20.7.2023 10:28:06
Zamestnanci ŽP EKO QELET na návšteve v Podbrezovej


V dome kultúry sa stretli s vedením

Informovanosť zamestnancov je jedným z predpokladov úspešnosti firmy. V našej spoločnosti je na odovzdávanie informácií zamestnancom všetkých stupňov riadenia využívaných niekoľko foriem. V ostatných rokoch sú to aj pravidelné stretnutia predstavenstva a vedenia so zamestnancami. Poslaním týchto zhromaždení je jednak poskytnúť informácie o aktuálnych výsledkoch hospodárenia, ale aj oboznámiť s filozofiou smerovania do budúcnosti. Dňa 11. marca 2010 sa takéto stretnutie uskutočnilo prvýkrát aj pre zamestnancov spoločnosti ŽP GROUP – ŽP EKO QELET, a.s., a to na pôde materskej spoločnosti, v Podbrezovej.


Okolo stovky zamestnancov všetkých prevádzkarní tejto spoločnosti, rozdelených do štyroch skupín, si v dopoludňajších hodinách prezrelo Železiarne Podbrezová.

Navštívili oceliareň, ťaháreň rúr a valcovňu bezšvíkových rúr a na prehliadke Hutníckeho múzea sa oboznámili so 170 - ročnou históriou našej firmy.

O jedenástej hodine sa v Dome kultúry ŽP uskutočnil pracovný aktív, na ktorom sa stretli s Predstavenstvom a vedením ŽP a.s. a ŽP EKO QELET, a.s.
Prítomných privítal Ing. Vladimír Soták, predseda Predstavenstva a generálny riaditeľ ŽP, ktorý na úvod zdôraznil význam tohto stretnutia a okrem iného povedal:... ste súčasťou spoločnosti, ktorá patrí, aj čo sa týka vzájomnej komunikácie, medzi špičkové fabriky na Slovensku.
Perfektná môže byť spoločnosť len vtedy, ak je medzi zamestnávateľom a zamestnancami vzájomná dôvera.“

Emil Kokles, generálny riaditeľ ŽP EKO QELET, a.s., priblížil prítomným históriu spoločnosti, ktorej vznik sa spája s rokom 1993 a na začiatku mala desať zamestnancov. „Postupne sa firma rozrastala a 10. júna 2005 sa jej majoritným akcionárom stali Železiarne Podbrezová. Vďaka spojeniu s hutníckym kombinátom vznikla dynamická spoločnosť, ktorá úspešne rozvíjala svoje zberateľské a spracovateľské kapacity a zvyšovala produkciu až na objem 284 tisíc ton oceľového šrotu a počet zamestnancov 255 v roku 2008. V období progresívneho rastu bolo vybudované pracovisko na spracovanie starých vozidiel a oceľového šrotu metódou šrédrovania v Hliníku nad Hronom.

Základný kameň bol položený 27. apríla 2007, do skúšobnej prevádzky bol šréder uvedený v novembri toho roka a do trvalej prevádzky v júli roku 2009.
Od uvedenia do skúšobnej prevádzky doposiaľ bolo vyprodukovaných zhruba 120 tisíc ton šrédrovaného materiálu.
Okrem hospodárskeho rastu, spoločnosť napreduje aj v oblasti kvality. Získala certifikát systému riadenia kvality podľa ISO 9001:2008 a systému environmentálneho manažérstva podľa ISO 14 001:2004, pre zber, nákup, predaj, spracovanie, triedenie a úpravu druhotných surovín, železných a neželezných kovov.

Za činnosť v oblasti spracovania a recyklácie druhotných surovín jej boli udelené ceny „Zlatý Mravec 2007, získala hlavnú cenu na Výstave recyklácie a zhodnocovania odpadov v roku 2008 za komplexné riešenie spracovania starých vozidiel a kovového odpadu. V roku 2008 za mimoriadne výsledky a dlhoročný prínos v starostlivosti o životné prostredie získala Cenu ministra životného prostredia SR. Spoločnosť bola počas ostatných rokov vybavená modernými technologickými zariadeniami a vybudovaných bolo tridsaťdva prevádzkarní a zberní v lokalite západného a stredného Slovenska. Vznikli dve autorizované pracoviská na spracovanie starých vozidiel a sedemnásť zberných miest na staré vozidlá.“

Generálny riaditeľ nehovoril len o pozitívach. V druhej časti svojho príhovoru okrem iného povedal: “... prvé príznaky vznikajúcej krízy sme v spoločnosti začali pociťovať vo štvrtom kvartáli roku 2008 pádom odbytových cien a nepriaznivý vývoj pokračoval aj v roku 2009. Produkcia oceľového šrotu poklesla zhruba o päťdesiat percent v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Boli sme nútení znížiť stav zamestnancov približne o tridsať percent a v prvom štvrťroku roku 2009 sme pracovali v režime na šesťdesiat percent. Pozastavený bol rast miezd, vyplácanie odmien, aj prémií. Najväčší hospodársky prepad sme zaznamenali v štvrtom štvrťroku roku 2009.
Na základe analýz vedenie spoločnosti prijalo nevyhnutné opatrenia, od 1. októbra bola prevádzka Piesok prenajatá materskej spoločnosti a od 1. januára 2010 bol manažment posilnený skúsenými riadiacimi pracovníkmi v oblasti ekonomiky a obchodu.“
Emil Kokles v závere svojho vystúpenia konštatoval, že na základe ekonomických analýz roku 2009 je spoločnosť nútená hľadať rezervy v oblasti šetrenia nákladov a racionalizácie práce. Všetky opatrenia sú prijímané s cieľom skvalitnenia a zdokonaľovania riadiacich procesov a zvyšovania konkurencieschopnosti spoločnosti.
Ing. Marian Kurčík, podpredseda Predstavenstva a ekonomický riaditeľ ŽP,
hovoril o situácii v ŽP, priblížil problémy uplynulého roka a informoval o tohtoročných zámeroch. Ing. Vladimír Zvarík, člen predstavenstva a výrobný riaditeľ, hovoril o oceľovom šrote ako strategickej surovine a apeloval na zamestnancov ŽP EKO QELLET, aby nepodceňovali kvalitu dodávaného šrotu, pretože až na deväťdesiat percent závisí od ich práce. Ing. Július Kriváň, člen predstavenstva a obchodný riaditeľ, oboznámil účastníkov aktívu so situáciou v odbyte a konštatoval, že: „... ekonomika spoločnosti vždy závisí od ceny, za akú tovar predávame.“
Ing. Vladimír Soták na záver stretnutia ubezpečil všetkých zamestnancov akciovej spoločnosti ŽP EKO QELET, že sú súčasťou veľkej rodiny železiarov, spoločnosti, ktorá im poskytuje také garancie, aké ťažko nájdu inde. Vyjadril presvedčenie, že toto stretnutie prinieslo požadovaný efekt.






Autor (zdroj): Mgr. Oľga Kleinová