20.7.2023 10:27:51
Dochádzkový systém ako nástroj riadenia

Rozšírenie funkcionality dochádzkového systému sa začalo realizovať už v roku 2007, prvou etapou. V decembri bola vykonaná úprava jeho funkčnosti, implementácia turniketov v novom a starom závode, rozšírenie počtu čítacích zariadení a výmena identifikačných kariet zamestnancov za multifunkčné, umožňujúce bezhotovostný platobný styk v kantínach nielen na stravu, ale aj na doplnkový sortiment, ktorý zamestnávateľ úveruje v priebehu mesiaca. Po ukončení prvej etapy, s platnosťou od 1. januára, bolo vydané Rozhodnutie č. 3/2008 predsedu Predstavenstva ŽP a.s. – odovzdanie vyššej verzie dochádzkového systému ŽP a.s., do testovacej prevádzky. Za Železiarne Podbrezová a.s. a za ŽP Informatika bol menovaný riadiaci a realizačný tím, ktorý zabezpečoval plnenie úloh stanovených v tomto rozhodnutí.
Testovanie nových kariet a novoinštalovaných čítacích zariadení prebiehalo v mesiacoch január až marec 2008.
Počas neho musela byť do systému zapracovaná zmena aplikačnej logiky, z dôvodov určenia všetkých možných variantov pri prechode cez čítacie zariadenia a turnikety, na základe poznatkov z testovania a pripomienok jednotlivých útvarov.
Základnou myšlienkou testovania rozšíreného dochádzkového systému bolo, aby sme v spolupráci s odbornými útvarmi našli vhodné časové limity pre prechody zamestnancov tak, aby mali dostatok času na očistu, ale zároveň v maximálne možnej miere využívali produktívne pracovný čas. K tomu ale potrebujeme, aby kontrolný mechanizmus fungoval a jednotliví „cachujúci“ využívali informácie, ktoré poskytuje dochádzkový systém na kontrolu dochádzky.
Po zhodnotení mesiacov apríl – júl 2008 môžem konštatovať, že jednotlivé odborné útvary nespolupracovali pri testovaní dostatočne a vôbec nevyužívali možnosť porovnávania prechodov na pracovisku a cez vrátnicu. Práve analýza týchto údajov, spolu s priamym kontrolovaním prechodov na pracovisku, môže priniesť žiadané údaje, ktoré potrebujeme pre nastavenie limitov. V súčasnosti už máme k dispozícii možnosť, ktorá vznikla ako požiadavka z testovania, aby bol navedený limit priamo na zamestnanca, nie iba útvar. To znamená, že dokážeme riešiť individuálne potreby. Aká je však skutočnosť? Celoplošné žiadosti o čas na očistu vo výške 10 minút určite nesvedčia o tom, že po útvaroch boli robené analýzy potrieb týchto časov. Keby tomu tak bolo, predpokladali by sme výstup požiadaviek po útvaroch nie uniformný, ale v rôznom rozmedzí od 0 do 10 minút, prípadne i viac ako 10 minút, kde je na to naozaj dôvod. Ak si v dochádzkovom systéme vyberieme zamestnancov, ktorí potrebujú 10 minút na očistu, kvôli autobusovému spojeniu a tí istí zamestnanci už v limite do 5 minút, po ukončení pracovnej doby, prechádzajú vrátnicou, pýtam sa, je to naozaj v poriadku? Zaoberali sa priami nadriadení týmito informáciami a hovorili o nich so zamestnancami? Určite nie. Zvolili jednoduchšiu cestu – potrebujeme 10 minút pre všetkých. Môžem konštatovať, že napriek prijatej zásade, aby zamestnanci neopúšťali brány fabriky skôr ako 10 minút po ukončení pracovnej doby (informácie o jej porušení má každý nadriadený k dispozícii v DS), nikto tieto informácie nevyužil a nezaoberal sa nimi.
Všetci vieme, že jediná cesta k prosperite spoločnosti vedie cez efektívne využívanie pracovnej doby, pretože i takto môže každý zamestnanec priamo ovplyvniť hospodársky výsledok. To, že mnoho zamestnancov opúšťa brány fabriky už v limite do 5 minút a prevažná väčšina v limite do 10 minút, nás nepresvedčilo o tom, že očista 10 minút je opodstatnenou požiadavkou pre všetkých. Ubezpečujem vás, že cez náhodný výber budeme priebežne hodnotiť prechody zamestnancov, dodržiavanie limitov a každý štvrťrok zverejňovať najviac a najmenej disciplinovaných. A s veľkou pravdepodobnosťou bude i to faktor na určovanie výšky odmien a samotného vianočného platu.
Do konca augusta 2008 bude rozhodnuté o nastavení limitov na očistu podľa revidovaných požiadaviek jednotlivých odborných útvarov a potom nastúpi ich vyhodnocovanie. Sme si vedomí toho, že je to otvorený systém, ktorý sa môže meniť podľa potrieb praxe, avšak ak má slúžiť ako nástroj pre riadenie pracovnej disciplíny, je nutné s ním pracovať, stotožniť sa so základnou myšlienkou a informáciami, ktoré poskytuje a naučiť sa ich na všetkých stupňoch riadenia využívať.








Autor (zdroj): Ing. Mária Niklová, personálna riaditeľka