20.7.2023 12:46:40

~ Jedálne lístky ...
Články z čísla: 22/2014
            PDF verzia
Predstavujeme vám: vedúci ťahárne rúr Ing. Jozef MICHÁLIK Prihovára sa vám predseda Predstavenstva a generálny riaditeľ ŽP a.s. Ing. Vladimír Soták V prevádzkarni oceliareň bola v októbri dosiahnutá historicky najvyššia výroba ocele v novej elektrooceliarni Členovia Stredoeurópskej železnej cesty v Hutníckom múzeu ŽP Veľká čitateľská súťaž k sedemdesiatemu roku vydávania našich novín Pilotný softvérový projekt „Obchodný portál“ pre dcérske obchodné spoločnosti v prevádzke ŽDAS a.s.:Prečítali sme za vás Sedem základných nástrojov manažérstva kvality I. Premena tradičnej školy na modernú a multimédiá Ďakujem Dá sa vyliečiť, ale prvé kroky v prevencii musíte urobiť vy PONUKA PRE VÁS Zdravotnícke okienko - Ovocie ako liek Mesiac úcty k starším Pozývame vás - Kam v Brezne Blahoželáme jubilantom - v novembri Akému druhu stravy dávate prednosť? Pozývame vás Odchod do dôchodku v októbri Spomienky a poďakovania Dňa 22. novembra 2014 o 13. hodine vás pozývame na domáci futbalový zápas Fortuna ligy s MŠK Ružomberok Futbal - S Banskou Bystricou Futbal - S Trnavou Naši kolkári v zápasoch dominovali OZNAM Predstavujeme hráčov:Juraj Baláž Jedálny lístok 10. – 16. 11. 2014 a Jedálny lístok 17. – 23. 11. 2014

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: [Železiarne Podbrezová a.s.]
::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Zdravotnícke okienko - Ovocie ako liek

Zdravie máš len jedno.

Jeden ovocný deň v týždni je najlepším prostriedkom na čistenie krvi, vylúčenie otravných látok a prvotriednym regulátorom trávenia. V ovocný deň jeme jeden druh ovocia, zrelého a čerstvého, izbovej teploty.


Ovocný pektín má povahu koloidu, ktorý je schopný vo veľmi významnej miere napučať a viazať vodu, čím je schopný naviazať toxíny a baktérie a zneškodniť ich.

V nezrelom ovocí pektín ešte nie je vytvorený a v prezretom už nie je schopný napučať a viazať vodu, toxíny a baktérie. Časť pektínu (kyselina galakturónová) sa vstrebáva v čreve a likviduje jedy v organizme.

Prvenstvo v liečivých vlastnostiach ovocia patrí jablku. Obsahuje sodík, draslík, vápnik, horčík, kyselinu fosforečnú, železo, kobalt, mangán, C vitamín. Pôsobí povzbudzujúco na svalstvo a nervovú sústavu, podporuje vylučovanie kyseliny močovej, pomáha v činnostiach obličkám, je účinné proti reume, prispieva k poklesu cholesterolu v krvi, osviežuje, zlepšuje chuť do jedla a trávenie. Jablko dezinfikuje črevá, povzbudzuje činnosť pečene, znižuje stagnáciu krvi v pečeni, je miernym preháňadlom a podieľa sa na regenerácii tkanív.

Sladké jablká sa odporúčajú ľuďom slabým, bledým, chudým, so zvýšenou produkciou žalúdočnej kyseliny. Kyslé jablká sú vhodné pre cukrovkárov, obéznych a pre chorých, trpiacich reumatickým ochorením.


Hruška je veľmi vhodná na ovocnú kúru. Pri nadmernom nervovom zaťažení, neurózach, má upokojujúci účinok. Hrušky sú vhodné na reumu, vápenatenie ciev a obličkové ťažkosti. Okrem iných vlastností hrušiek dominuje močopudný účinok pre zastúpenie organických kyselín a veľkého množstva celulózy. Aj diabetici si môžu hrušku zaradiť do jedálneho lístka. Obsahujú okrem vitamínov najmä vápnik, fosfor a ľahkostráviteľné cukry. Toto ovocie má antibakteriálny, močopudný a posilňujúci účinok, najmä v kombinácií s ovsenými vločkami. Plody alebo šťava sa používa v ľudovom liečiteľstve pri obezite, močových kameňoch, vysokom krvnom tlaku. Varené a pečené hrušky sa používajú proti kašľu a záduchu, odvar zo sušených hrušiek proti hnačkám. Hrušky prečisťujú črevá, odstraňujú zápchu a iné poruchy trávenia. Niektoré odrody obsahujú v dužine drobné zrniečka, ktoré ľuďom s citlivými črevami a poruchami žlčníka spôsobujú ťažkosti. Plané hrušky majú liečivejšie vlastnosti ako hrušky ušľachtilé.



Sladké, zrelé hrozno je skvelá náhrada sladkostí, z takejto maškrty však určite nepriberiete. Obsahuje okolo 80 percent vody a v priemere 18 percent ovocného a hroznového cukru, ktorý na rozdiel od rafinovaného cukru v keksoch či zákuskoch uvoľňuje energiu postupne a neukladá ju do zásob vo forme tuku. Pomalé rozkladanie hroznového cukru udržiava pozornosť a zvyšuje fyzickú i psychickú aktivitu, preto je toto ovocie ideálne na zobkanie počas pracovného dňa. Strapec šťavnatého hrozna vás povzbudí možno viac ako obvyklá káva. V bobuliach sa nachádza provitamín A, vitamíny B, C a E, rôzne minerálne látky a stopové prvky, najmä draslík, vápnik, fosfor, kremík, meď, mangán a železo. Ovocné kyseliny podporujú trávenie a pomáhajú pri prekyslení žalúdka. Kyselina vínna má močopudné účinky, čo urýchľuje vyplavovanie škodlivých látok z tela. Vysoký obsah draslíka podporuje chudnutie, stimuluje činnosť obličiek a prospieva aj kĺbom a srdcu, pretože pomáha odvádzať z tela prebytočné tekutiny. Kremík zasa zlepšuje kvalitu vlasov a nechtov, pokožke dodáva pevnosť a pružnosť a je skvelým pomocníkom v boji proti celulitíde

Banán ako ovocie spolu s jabĺčkami je najpopulárnejším a najviac konzumovaným ovocím. Hlavným dôvodom je, že sa dá konzumovať kdekoľvek a kedykoľvek. Patrí
k zdravej a racionálne výžive, je bohatý na sacharidy, vlákninu, draslík, vitamíny a zdravie chrániace fytochemikálie.

Zrelé žlté banány obsahujú cukry, ako je sacharóza, glukóza a fruktóza. Nedozreté, zelené banány, pre zmenu obsahujú veľké množstvo škrobu, ktorý je ťažko stráviteľný a môže zapríčiniť plynatosť a až poruchy trávenia. Ich zloženie pozitívne pôsobí pri srdcových chorobách, vytvárajú energiu v srdcovom svale,
spomaľujú postup artériosklerózy a zabraňujú prípadnému infarktu. Znižujú hladinu cholesterolu, serotonín rozširuje cievy, pôsobí ako antidepresívum. Konzumácia banánov je vhodná pri anémii stimuluje hemoglobín v krvi. Pomáhajú pri hnačkách. Alkalizujú krv, to pomáha neutralizovať a odstraňovať nadbytočnú kyselinu močovú, ktorá spôsobuje artritídu a dnu. Slúžia ako energetická bomba u športovcov - veľmi obľúbené. Banán je skutočne chutný prírodný prostriedok na veľa zdravotných neduhov.



Pomaranč je výborný zdroj vitamínu C, jedného z najvýznamnejších antioxidantov. Udržiava zdravie buniek a pomáha ich chrániť pred poškodením nebezpečnými voľnými radikálmi, ktoré sú spájané s rakovinou či starnutím. Obsahuje vyše 170 ďalších látok bojujúcich proti rakovine a 60 flavonoidov. Obsahuje aj limonoidy, látky, ktoré sa v hojnom počte nachádzajú v citrusovom ovocí a čerstvej pomarančovej a citrónovej kôre dodávajú špecifickú lákavú a sviežu vôňu. V súčasnosti sa limonoidy skúmajú pre širokú škálu liečivých účinkov, ako sú napríklad antivírusové, protiplesňové, antibakteriálne, protirakovinové a protimalarické účinky. V laboratórnych podmienkach preukazovali limonoidy pomoc v boji proti rakovine ústnej dutiny, kože, pľúc, prsníka, žalúdka a hrubého čreva. Okrem limonoidov obsahujú pomaranče aj iné polyfenoly, ktoré majú naozaj široké rozpätie benefitov pre zdravie. Prevládajúci flavonoid v pomarančoch je hesperidín, ktorý má protizápalové, antialergické, antikarcinogénne účinky a chráni cievy pred poškodením. Hesperidín spoluúčinkuje s vitamínom C pri ochrane srdca, znižuje riziko vzniku cievnej mozgovej príhody, znižuje krvný tlak, potláča zápaly a znižuje hladinu cholesterolu v krvi. Pomaranče obsahujú aj ďalšie látky podporujúce zdravie, vrátane draslíka (znižuje tlak), vlákniny pektín (znižuje cholesterol) a folátov (znižujú homocysteín). Srdce okrem toho chráni aj oranžovožltý karotenoid betakryptoxantín. Pomaranče poskytujú aj vápnik pre zdravie kostí a zubov.


(Spracovala OK)







Autor (zdroj): Internet