20.7.2023 10:27:47
S Ing. Ingrid NÁGELOVOU, vedúcou odboru expedície a obchodnej administratívy

„Meniace sa legislatívne požiadavky spôsobujú viac vrások na čele, ako akékoľvek neštandardné požiadavky zákazníkov“

Ako hodnotíte deväť mesiacov v expedícii?

-V porovnaní s minulým rokom sme realizovali o niečo nižší objem hlavne valcovaných rúr, aj keď to automaticky neznamená menej práce pri expedícii. Po svetovej finančnej a hospodárskej kríze v rokoch 2008-2009 naši obchodníci bojujú na oceliarskom trhus konkurenciou o každú tonu. Riešime tak mnoho špecifických obchodných prípadov a niekedy nám príprava a samotná expedícia dvojtonovej objednávky zaberie viac času ako expedícia uceleného vlaku s tisíc tonami oceľových blokov pre našich stálych odberateľov. Mám samozrejme na mysli administratívu spojenú s expedíciou a nie samotnú nakládku v prevádzkarni. Snažíme sa vyjsť našim zákazníkov maximálne v ústrety, aj keď nám niektoré obchody daňová legislatíva EÚ vôbec neumožňuje realizovať.


Ak chce napríklad zákazník zo Srbska predať naše rúry svojmu obchodnému partnerovi v Slovinsku, ktoré je členským štátom EÚ, musí si ich najskôr doviezť do Srbska a potom ich prepraviť späť do Slovinska, aby nedošlo k daňovým únikom. Dôsledkom viacnásobnej prepravy je, že ani my, ani srbský zákazník, nedokážeme realizovať tento obchod so ziskom a prichádzame o objednávku.
Od sprevádzkovania automatizovaného skladu na valcované bezšvíkové rúry uplynú onedlho dva roky. Potvrdil dnes už zabehaný automatizovaný systém uskladňovania a vyskladňovania týchto rúr počiatočné očakávania?

-Určite áno. Sprevádzkovanie nového automatizovaného skladu vo valcovni rúr významne urýchlilo nakládku kamiónov a tým zvýšilo denné kapacity nakládky minimálne o 50 percent v závislosti od toho, na koľkých nakladacích miestach vo valcovni rúr nakládku realizujeme. Umožňuje nám to nielen operatívnejšie plniť požiadavky našich zákazníkov, ale tiež rýchlejšie znížiť skladové zásoby v mesiacoch september a január, po letnom a vianočnom dovolenkovom období, kedy tovar expedujeme s obmedzeniami. Nepotvrdili sa ani naše mierne obavy, že pri navážaní a uskladňovaní zväzkov bude obmedzená nakládka kamiónov, vzhľadom k jednej prístupovej bráne v automatizovanom sklade. Valcovňa rúr logisticky veľmi dobre zvláda navážanie a uskladňovanie zväzkov rúr počas víkendov, kedy kvôli zákazu jázd kamiónov na cestách, nemôžeme naše výrobky nakladať a expedovať zákazníkom.

Vaša práca, ako ste už aj naznačili, znamená aj množstvo obchodnej administratívy. Tým, že expedujeme okolo 90 percent svojej produkcie do zahraničia, je to ešte komplikovanejšie. V ktorých krajinách je to najzložitejšie a naopak najjednoduchšie?

-Z hľadiska obchodnej administratívy, teda vystavenia potrebnej sprievodnej dokumentácie k expedovanému tovaru, sú pre nás najjednoduchšie dodávky pre slovenských odberateľov. Vzhľadom k tomu, že dodanie tovaru v tuzemsku podlieha dani z pridanej hodnoty, nevyžaduje daňová legislatíva žiadne podporné doklady k vystaveným faktúram. Pri vystavovaní expedičných dokladov plníme len požiadavky našich zákazníkov. Pri cezhraničných dodávkach musíme vedieť preukázateľne zdokladovať, že tovar bol dodaný mimo územia SR a v zmysle platnej legislatívy nepodlieha zdaneniu na Slovensku. Administratívne najnáročnejšie sú vývozy tovaru mimo územia EÚ. Ak dodávame tovar zákazníkom do Spojených štátov, Mexika, Turecka či Kórey, musíme ho colne prerokovať na vývoz a následne musíme vedieť našim daňovým orgánom preukázať, že tovar opustil územie EÚ. Zavedením elektronického colného konania od 1. júla 2009 sa výraznezlepšil proces potvrdzovania tzv. výstupov tovaru z územia EÚ. Ten bol predtým realizovaný na papierových colnýchdeklaráciách (JCD) a bežne sa nám stávalo, že sme „naháňali“ colníkov na hraničných prechodoch, aby nám opečiatkovali vývozný doklad a poskytli nám tak potrebný dôkaz pre daňové orgány. Aj v súčasnosti musíme riešiť zabudnuté úkony colníkov na hraničných prechodoch, avšak zabudnutých kliknutí v elektronickom systéme je podstatne menej, ako bolo zabudnutých pečiatok na papierových dokladoch a celý proces elektronického colného konania je jednoznačne systematickejší, rýchlejší a spoľahlivejší.

Aj v tomto roku vás naši, či európski zákonodarcovia potrápili nejakými „novinkami“ v tomto smere?

-Meniace sa legislatívne požiadavky nám - úprimne povedané, spôsobujú viac vrások na čele, ako akékoľvek neštandardné požiadavky našich zákazníkov. Presne pred rokom, 1. októbra 2012, nám našu prácu skomplikovala novela zákona o dani z pridanej hodnoty, ktorá zaviedla povinnosť dokladovať každé dodanie tovaru mimo územia Slovenska, nepodliehajúce DPH, prepravným dokladom, ktorý musí byť potvrdený odosielateľom, prepravcom aj príjemcom tovaru. Po roku môžeme konštatovať, že sa nám podarilo v spolupráci s našou špedičnou spoločnosťou Zaninoni, obchodnými spoločnosťami a našimi zákazníkmi nájsť efektívny spôsob, ako potvrdené prepravné doklady dostať po expedícii čo najrýchlejšie späť do ŽP. Nebolo by to však možné bez rozšírenia nášho pracovného kolektívu o nového kolegu, ktorý denne intenzívne komunikuje s našimi obchodnými partnermi a zabezpečuje, aby sme v zákonnej lehote šiestich mesiacov mali všetky prepravné doklady náležite potvrdené a s pomocou softvérovej podpory zaevidované a spárované s faktúrami. Z laického hľadiska sa môže zdať, že len „naháňame nejaké potvrdené papiere“. Ak si však pri expedícii tovaru nezabezpečíme náležité potvrdenie prepravných dokladov, ktorých mesačne vystavíme 800 až 1000, znamená to pre ŽP dodatočné zdanenie 20 percentnou sadzbou DPH, ako keby sme tovar predali na Slovensku. Hodnota každého prepravného dokladu sa tak pre nás pohybuje od 2 500 až do 10 000 eur, v závislosti od toho, či expedujeme kamión naložený oceľovými odlievanými blokmi alebo galvanizovanými rúrami. Zákon o dani z pridanej hodnoty podlieha legislatívnym zmenám neustále a ďalšie sú pripravované s účinnosťou od 1. januára 2014. Ostáva nám len dúfať, že tieto legislatívne zmeny splnia svoj účel a prinesú očakávané zlepšenie vo výbere DPH, čo by malo byť k prospechu všetkých občanov.

Ako sa dnes javí posledný štvrťrok tohto roka?

-Verím kolegom obchodníkom, že budeme mať čo expedovať aj v poslednom štvrťroku tohto roka. Optimizmom ma napĺňa skutočnosť, že naši zákazníci po augustových dovolenkách otvorili svoje sklady a hlavne vo valcovaných rúrach očakávame nakládku vyššiu ako sme predpokladali na začiatku mesiaca. Okrem pozitívneho vplyvu na zníženie skladových zásob o 1 500 ton to vnímam ako prísľub realizácie ďalších objemov pre splnenie obchodného plánu a ukončenie roka 2013 s dobrým výsledkom hospodárenia.




Autor (zdroj): Mgr.Oľga Kleinová