20.7.2023 10:28:12
Prioritou je priblížiť golf masám aj na Slovensku



Vítame vás prvýkrát v novej rubrike. Jej zámerom je pravidelne informovať o tom, čo sa deje v našej dcérskej spoločnosti Tále a.s. Lyžiarska sezóna pomaly končí a areál ožije golfistami. Je to už deviata golfová sezóna na Gray Bear a najvýznamnejším tohtoročným podujatím bude druhé kolo ženskej európskej túry Ladies European Tour (LET), ktoré sa uskutoční o dva mesiace.

Zorganizovať také významné svetové podujatie nie je maličkosť a my budeme pri jeho prípravách. Skôr, ako sa dostaneme k druhému kolu LET, požiadali sme Ing. Ľuboša Ďurinďáka, generálneho riaditeľa akciovej spoločnosti Tále, o priblíženie histórie tejto hry.

Golf zdobí prívlastok kráľovský, no jeho pôvod sa spája s poddanými...
- V Európe sa začala písať história golfu na prelome 13. a 14. storočia. Za pravlasť tejto hry je považované Škótsko, no prvá doložená zmienka o golfe pochádza z roku 1360 z Holandska.
Traduje sa, že pôvodne pastieri oviec z dlhej chvíle triafali palicami kamene do králičích nôr. O rozšírení golfu v stredoveku svedčí aj mnoho kráľovských zákazov tejto hry. Prvý vydal už v roku 1424 škótsky kráľ Jakub I., ktorý z dôvodu, že táto hra sa rozmohla do nevídaných rozmerov a poddaný ľud venoval viac času jej ako nácviku lukostreľby dôležitej pre vojenský výcvik, zakázal hru pod trestom smrti.
Aj škótsky parlament viackrát zakázal tento šport z toho istého dôvodu.
Napriek tomu sa golfu venovali aj samotní panovníci. Prvý oficiálny klub založili v roku 1744 v Edinburghu – Čestnú spoločnosť golfistov edinburgských. Tento spolok v roku 1764 vyhlásil, že súťažiť môžu len šľachtici a džentlmeni, ktorí sú členmi golfovej spoločnosti. Edinburgskí páni boli prví, ktorí stanovili základné herné pravidlá golfu Thirtheen Articles, bolo to v roku 1744 a mnohé z nich platia dodnes.

O golfe u nás sa začalo rozprávať v deväťdesiatych rokoch dvadsiateho storočia. História jeho vzniku však siaha na začiatok storočia.
- Prvé zmienky o golfe u nás pochádzajú z roku 1898 a hovoria o golfových odpaloch nadšencov v Prahe na Cisarskej lúke. Prvé golfové ihrisko bolo otvorené o šesť rokov v Karlových Varoch. Malo deväť jamiek a nachádzalo sa v Gejzír parku. V roku 1905 bolo na počesť anglického kráľa Edwarda VII., ktorý navštevoval kúpele a miloval golf, otvorené golfové ihrisko v Mariánskych Lázňach. Tretím golfovým ihriskom bolo piešťanské, ktoré vzniklo v roku 1914 a založil ho Imrich Winter. Na tomto ihrisku boli v roku 1930 usporiadané I. majstrovstvá Slovenska za početnej medzinárodnej účasti. Život na tomto ihrisku nebol len športovou, ale aj spoločenskou udalosťou a znamenal bohatú predvojnovú golfovú slávu na Slovensku. Kapitolu rozmachu tejto hry na Slovensku uzavreli vojnové roky. Novodobá história golfu sa začala písať v deväťdesiatych rokoch. Nastúpil nový životný štýl a novodobá dynamika života si vyžiadala spájať prácu s aktívnym oddychom. Mnohí špičkoví manažéri si svet obchodu bez golfu nevedia ani predstaviť.

Golf na Slovensku sa síce rozmáha, ale je považovaný za „snobský“ šport, ktorý je pre väčšinu Slovákov nedostupný. Povráva sa však, že Slovenská golfová asociácia (SKGA), ktorej ste viceprezidentom, chce tento šport priblížiť masám a urobila k tomu aj prvé kroky.
- Podporovať rozvoj golfu na Slovensku je jednou z hlavných priorít SKGA a preto sme pristúpili k zmene pravidiel, aby sme pritiahli na golf viac ľudí. Je treba podporovať rozvoj golfu na Slovensku a odstraňovať pomyselné bariéry, brániace jeho masovému rozvoju. Jednou z bariér je vysoká cena za získanie oprávnenia na hru na golfových ihriskách, ktorú si účtujú tréneri golfu. Viacčlenná rodina tak zaplatí aj niekoľko sto eur a to odrádza nádejných uchádzačov. V zahraničí hrajú golf milióny bežných ľudí a nám záleží na tom, aby sme napravili mylný dojem, že ide o snobský šport. Na tomto športe je úžasné, že ho hrajú deti od 4 - 5 rokov a ich dedkovia a babky aj po osemdesiatke. Golf má dokonca pravidlá aj pre telesne postihnutých ľudí.
Ak doposiaľ platilo, že na golfové ihrisko sa dostali iba hráči s osvedčením vydávaným licencovanými trénermi, podľa nových pravidiel si samotné kluby určia, koho a za akých podmienok pustia na ihrisko. Rozsah minimálnych znalostí a zručností, ktoré by mali kluby od začiatočníkov vyžadovať, je zakotvený v smernici.

O podmienkach, ktoré sú vytvorené pre deti v našom regióne,, ale aj o tom prečo je tento šport pre ne vhodný, budeme hovoriť nabudúce.





POZOR – Čitateľská súťaž


o vecné ceny venované spoločnosťou Tále a.s.


Čo priniesli nové pravidlá Slovenskej golfovej asociácie?

Odpovede zasielajte do desiatich dní od vydania tohto čísla do redakcie novín, s uvedením správnej odpovede:

............................................................................................................................

............................................................................................................................

Meno a priezvisko: ..........................................................................


Útvar: ..........................................................................................








Krásne slnečné počasie umocnilo atmosféru verejných lyžiarskych pretekov, ktoré sa uskutočnili na Táľoch aj 26. februára 2011


Na stupienok víťazov sa postavili tí najlepší. Odmenení však boli všetci zúčastnení a najväčšou odmenou bola vynikajúca nálada počas celého dňa


Tále radi navštevujú najmä rodiny s deťmi, čakajú ich tu ideálne podmienky, ale aj množstvo zábavy


Foto: M. Vaňková a L. Peľková





Autor (zdroj): Mrg. Oľga Kleinová