20.7.2023 10:45:08
Rozhodnutie ísť cestou rozvoja vlastného know-how v oblasti informačných technológií



Rozhodnutie ísť cestou rozvoja vlastného know-how v oblasti informačných technológií v rámci skupiny ŽP GROUP bolo správne


Po vstupe do spoločnosti ŽĎAS a.s., bola jednou z prvých úloh zo strany Železiarní Podbrezová analýza stavu informačného systému v tejto spoločnosti.Pred desiatimi rokmi bola začatá realizácia projektu na zjednotenie informačných systémov ŽP a.s. a ŽĎAS a.s. O pohľad späť a zhodnotenie informačného systému z dnešného pohľadu sme požiadali Ing. Pavla KANTORA, vedúceho odboru Informatika v akciovej spoločnosti ŽĎAS:




-Spoločnosť ŽĎAS, a.s., predtým Ždiarske strojárne a zlievarne, už od čias svojho vzniku venovala veľkú pozornosť moderným nástrojom riadenia a informačné technológie mali aj dostatočnú podporu vedenia spoločnosti. Bolo preto možné realizovať smelé projekty budovania vlastného informačného systému a rozvíjať spoluprácu s vedeckými pracoviskami v oblasti matematického modelovania. Nové informačné technológie prinášali nové možnosti. V čase, keď sa Česká republika otvorila svetu, boli dovtedy používané systémy ruského pôvodu nahradené výkonným mainframe IBM. Ďalší rozvoj firemného informačného systému už nebol limitovaný výkonom centrálneho systému. Úzkym miestom sa však postupne stala kapacita pre vývoj nových aplikácií. Udržiavať v chode rozsiahly súbor aplikácií a súčasne si osvojovať nové technológie a v nich vytvárať novú generáciu informačného systému, presahovalo reálne možnosti firemnej informatiky. Nakoľko informačný systém má pre firmu strategický význam, predstavovala táto skutočnosť vážne riziko. Jedinou alternatívou bol nákup štandardného komerčného riešenia a prvé úlohy smerovali k systému Baan. To by však znamenalo opustiť informačný systém dlhé roky „šitý na mieru“ pre potreby firmy, optimalizovaný voči firemným procesom a systém, ktorý predstavoval hodnotné know-how.

ŽĎAS mal aj celý rad ďalších problémov. V tej neľahkej dobe priniesla zásadný obrat zmena vlastníka a následne aj rozhodnutie Železiarní Podbrezová a.s. o začatí Projektu zjednocovania informačných systémov obidvoch spoločností. Tento projekt priniesol alternatívu, ako prejsť na nové informačné technológie, znížiť náklady a pritom plynule naviazať na to, čo bolo po mnohé roky budované.




Demontáž mainframu IBM...

Projekt zjednotenia informačných systémov bol vždy chápaný ako zjednotenie v širšom zmysle slova. ŽĎAS, a.s. a Železiarne Podbrezová a.s. majú odlišný charakter výroby a z toho pramení aj odlišnosť niektorých procesov. Základom zjednotenia sa tak stala spoločná technologická platforma, spoločné metodiky riadenia informačných technológií procesov a predovšetkým veľmi úzka spolupráca informatík obidvoch spoločností. Boli stanovené a do praxe zavedené princípy outsourcingu, ktoré umožnili niektoré vybraté úlohy ekonomického riadenia prevádzkovať pre obidve spoločnosti na jednom mieste.

Technická infraštruktúra, ako súbor nástrojov pre efektívny vývoj aplikácií spolu s metodikou riadenia projekčných tímov, sú najdôležitejším faktorom, ktorý rozhodol o schopnosti zvládnuť aj rozsiahle projekty informačných technológií. Nevyhnutnou podmienkou však bolo zavedenie účinnej spolupráce a rozdelenie úloh. Tu mal projekt nezastupiteľnú úlohu. Záväzné úlohy a takisto profesionálny prístup zo strany vedenia odboru Informatika Železiarní Podbrezová a.s. pod vedením Ing. Jozefa Urbana, (v súčasnosti generálneho riaditeľa spoločnosti ŽP Informatika s.r.o.), vytvorili podmienky efektívneho rozdelenia úloh so zapojením širokého okruhu zamestnancov obidvoch firiem v spoločných riešiteľských tímoch.

Úloha odboru Informatika ŽĎAS, a.s., bola predovšetkým pri formulovaní zadania pre nové projekty, testovaní nových modelov a pri príprave užívateľského prostredia s nasadením nových aplikácií. Veľmi náročnou úlohou bolo taktiež zabezpečenie integrity dát a všetkých nadväznosti pri súbehu nových a pôvodných súčastí informačného systému.



Bc. František Beneš, programátor pre výrobu
Slovenskí kolegovia boli predovšetkým nositeľmi vývoja nových aplikácií a ich následnej programátorskej podpory. Toto rozdelenie úloh v princípe zostáva zachované, viacmenej Informatika ŽĎAS, a.s., dokázala v rámci spoločných projektov prevziať a osvojiť si do určitej miery aj vývoj aplikácií. Stalo sa tak najmä vďaka účinnej pomoci, radu konzultácií a školení poskytnutých v ostatnom čase pracovníkmi našej sesterskej firmy ŽP Informatika s.r.o.Tím ľudí Ing. Mateja Blahúta má nielen dobrých programátorov, ale aj kvalitných školiteľov. Vďaka konzultačnej podpore a prepojeniu informačných technológií sa dá obrazne povedať: „... že v riešiteľských tímoch hovoria všetci spoločným jazykom, nevnímajúc kto je Čech a kto Slovák.“

Firemný informačný systém je živým organizmom a vyžaduje trvalú starostlivosť. Som presvedčený, že rozhodnutie ísť cestou rozvoja vlastného know-how v oblasti informačných technológií v rámci skupiny ŽP GROUP bolo správne a dnes môžeme konštatovať, že ŽĎAS, a.s., má funkčný informačný systém, ktorý podporuje všetky hlavné výrobné procesy. Vďaka spolupráci so ŽP Informatika s.r.o. je zabezpečená i stabilita tohto systému a perspektíva ďalšieho rozvoja. Podarilo sa úplne opustiťmainframe a realizovať migráciu bez straty historických dát, ktoré majú pre firmu ŽĎAS, a.s., mimoriadny význam, nakoľko na skôr realizované obchodné prípady nadväzujú nielen odhady kalkulácií pre nový dopyt, ale aj ďalšia podpora zákazníkovi. V porovnaní s nakúpenými systémami tretích strán ako TPV2000 v oblasti technickej prípravy výroby a I2 APS (pokročilé plánovanie výroby) možno konštatovať, že riešenie spracované v rámci Projektu zjednotenia sú flexibilnejší a lepšie vyhovujú potrebám odborných útvarov. Veľkou devízou je aj prevzatie vývojových nástrojov a schopností zamestnancov Informatiky ŽĎAS a.s. realizovať vlastný vývoj. Dokladom toho je projekt náhrady aplikácie pre dielenské riadenie výroby – DŘV, ktorý ŽĎAS, a.s., realizuje vlastnými silami s metodickou podporou kolegov zo ŽP Informatika s.r.o.

Desať rokov spolupráce prinieslo hmatateľné výsledky. Desať rokov je aj kus života. Myslím, že pre každého z nás priniesol projekt nielen veľkú osobnú skúsenosť, ale aj pozitívne poznanie, že aj v dnešnej uponáhľanej dobe existuje stále ešte priateľstvo, vzájomný rešpekt a schopnosť počúvať toho druhého. Často je to minimálne rovnako dôležité ako prepracovaná metodika.




Pohľad do sály PC





Autor (zdroj): Mgr. Oľga Kleinová