20.7.2023 10:44:43
TRANSFER POZNATKOV VEDECKO – VÝSKUMNEJ ČINNOSTI DO PRIEMYSELNEJ PRAXE A VZDELÁVACIEHO PROCESU




V rámci rozvíjania vedecko – výskumnej spolupráce medzi ŽP Výskumno – vývojovým centrom s.r.o. a Materiálovotechnologickou fakultou STU so sídlom v Trnave, ktorá bola deklarovaná podpísaním Rámcovej zmluvy dňa 26. novembra 2014, bol vypracovaný, podaný a následne schválený projekt APVV „Výskum technologického procesu tvárnenia pri výrobe rúr s tvarovo členitým vnútorným povrchom“.

Agentúra na podporu výskumu a vývoja (APVV) je rozpočtová organizácia napojená na rozpočet Slovenskej republiky prostredníctvom kapitoly Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR a napĺňa programové vyhlásenie vlády, v ktorom je medzi hlavnými prioritami uvedené budovanie vedomostnej spoločnosti na Slovensku.

Schválený projekt je rozdelený do štyroch etáp:


    návrh podrobnej metodiky postupu riešenia experimentálnych prác a ich vyhodnotenia,

    analýza procesov technológie ťahania rúr za studena s využitím simulačného prostredia DEFORM 3D,

    experimentálna časť v prevádzkových podmienkach ŽP a.s. a vyhodnotenie základných technologických parametrov rúr,

    validácia a vyhodnotenie dosiahnutých výsledkov v prevádzkových podmienkach ŽP a.s.


Jedným z cieľom projektu je aj zapojenie mladých perspektívnych pracovníkov výskumu a študentov doktorandského štúdia, doktorandov, do vedeckovýskumného procesu. Mladí výskumníci tak získajú praktické skúsenosti s riešením vedeckovýskumných úloh a nadobudnú zručnosti pri aplikácii vybraných výskumných metód. Projekt sa začal 1. júla 2016 a ukončený bude 30. júna 2020.

Tento článok vznikol s podporou projektu APVV-15-0319 „Výskum technologického procesu tvárnenia pri výrobe rúr s tvarovo členitým vnútorným povrchom“, financovaným Agentúrou na podporu výskumu a vývoja.




Autor (zdroj): Ing. Martin Ridzoň, PhD. vedúci oddelenia tvárnenia kovov