20.7.2023 12:46:52
Európski odborníci venujú výskytu zoonóz veľkú pozornosť



S cieľom riešiť skvalitnenie hlásiaceho systému a zberu dát týkajúceho sa výskytu zoonóz v rámci Európskej únie (EÚ) sa v uplynulých dňoch stretli v Bruseli odborníci z 32 európskych štátov, Slovensko nevynímajúc. Zasadnutie zvolal Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (European Food Safety Authority- EFSA) so sídlom v Parme. Slovensko na tomto podujatí zastupovala MUDr. Jana Kerlik, z Oddelenia infekčnej epidemiológie a nákaz s prírodnou ohniskovosťou Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici. Táto inštitúcia úzko spolupracuje so Štátnou veterinárnou a potravinovou správou Slovenskej republiky na zabezpečení tejto úlohy, ktorá sa týka monitoringu zoonóz a nákaz spôsobených konzumáciou kontaminovaných potravín. RÚVZ Banská Bystrica bol touto úlohou poverený v súvislosti s plnením úlohy koordinácie monitoringu prenosných ochorení na národnej úrovni. Pri spracovaní dát sa úzko spolupracuje so všetkými regionálnymi úradmi v SR, ktoré pri riešení konkrétnych problémov pri výskyte epidémií zoonóz kontaktujú veterinárnu správu na regionálnej úrovni. „Hovorili sme predovšetkým o aktualizácii technických noriem pre spresnenie a zosúladenie hlásenia zoonóz a alimentárnych nákaz vyskytujúcich sa v epidémiách v rámci Európskej únie. Medzi zoonózy spadajú infekčné ochorenia prenosné za prirodzených podmienok priamo, alebo nepriamo zo zvierat na človeka, ako napríklad toxoplazmóza, listerióza, lymská borelióza, vrátane alimentárnych nákaz ako salmonelóza, či kampylobakterióza“, približuje predmet rokovania odborníkov v Bruseli MUDr. Kerlik. Zdôrazňuje, že výmena týchto informácií na celoeurópskej úrovni je veľmi dôležitá, lebo môže včas varovať susedné krajiny v prípade výskytu epidemických ochorení, ktoré by mohli prekročiť hranice krajín.
Slovensko má zavedený aktívny dohľad nad výskytom zoonóz ako súčasť surveillance prenosných chorôb, pri ktorom veľmi intenzívne spolupracuje so Štátnou veterinárnou a potravinovou správou Slovenskej republiky na regionálnej a celonárodnej úrovni. Má teda predpoklady zabezpečiť kompletné hlásenie požadovaných údajov týkajúcich sa zoonóz do európskych štruktúr, konkrétne prostredníctvom Systému európskeho dohľadu nad infekčnými ochoreniami (The European Surveillance System- TESSy). Založilo ho Európske centrum prevencie a boja proti infekčným chorobám (European Centre for Disease Prevention and Control- ECDC). Toto centrum je kvalifikovaným orgánom v oblasti monitorovania, hodnotenia a komunikácie o ohrození zdravia ľudí prenosnými ochoreniami v rámci Európskej únie.
Výmena týchto informácií na celoeurópskej úrovni je veľmi dôležitá, lebo môže včas varovať susedné krajiny v prípade výskytu epidemických ochorení, ktoré by mohli prekročiť hranice krajín.
Najčastejšie sa vyskytujúcou zoonózou na Slovensku, podobne ako v iných krajinách, je salmonelóza, ktorá sa často vyskytuje v epidémiách, ďalej kampylobakterióza, lymeská borelióza, toxoplamóza, trichinelóza ale aj sporadicky sa vyskytujúce zoonózy ako je listerióza, leptospiróza, tularémia a ďalšie zoonózy.




Autor (zdroj): Mária Tolnayová, RÚVZ Banská Bystrica