20.7.2023 10:28:06
S Ing. Ľubošom Ďurikom, PhD., vedúcim technológie ŽIAROMAT a.s.,

ZAČIATOK VÝROBY MAGNÉZIOVOUHLÍKOVÝCH (MgOC) VÝROBKOV

V posledných šiestich rokoch došlo k významným zmenám v ŽIAROMAT, a.s., Kalinovo. Za tento čas spoločnosť prekonala mnoho zmien vlastníckych, organizačných, technologických, ale aj zmeny generácií ľudí, ktorí v nej pracovali. Do roku 2005 bola výroba v ŽIAROMAT, a.s., zameraná výhradne na šamotovú výrobu s obsahom Al2O3 do 42 percent a na štandardné žiarobetónové a ubíjacie zmesi, malty a tmely.

Pristúpili sme preto k inovácii a vývoju nových žiaruvzdorných výrobkov, čo bolo vyvolané hlavne z pohľadu cenovej a kvalitatívnej konkurencieschopnosti našich výrobkov na trhu s cieľom uspokojiť požiadavky našich zákazníkov.
Postupne sme začali vyrábať vysokohlinitú liacu keramiku s obsahom Al2O3 do 70 percent, špeciálne žiarobetónové zmesi a prefabrikáty a predmiešané syntetické trosky. V krátkom čase sa nám podarilo uviesť na trh tieto inovované a novovyvinuté žiaruvzdorné výrobky, ktoré môžu konkurovať najvyspelejším firmám sveta.
Ďalším významným rozhodnutím spoločnosti bolo vyvinúť a následne vyrábať magnéziovouhlíkové výrobky (MgOC) pre troskové čiary panvy s cieľom ponúkať výmurovku panvy ako finálny produkt, pretože pre steny a dno panvy už vyrábame spinelový žiarobetón.

Aký bol vývoj a aké sú možnosti aplikácie MgOC stavív

S vývojom MgOC stavív na báze magnézie, s prídavkom grafitu 10, 12 a 15 percent, sme začali vo februári 2010. Prvé skúšky boli uskutočnené v poloprevádzkových podmienkach ŽIAROMAT, a.s. a boli úspešne ukončené, z pohľadu úžitkových parametrov, v polovici marca 2010. Skúšobné receptúry (zmesi) boli miešané na miešači typu Eirich a lisované na hydraulickom lise HSP 630. Po lisovaní boli výlisky podrobené vytvrdzovaciemu procesu v elektrickej peci.

Pozitívne výsledky úžitkových parametrov kvality KIUBX10 (10 percent grafitu) – vysoká objemová hmotnosť a pevnosť a zároveň nízka pórovitosť, boli potvrdené aj aplikačnými výsledkami v prevádzke oceliarne Železiarní Podbrezová.
Tvarovky K18/8 a K18/30 uvedenej kvality boli použité na čiastočné vymurovanie troskovej čiary panvy č. 4. Panva bola prevádzkovaná
od 27. marca do 13. apríla 2010 a dosiahla životnosť 90 tavieb. Počiatočná hrúbka výmurovky bola 180 milimetrov a zostatková hrúbka,
po ukončení životnosti panvy, sa pohybovala v rozmedzí 110 až 130 milimetrov. Výsledok skúšky bol hodnotený zo strany Železiarní Podbrezová kladne a v ďalšom období plánujeme vymurovať ďalšie troskové čiary panvy.
MgOC stavivá sa používajú nielen na výmurovky paniev, ale aj na výmurovky elektrických oblúkových pecí a konvertorov. Cieľom spoločnosti je pokryť aj ďalšie agregáty v oceliarňach, ktoré používajú MgOC stavivá. Pre tento cieľ bola schválená a zabezpečená finančná investícia pre vybudovanie linky (zásobníky, váhy, dopravníky, miešač) a pece na vytvrdzovanie MgOC výliskov. Výrobná kapacita by sa mala pohybovať na úrovni 2 000 až 2 500 ton MgOC výrobkov za rok.





Autor (zdroj): Ing. Ľuboš Ďurik, PhD.