20.7.2023 10:44:58
S profesorom Ing. Ľudovítom Parilákom, CSc., riaditeľom


VÝSKUMOM K ÚSPECHU NA TRHU





Ako hodnotíte uplynulý rok vo vašej spoločnosti?

-Bol to rok veľkého množstva rôznorodých a jednoznačne formulovaných pracovných úloh. Na jednej strane sme v spolupráci s jednotlivými prevádzkarňami riešili úlohy operatívneho charakteru pre potreby ŽP a.s., ale aj koncepčné úlohy, ktoré by mali výhľadovo zabezpečiť zvyšovanie kvality, inováciu výroby a výrobno-technologických postupov. Aj v šiestom roku našej existencie sme potvrdili, že náš kolektív je pripravený zadané úlohy zvládnuť. Začiatok roka 2014 bol jednoznačne ovplyvnený nábehom novej investície plynulého odlievania ocele (ZPO), kde sme v spolupráci so všetkými prevádzkarňami a odborom riadenia kvality veľmi aktívne pracovali na optimalizácii riadenia plynulého odlievania, definovali sme optimálnu štruktúru kontinuálne odlievaného bloku (kontizliatku), makroštruktúru a liacu kôru. Výsledky kvality zaznamenané v druhom polroku potvrdili, že sme boli v tejto oblasti veľmi úspešní.
Chcel by som vyzdvihnúť prechod na nový formát kontizliatku z 200 R8 na 205 R40, prvá tavba č. 42238, zo 7. mája 2014, ktorá výrazným spôsobom prispela k zvýšeniu kvality valcovaných kontizliatkov, ale aj presných rúr.
Úlohu sme riešili s kolektívom valcovne rúr už v roku 2012, a v apríli 2013 sme navrhli zaradiť nový formát do výroby. Na základe modelových výpočtov termicko-deformačných procesov pri dierovaní, ale aj v ďalších etapách valcovania, spolu s ďalšími opatreniami, ako tŕňové tyče, brúsenie..., ŽP vykazovali v druhom polroku doteraz najvyššiu kvalitu výroby, ale aj úsporu materiálu. Veríme, že tento trend – pri sústavnej optimalizácii uvedených procesov, bude pokračovať nielen v tomto, ale aj v nasledujúcich rokoch.
V minulom roku sme pre ŽP riešili šesť výskumných úloh, dva operačné programy, jeden projekt z Fondu RFCS a ukončili sme, v spolupráci s Vysokým učením technickým (VUT) Brno a Žďas, riešenie úlohy v rámci projektu TAČR.
Z výsledkov našej činnosti vyplýva, že sme výborne zvládli technológiu pri výrobe akostí P92, a že v roku 2014 nebola podaná žiadna reklamácia na dosahované vlastnosti a mikroštruktúry akosti 15313, pri ktorej sme v spolupráci s ťahárňou rúr navrhli parametre tepelného spracovania, ktoré vedú k optimálnej feriticko-bainitickej mikroštruktúre. Uzavreli sme výskum v oblasti mikrolegovaných ocelí s jednoznačným odporúčaním zaviesť tento sortiment do výrobného procesu s požiadavkou investície vákuovania v podmienkach ŽP.
Množstvo práce sme urobili v oblasti implementácie nových nástrojových materiálov, či už povlakovaných PVD a CVD, resp. výskumu a vývoja v súvislosti s prechodom na využívanie nástrojových materiálov novej generácie, napr. spekané karbidy. Veľkým prínosom bolo úspešné vyriešenie spôsobu riadeného ochladzovania valcov redukovne v spolupráci so Žďas a VUT Brno. Predpokladáme, že v spolupráci s úsekom technického riaditeľa budú tieto výsledky investične realizované v roku 2015. Ide o kľúčovú úlohu pre zabezpečenie optimálneho termicko-deformačného procesu v redukovni a realizáciu tzv. kontrolovaného valcovania rúr, hlavne špičkových akostí. V oblasti - modelovania a simulácie výrobných procesov, sme si už vybudovali medzinárodné uznanie. V spolupráci s valcovňou rúr sme doteraz riešili aj všetky zásadné problémy jednotlivých technologických uzlov valcovacieho procesu a budeme v tom pokračovať aj naďalej. Veľmi významným výsledkom riešenia úlohy GRAMAT – je vyvalcovanie prvej austeniticko feritickej rúry 15. apríla 2014. So všetkou skromnosťou môžem konštatovať, že je to výsledok celosvetového významu.
Ďalšou výskumnou úlohou, ktorú sme riešili v spolupráci s Hutníckou fakultou TU Košice, bolo hydrometalurgické spracovanie úletov v našom spoločnom laboratóriu spracovania priemyselných odpadov. Realizovali sme prevádzkové spracovanie 100 kg odpraškov z nového zariadenia odprášenia s cieľom produkcie Zn2SO4. Laboratórnym spôsobom boli vyrobené prvé objemy zinkonitu (ZnO).
Naznačený rozsah riešení viedol k výbornému výsledku hospodárenia ŽP VVC, s.r.o., za uplynulý rok. Zvládli sme to aj neustálym skvalitňovaním personálneho obsadenia, s dôrazom na zvyšovanie kvality výskumných pracovníkov. Prijali sme dvoch pracovníkov s hodnosťou PhD, ďalší získal tento titul ukončením štúdia na FVT v Prešove. Formou doktorandského štúdia v Ostrave, Trnave a Košiciach si rozširujú vedomosti aj ostatní naši pracovníci.
V oblasti prehlbovania kooperácie s ústavmi a školami, sme podpísali zmluvu s Materiálovo-technologickou fakultou STU v Trnave, s Fakultou výrobných technológií STU v Prešove a Strojníckou fakultou STU Bratislava. Uvedené organizácie by aj v roku 2015 mali napĺňať naše požiadavky hlavne v oblasti tvárnenia za studena, v oblasti nástrojov a v oblasti plynulého odlievania. Aktívne sme sa zapájali aj do formulácií Operačného programu – Výskum a vývoj v plánovacom období 2014-2020, HORIZONT, hlavne prostredníctvom Klubu 500. Vypracovali sme tri návrhy projektov v rámci APVV agentúry a spolupracujeme aj s medzinárodnými organizáciami (prof. Parilák zastupuje Slovensko v SAG v Bruseli - v medzinárodnej iniciatíve, ktorá sa zameriava na koordináciu a podporu celoeurópskej spolupráce v oblasti priemyselného výskumu – pozn. redakcie).

S akými predsavzatiami ste vstúpili do roka 2015?

-Naše želania sú veľmi konkrétne a bezprostredné. Súvisia hlavne s požiadavkami ŽP a.s. a s konkrétnymi úlohami z jednotlivých prevádzkarní. Vo všeobecnosti je to otázka vývoja nových materiálov, inovácie a optimalizácie technologických postupov, zavádzanie nástrojov novej generácie, modelovanie a simulácia termicko-deformačných procesov v celom technologickom uzle (DL, tvar klátika). V spolupráci s útvarom technického riaditeľa chceme prispieť k zabezpečeniu investície „Regulácia ochladzovania valcov v redukovni“. Ďalej sú to úlohy, ktoré súvisia so zrušením malého programu, ako aj stanovenie termicko-deformačných parametrov pri valcovaní konkrétnych kotlových a konštrukčných akostí.
Novým vkladom je podpora Predstavenstva ŽP a.s. pri otváraní úlohy „Modelovanie plastickej deformácie za studena pri ťahaní presných rúr“. Jej hlavným cieľom sú virtuálne prezentácie reálnych stavov napätia a deformácií, ako v presnej rúre tak v interakcii s tŕňom, čo povedie k lokalizácii nielen materiálu, ale aj tvaru tŕňa, rýchlosti ťahania, spôsobu a mazania a pod. V konečnom dôsledku, našim cieľom je racionalizácia a ekonomické ukazovatele celého procesu ťahania presných rúr. Budeme pokračovať vo výskume nových kotlových akostí a realizovať poloprevádzkové experimenty hydrometalurgického spracovania, ktoré umožnia vypracovať štúdiu realizovateľnosti pre priemyselné spracovanie odpraškov, s využitím produktov v podobe Zn2SO4, ZnO, prípadne kovového zinku. Plánujeme uzavretie zmluvnej spolupráce s VUT Brno, s Fakultou metalurgie a materiálového inžinierstva Vysokej školy banskej TU Ostrava, hlavne pre oblasť modelovania prenosu tepla, ale aj plastickej deformácie za tepla. Pokračovať chceme v dobrej spolupráci s Výskumným ústavom zváračským Bratislava, ktorý bol za ostatné roky našim najvýznamnejším partnerom a veríme, že sa nám podarí spoluprácu sformulovať do veľkých projektov v oblasti inovácie, hlavne kotlových akostí a ich technologického spracovania. Chceli by sme otvoriť aj otázku rozširovania druhovýroby - rozšíriť objemy finalizácie našich presných rúr do konkrétnych výrobkov, hlavne ako konštrukčné súčiastky pre automobilový priemysel. Personálne budeme naďalej posilňovať naše výskumné centrum, potrebujeme rozšíriť laboratórium creepových skúšok, ale naďalej najdôležitejšou úlohou bude zvyšovanie kvality a vzdelanostnej úrovne našich výskumných pracovníkov, ako aj posilňovanie priamej spolupráce s riadiacimi pracovníkmi a manažérmi jednotlivých prevádzkarní, vrátane centrálnej údržby. Budeme pokračovať vo výbornej spolupráci s odborom riadenia kvality, osvedčila sa hlavne pri spoločnom využívaní laboratórií. V minulom roku sme sa veľmi úspešne prezentovali na celosvetovom kongrese v Mexiku, preto ďalšou úlohou pre rok 2015 bude rozšíriť medzinárodné kontakty, zvýšiť prezentáciu vo významných periodikách a na odborných konferenciách, ktoré prispejú k prezentácii nielen našej spoločnosti, ale aj ŽP GROUP. V spolupráci s predstavenstvom bude potrebné pripraviť koncepciu rozvoja výrobného programu a sortimentu ŽP a.s. Od toho sa totiž odvíja aj výskumno-vývojové zameranie nášho pracoviska.
V rámci 175. výročia ŽP by sme chceli zorganizovať odbornú konferenciu s účasťou všetkých našich spolupracujúcich organizácií a kolektívov z univerzít a priemyslu.

Čo zaželáte železiarňam k ich výročiu?

-Výskum a vývoj je kreatívna a tvorivá činnosť. Vyžaduje si celého človeka pre to, aby dosiahol maximálny výsledok a bol úspešný. Na druhej strane, výsledky, ktoré nemôžeme prakticky využiť, nás nemôžu napĺňať. Preto by som si želal, pre tento rok a do budúcnosti, aby pracovníci ŽP VVC potvrdili svoju kvalitu osobnú, ľudskú a odbornú tak, aby sme v spolupráci so všetkými zamestnancami z výrobných prevádzkarní, mohli zabezpečiť prosperitu ŽP, dobrú tvorivú pracovnú klímu a samozrejme, pri dobrom zdraví sa mohli spoločne tešiť z dosahovaných výsledkov.



Autor (zdroj): Viera Kúkolová