20.7.2023 10:28:14
ŽP VVC s. r. o., od augusta nová dcérska spoločnosť: Výskumno - vývojové centrum v Podbrezovej


Na základe rozhodnutia predstavenstva pribudla do rodiny Železiarní Podbrezová 1. augusta 2008 ŽP VVC s.r.o. O bližšie informácie sme požiadali jej riaditeľa, profesora Ing. Ľudovíta Pariláka, CSc.:

Na úvod, prezradíte nám, čo priviedlo univerzitného profesora do Podbrezovej?
- Ako riaditeľ Ústavu materiálového výskumu Slovenskej akadémie vied (ďalej ÚMV SAV) som aktívne spolupracoval so železiarňami minimálne desať rokov, a tak Podbrezová pre mňa nie je novým prostredím. Táto firma odjakživa venuje oblasti výskumu a vývoja veľkú pozornosť. Nakoľko strategickým zámerom jej vedenia je koncentrácia výskumu, oslovil ma generálny riaditeľ Ing. Vladimír Soták a výrobný riaditeľ Ing. Vladimír Zvarík a ponúkli mi možnosť prezentovať svoje skúsenosti z oblasti výskumu v podmienkach tejto spoločnosti.

Tie sú nepochybne veľmi bohaté.
- Vo výskume som robil celý svoj život. Po absolvovaní ČVUT v Prahe, kde som študoval odbor materiálový výskum jadrovej energetiky, som sa ako rodák z východného Slovenska vrátil do Košíc. Stal som sa spoluzakladateľom práve budovaného výskumného ústavu, kde som následne pracoval tridsaťšesť rokov, z toho šestnásť rokov na poste riaditeľa.

Prijatím ponuky máte možnosť zúročiť teoretické vedomosti v praxi. Možno to tak chápať?
- Ako výskumník - teoretik v oblasti štruktúr a podstaty mechanických vlastností, som sa orientoval aj na oblasť vývoja ocelí vo Východoslovenských železiarňach, kde sme riešili prevádzkové záležitosti. Ako som už v úvode spomenul, do Podbrezovej sme chodili tiež za účelom riešenia výskumných úloh. Môj kontakt s výrobou bol vždy veľmi úzky. Manažovanie výskumu znamenalo tiež pre mňa množstvo skúseností. Bol som zakladateľom výskumu špeciálnej keramiky. Ako vládny zmocnenec som v oblasti rozvoja myšlienky práškovej metalurgie riešil teoretické otázky, až po malosériovú výrobu.
Áno, hoci som sa stretával počas môjho pôsobenia vo výskume aj s praxou, táto ponuka mi poskytla možnosť overiť si, či som dostatočne pripravený aplikovať do nej svoje skúsenosti.

Čo predchádzalo vytvoreniu dcérskej spoločnosti?
- Keď som nastúpil do Železiarní Podbrezová, prevzal som vedenie oddelenia vývoja. Predstava vedenia spoločnosti bola prezentovaná tak, že na danej úrovni globalizácie je veľmi žiaduce koncentrovať výskum. Išlo len o otázku podoby a formy, ako tomu dať správnu tvár. Jedna z prvotných myšlienok bola - vytvoriť útvar, v ktorom by bol výskum koncentrovaný. Bola tu tradícia, výsledky firmy hovoria o tom, že výskumu bola venovaná pozornosť, štrukturalizovaná však bola rôznym spôsobom a v rôznych etapách. Mojou úlohou je tento výskum zastrešiť, podchytiť všetky aktivity, ktoré v tejto oblasti boli realizované, a to nielen v podmienkach materskej firmy, ale i v rámci celej skupiny a dcérskych spoločností. Do budúcnosti by sa postupnou koordináciou mal koncentrovať výskum pod jednu strechu, aby bol prehľadný. Základná myšlienka - vytvoriť takúto spoločnosť - evokuje požiadavku istej samostatnosti, istej vlastnej aktivity a kreovania krokov, ktoré by viedli k dynamike vo výskume, s orientáciou na inovácie, hlavne v oblasti nových materiálov a technológií v ŽP GROUP. Samozrejme, to si vyžaduje spoluprácu s univerzitami a výskumnými ústavmi doma aj v zahraničí. Cieľom je vybudovať centrum regionálneho a národného významu, až po jeho medzinárodnú akceptáciu. Zámery sú jasné. Pre ich naplnenie je rozhodujúca vysoká odborná úroveň výskumných pracovníkov a príslušné laboratórne vybavenie.




Autor (zdroj): Mgr. Oľga Kleinová