20.7.2023 10:28:13
ŽP Informatika, s.r.o. - Neformálne stretnutie so zástupcami podnikových informatík



„Veríme, že vzájomná spolupráca nás môže posunúť ďalej“

V hoteli Stupka na Táľoch sa 12. novembra uskutočnilo neformálne stretnutie k „ITSM a SW podpore riadenia IT služieb v praxi“, ktorého organizátorom bola ŽP Infromatika, s.r.o. Zúčastnilo sa ho približne pätnásť pozvaných firiem, pracujúcich v rovnakom režime alebo priamo v materskej spoločnosti, a poskytujúcich svoje služby na základe outsourcingových zmlúv. Rokovanie otvoril Ing. Ľudovít Ihring, riaditeľ pre kapitálový rozvoj Železiarní Podbrezová a.s. a priblížil podmienky outsourcingovej zmluvy so ŽP Informatika, s.r.o., zhodnotil doterajšie skúsenosti zo vzájomnej spolupráce nielen s materskou spoločnosťou, ale aj s celou skupinou ŽP GROUP. „O aplikácii princípov a metód ITIL v systéme riadenia ŽP Informatika“ podrobnejšie informoval Ing. Jozef Urban, generálny riaditeľ tejto spoločnosti, ktorého sme sa opýtali:

S akým zámerom ste organizovali stretnutie?
- Myšlienka usporiadania neformálneho stretnutia bola od začiatku postavená na tom, že účastníkmi nebudú dodávatelia informačných technológií. Pozvali sme zástupcov spoločností, ktoré sa nám viac – menej podobajú. Teda tí, ktorí poskytujú IT služby materskej firme, alebo sú ešte stále v jej organizačnej štruktúre. Bolo to stretnutie „podnikových informatík“, starajúcich sa o informačné systémy firiem a ich blízkych spoločností. Uvedenému sme prispôsobili aj náplň konferencie. Z našej strany, na skúsenostiach nadobudnutých za dobu fungovania informatiky, sme poznatky pretavili do softvérového nástroja na podporu ITSM (IT Service Management) procesov, ktorý sme nazvali FIRIS. Okrem už spomínaných podnikových informatík bol prítomný aj zástupca Univerzity Mateja Bella, a to na základe spolupráce na tvorbe tohto nástroja. Všetci účastníci konštatovali, že by chceli obnoviť neformálnu spoluprácu. Treba pripomenúť, že nejde o novú myšlienku, v osemdesiatych rokoch existovala spolupráca medzi podnikovými informatikami. Vtedy išlo o užívateľov, napr. veľkých sálových počítačov – mainframes. V rámci spolupráce si tieto útvary pomáhali, vymieňali skúsenosti z riešení podobných problémov, čo ich akoby zjednocovalo voči veľkému dodávateľovi. Často ich pomoc súvisela s úsporami a odbornosťou.

Máte už aj konkrétne predstavy o tom, aké by to bolo zoskupenie?
- Ako som spomínal, v prvej časti stretnutia išlo o pokus obnoviť takého združenie. Jeho názov a náplň bude predmetom diskusného fóra, ktoré bude od 1. decembra otvorené na našej webovej stránke www.zpinformatika.sk. Diskusné fórum bude neverejné, zúčastniť sa ho budú môcť oslovené spoločnosti alebo ďalšie – odporučené fórom. V ňom chceme pretaviť naše nápady do konkrétneho návrhu. A či už to bude štruktúra - napr. združenia, alebo voľného zoskupenia, alebo sa pričleníme k Spoločnosti pre systémovú integráciu ako samostatný sektor - prípadne odbor, to sme nechali na rozhodnutie autorizovaného diskusného fóra. Zároveň v ňom chceme prediskutovať aj náplň činnosti, čo sa dá ponúknuť bezodplatne, v čom naopak sa budeme vedieť za rozumnú cenu dohodnúť, či už to bude personálna, technická výpomoc, poradenstvo, atď. Hľadať tak naozaj to, čo nás spája - prevádzkovanie informačných systémov pre firmy a ich blízke spoločnosti. Osloviť zainteresovaných s uvedenou myšlienkou a s cieľom dosiahnutia vzájomnej pomoci, zvlášť v dobe, kedy nie je zvykom, aby si konkurenčné spoločnosti pomáhali a kedy si každá z nich dá za všetko zaplatiť. Avšak dnes už vieme, že nemáme záujem vytlačiť jeden druhého z trhu.


Čo bolo obsahom druhej časti stretnutia?
- V čase krízy všetci škrtia náklady na informačné technológie, snažia sa ich minimalizovať. Myslím si, že prílišné obmedzovanie investícií do IT je len vykopávanie jamy, ktorá nás po rokoch môže pohltiť. Veď ak mám prirodzenú obmenu 50 počítačov a tento rok ich nevymením, o ďalší rok to bude raz toľko a na tretí rok zistím, že nehospodárim efektívne, pretože musím investovať obrovské peniaze do obmeny prirodzene zastaralých počítačov. V outsourcingu sa hardvér, softvér a poskytovanie iných služieb robí na báze nie predaja, ale nájmu. Na tom sme postavili aj druhú časť prezentácie, v ktorej sme
Foto: Mgr. R. Rybovič

prezentovali ako sa ŽP Informatika, s.r.o, vysporiadala so šetrením nákladov v rámci krízy, ako má nastavené väzby na zákazníkov v oblasti outsourcingu, či už zmluvné dojednania a v nich dohodnuté úrovne služieb a predmety výkonov, alebo systém ako poskytované služby manažovať, sledovať, vyhodnocovať a zlepšovať. Účastníkov sme oboznámili s našim pracovným softvérovým nástrojom FIRIS na manažovanie udalostí, ktorý pomáha riadiacim článkom – manažérom, sledovať akúkoľvek udalosť (ako je na udalosť naviazaná úloha, jej vykonanie a taktiež všetky súvisiace dokumenty). Manažér má možnosť v jednom prostredí zistiť čo sa stalo s konkrétnou nahlásenou udalosťou. Udalosťou môže byť požiadavka, porucha, havária, nová zmluva atď. Softvér je tak univerzálny , že ho môžeme používať aj v iných oblastiach – napr. údaje vieme nastaviť aj pre právnickú firmu. Druhú časť „Demonštračná prezentácia SW podpory riadenia ITSM procesov – FIRIS“ prezentoval Ing. Matej Blahút.
Celý systém je postavený na norme ISO 20 000, ktorá podporuje ITSM procesy s tým, že sme FIRIS postavili na praktikách a zásadách ITIL bude používateľ pracovať v rámci normy automaticky bez toho, aby si to uvedomil. Účastníkom sme ponúkli FIRIS na testovanie a pokiaľ by prejavili záujem nasadiť ho vo vlastných firmách pre riadenie alebo manažovanie procesov, vieme im systém poskytnúť na testovanie, zabezpečiť školenia, konzultácie. V prvom kroku by to bolo len za náklady a nasledovali by ďalšie licenčné podmienky. Predpokladáme, že prevádzkovatelia informačných technológií by systém obohatili o vlastné skúsenosti a stali by sa akýmisi oponentmi systému, čo v konečnom dôsledku môže iba prispieť k vylepšeniu FIRIS-u a posilneniu jeho životaschopnosti a konkurencieschopnosti na trhu.


Potvrdilo rokovanie vaše zámery?
- V záverečnej diskusii všetci vyjadrili spokojnosť s tým, že je vhodné v tejto myšlienke pokračovať. Uvidíme v januári, po vyhodnotení diskusného fóra, kto a s akými pripomienkami sa do neho prihlásil. Je možné, že na budúci rok založíme združenie poskytovateľov IT práve tohto typu, o čom vás budeme včas informovať.
Myslím si, že stretnutie splnilo svoj účel a spoluprácu sme odštartovali. Ostáva len veriť, že myšlienka vytvorenia združenia, spolupráca a vzájomná pomoc sa ujme a bude to na prospech všetkých zainteresovaných.




Autor (zdroj): Viera Kúkolová