20.7.2023 10:28:04
S Ing. Annou Kováčovou, riaditeľkou ZANINONI Slovakia, s.r.o.

Aj o situácii na dopravnom trhu


- Z pohľadu prepravovaných objemov na dopravnom trhu dominantné postavenie si jednoznačne udržuje cestná nákladná doprava, ktorá na Slovensku počas posledných rokov neustále prechádzala výraznými zmenami, ale aj s nimi spojenými problémami.
V porovnaní s minulosťou, je to veľká zmena napríklad v objeme prepráv po ceste a po koľajniciach, podstatné legislatívne zmeny pri vstupe do Európskej únie, neprimeraný nárast počtu dopravcov i vozidiel pred krízou a vplyv bánk a lízingových spoločností na tomto vývoji, obdobie označované ropnou krízou a jej dopadom na cenu nafty, potom hospodárska kríza s dôsledkom poklesu objemu prepravovaného tovaru a následným bankrotom mnohých dopravných spoločností, zavedenie elektronického výberu mýta v SR, zvýšenie daní z motorových vozidiel, atď. Sú to tak veľké zmeny, že ich prakticky vníma celá verejnosť a informácií o nich je niekedy aj navyše.
Skôr by som konkretizovala situáciu a zmenu, ktorá je od konca minulého roku súčasťou našej každodennej činnosti.

Ide o plánovanie nakládky kamiónov v ŽP a.s., nakoľko okolo 80 percent nami obstaraných prepráv sa týka tovaru nakladaného v tejto firme. Z dôvodu zvyšujúceho sa dopytu na naše služby v II. polroku minulého roka sme sa začali dostávať do nám známej predkrízovej situácie, kedy potreba určitého počtu kamiónov na nakládku v železiarňach v konkrétnom dni, prevyšovala kapacitu možností fyzickej nakládky a pre každého zákazníka, obchodníka bolo prioritou naložiť jeho tovar. Dopravcovia neboli spokojní s dobou čakania na nakládku a odosielateľ - ŽP a.s., nebol spokojný s počtom vozidiel, pohybujúcich sa v areáli firmy. Požiadavky na zmenu termínov vykládky boli väčšinou pre zákazníka neakceptovateľné. Ani dohoda s dopravcom - na dvoch vodičoch bez navýšenia ceny za prepravu, nebola vždy možná.
Zamestnanci obchodných spoločnosti, priami zákazníci železiarní, ako aj samotní obchodníci v ŽP, nám posielali objednávky na prepravy nezávisle od seba s prioritou výroby a možnosťou uvoľnenia tovaru pre expedíciu a nie s ohľadom na reálne možnosti fyzickej nakládky tovaru v danom dni. Situáciu nám komplikovali aj kamióny, ktoré nešli cez Zaninoni Slovakia, tzv. osobné odbery. Potom prišli dni keď požiadaviek na obstaranie sme dostali len niekoľko a nakladalo sa málo kamiónov a tieto výpadky v nakládke nespokojnosť len znásobovali. Neexistoval žiadny systémový on-line prehľad koľko a akých kamiónov máme v danom čase, na ktorých nakladacích miestach boli naložené alebo sú nakladané, ktoré čakajú na nakládku, ktoré sú očakávané atď. Vyššie uvedené skutočnosti a ďalšie boli impulzom pre zodpovedných pracovníkov obchodného úseku ŽP, aby sme spoločne vypracovali zadanie pre systémovú podporu plánovania nakládky výrobkov v jednotlivých prevádzkach.
Vďaka pochopeniu a dobrej spolupráci s nimi a s pracovníkmi spoločnosti ŽP Informatika, s.r.o., už koncom minulého roku bola spustená testovacia verzia programu pre plánovanie nakládky kamiónov a po krátkom čase sa stala súčasťou našej každodennej činnosti.
Výsledkom programu je napr. prehľad z 8. júla 2011 o 12.04 hod. (tabuľka).
Všetci s prístupom do uvedeného systému môžu vidieť, pre tento konkrétny deň - aké kamióny, v ktorej prevádzkarni, do ktorej pracovnej zmeny boli pristavené, ktoré boli už naložené, ktoré nakladajú a koľko ton nakladajú, či ide o kombináciu valcovaných a presných rúr, či boli dané nové protišmykové podložky atď. Informácie sú aktuálne v danom čase, ale môžeme si pozrieť i predchádzajúce dni, ako aj potvrdenú nakládku pre nasledujúce dni. Samozrejme, že uvedené údaje musia byť do systému navádzané a aktualizované priebežne počas celého dňa a toto zabezpečujú zamestnanci našej spoločnosti Zaninoni Slovakia, s.r.o. a zamestnanci Odboru expedície a obchodnej administratívy ŽP a.s. Chcela by som im poďakovať za zodpovedný prístup pri navádzaní dát do systému, pri zosúlaďovaní požiadaviek a špecifikácii pre nakládku, pri hľadaní riešení pre rôzne kombinácie tovaru, pri sledovaní a operatívnom riešení nakládky každého jedného kamióna v konkrétnom čase.
Som presvedčená, že došlo k veľkej a pozitívnej zmene, kde už môžeme hovoriť aj o logistike v oblasti plánovania nakládky kamiónov v ŽP a.s. Prínosom je vždy aktuálny prehľad o očakávaných, pristavených, nakladaných a naložených kamiónoch v jednotlivých prevádzkarňach, možnosť skrátenia doby čakania na nakládku, skrátenie pobytu kamióna v objekte ŽP, efektívnejšie a rovnomernejšie využívanie času a pracovných zmien počas celého týždňa, operatívne riešenie meškania, prípadne stornovania kamiónov, využitie voľných časových okien a pod. Údaje sú spracované do zrozumiteľných prehľadov a všetci zainteresovaní zamestnanci majú k dispozícii veľmi efektívny nástroj, ktorý má pomôcť vo vzájomnej komunikácii a prispieť k vytvoreniu čo najlepších podmienok pre nakládku tovaru v ŽP a.s.

Rok sa preklenul do svojej druhej polovice a nás zaujíma, ako sa vám darilo plniť úlohy za prvých šesť mesiacov?
- Za prvý polrok sú výsledky hospodárenia, podľa účtovnej závierky, dobré. Tržby za predaj vlastných služieb boli na úrovni 49,7 percenta z celkového plánovaného objemu pre tento rok. Je pochopiteľné, že marcová mimoriadna udalosť v ŽP a.s. ovplyvnila aj činnosť v našej spoločnosti a v apríli sme zaznamenali najslabšie výsledky za prvý polrok. Ukazovateľ zisku za prvých šesť mesiacov bol však lepší, vyšší v porovnaní s plánovanou hodnotou a je predpoklad, že dôjde k splneniu celoročného plánu.
Pre zaujímavosť môžem uviesť niekoľko čísel týkajúcich sa samotných prepráv, ktoré sa podpísali pod doterajšie výsledky. Za prvý polrok sme obstarali 3 657 prepráv, z toho 3 086 exportov. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka to predstavuje zvýšenie o 134 prepráv. Deväťdesiatosem percent, z celkového počtu prepráv, boli prepravy realizované kamiónmi. Tovar sme prepravovali do devätnástich krajín Európy. Dovoz na Slovensko alebo do inej krajiny, sme zabezpečovali z deviatich európskych krajín. Celkový počet prepráv obsahuje aj viac ako 38 tisíc ton tovaru zo ŽP a.s., ktorý bol prepravený po železnici v 735 vagónoch, hlavne do Nemecka, ale i do Talianska a Španielska.

Čo očakávate od druhej polovice roka?
- Druhý polrok v sebe zahŕňa dva mesiace – august a december, kedy dopyt po našich službách je spravidla nižší z dôvodu čerpania dovoleniek a uzavretia niektorých skladov. Dúfam, že nebude natoľko nízky, že by výraznejšie ovplyvnil splnenie plánovaných úloh.
Čo sa týka obstarávania prepráv situáciu nám môže skomplikovať nedostatok vozidiel, najmä pre export do určitých krajín ako je Anglicko, Francúzsko ale aj Česká republika, Nemecko a iné krajiny. Hlavne je to v dôsledku zníženia vozových parkov alebo celkového skončenia činnosti niektorých dopravcov. Verím však, že sa nám vráti ústretovosť, pomoc a pochopenie, ktoré sme my prejavili voči dopravcom v čase ich zložitej situácie a budeme môcť plniť požiadavky objednávateľov prepravy.
Začiatok II. polroka prináša so sebou napríklad aj spustenie elektronického výberu mýta v Poľskej republike. Táto krajina je pre nás nielen jedna z najsilnejších destinácií, kde realizujeme prepravy tovaru, ale pre mnohých našich dopravcov je i významnou tranzitnou krajinou. Cez Poľsko jazdia od nás kamióny napríklad do Belgicka, Holandska a Nemecka.
Veľmi diskutovanou témou týchto dní bola i požiadavka Česmadu na vypustenie úplného zákazu jázd na cestách druhej a tretej triedy pre vozidlá nad 12 ton. Podľa tohto združenia cestných dopravcov by zákaz jázd pre nákladné vozidlá na regionálnych cestách spôsobil chaos nielen pre tuzemských, ale i pre zahraničných vodičov, pretože nikto ani netuší - bez dopravných značiek, o aké cesty ide. Došlo by aj k výraznému rastu nákladov a požiadaviek na ich zahrnutie do ceny za prepravu.
A sme opäť na začiatku ak hovoríme, že podnikateľské podmienky v cestnej doprave nie sú jednoduché a tak ako v každej podnikateľskej sfére, majú svoje problémy.
Dôležité je však presadzovanie dobrých a prospešných vecí a situácia by sa mala postupne zlepšovať.




Autor (zdroj): Viera Kúkolová