A ani ju nevykonávajú. Osobná prehliadka je totiž úkon, ktorého vykonanie prináleží polícii a to za podmienok, ktoré sú uvedené v Trestnom poriadku.
Zamestnanci vlastnej ochrany ale využívajú oprávnenie, ktoré im dáva zákon o súkromnej bezpečnosti, ktoré si dovolím citovať:
„Osoby poverené výkonom fyzickej ochrany sú oprávnené presvedčiť sa zrakom, hmatom alebo technickými prostriedkami, či ten kto vstupuje do chráneného objektu alebo na chránené miesto, alebo z neho vystupuje, nemá pri sebe alebo na sebe predmety pochádzajúce z protiprávnej činnosti súvisiacej s chráneným objektom, chráneným miestom, alebo chránenou osobou, alebo nemá pri sebe, alebo na sebe predmety ktorými by mohol spáchať protiprávnu činnosť a tieto mu odobrať.“ Toto oprávnenie nám umožňuje presvedčiť sa aj o tom, či osoby prechádzajúce stanovišťami neporušujú predpisy spoločnosti tým, že by vynášali alebo prinášali veci, ktoré sú zakázané. Ešte raz zdôrazním, že nejde o osobnú prehliadku, ale o oprávnenie, ktoré nám dáva zákon. Upozorňujem, že každý je povinný výzve, aby sa týmto úkonom podrobil, vyhovieť.
Pracovníci vlastnej ochrany dodržiavajú platnú legislatívu, ktorá im zároveň určuje povinnosť dbať na to, aby pri kontrole zásah do práv a slobôd ostatných zamestnancov neprekročili mieru nevyhnutnú na dosiahnutie účelu sledovaného kontrolou.
Aby sa v budúcnosti predišlo nezrovnalostiam a možno aj zbytočným obviňovaniam vlastnej ochrany z neoprávnených zásahov, bolo rozhodnuté, že zamestnanci vlastnej ochrany budú pri kontrolách vybavení osobnými zásahovými kamerami, ktoré budú priebeh kontroly zaznamenávať. Zdokumentované záznamy budú archivované a použité – opäť pripomínam, že v súlade s legislatívou - len na riešenie sporných prípadov, prípadne na účel kontroly, či zamestnanci vlastnej ochrany neprekročili svoje právomoci. Tak, ako zamestnanci vlastnej ochrany sú povinní dodržiavať platné predpisy, aj povinnosťou ostatných zamestnancov v zmysle platného Pracovného poriadku ŽP a.s. je podrobiť sa kontrole. Som si vedomý, že zamestnanci vlastnej ochrany vykonávajú, z pohľadu iných, nie veľmi populárnu prácu. Je to však ich práca a tak, ako každý zamestnanec našej spoločnosti musí plniť svoje každodenné pracovné úlohy s plným nasadením, je to aj povinnosť zamestnancov vlastnej ochrany.
Som teda presvedčený, že vlastná ochrana pri kontrolách neprekračuje svoje právomoci, len dôsledne, rázne, ale zároveň slušne, uplatňuje oprávnenia, ktoré jej zo zákona vyplývajú.

V rámci kontrol uskutočnených v uplynulých týždňoch došlo k opatreniam aj na pracoviskách. Priblížite nám o čo ide?
- Pri kontrole skriniek, či už šatňových alebo nástrojových, bolo zaznamenané niekoľko porušení pracovných predpisov a preto bolo nevyhnutné prijať určité opatrenia aj v tejto oblasti. Časť z nich je už v súčasnosti zrealizovaná, a tak každá skrinka má svoje označenie a určenú zodpovednú osobu. Vo vnútropodnikovej legislatíve bolo definované, čo môže byť obsahom konkrétnych skriniek a neakceptovanie bude považované za porušenie pracovnej disciplíny. Budú prijaté aj ďalšie opatrenia. Chcel by som ešte podotknúť a zdôrazniť, že ochrana spoločnosti nie je len záležitosťou odboru obrany a ochrany, ale všetkých zamestnancov firmy. To by si mali zamestnanci uvedomiť a v záujme toho sa aj správať.




Cez vstupy do našej akciovej spoločnosti prejde denne množstvo externých návštevníkov a z poznatkov pracovníkov strážnej služby je zrejmé, že sú na kontrolu zvyknutí aj v iných firmách a nepovažujú to za nič mimoriadne.




Autor (zdroj): Mgr.Oľga Kleinová