20.7.2023 12:46:40
Druhý pilier áno, či nie? Opýtali sme sa po desiatich rokoch

Druhý pilier áno, či nie? Opýtali sme sa po desiatich rokoch

Starobné dôchodkové sporenie, nazývané aj 2. dôchodkový pilier alebo kapitalizačný pilier, bolo zavedené na Slovensku od 1. januára 2005 s cieľom umožniť ľuďom financovanie starobného dôchodku sporením z časti povinných odvodov, popri dôchodkovom poistení v 1. pilieri a ďalších, súkromných formách zabezpečenia v dôchodku. Oslovili sme vtedy spolupracovníkov, ktorí sa rozhodli vstúpiť do druhého piliera s určitými predstavami a opýtali sme sa ich: Aké argumenty vás presvedčili pri rozhodovaní sa o sporení v druhom pilieri? Dnes sa opäť hovorí o druhom pilieri a tak nás zaujímalo, ako sa plnia ich predstavy po desiatich rokoch:





Ing. Stanislav KESTER, ŽP Informatika

V roku 2005:

- Dôvodov, prečo som sa rozhodol je viacero a sú uvedené v zákone o starobnom dôchodkovom sporení. Najmä:
a) peniaze, ktoré tam idú, budú mojim osobným majetkom,
b) okrem iného z toho vyplýva, že sú predmetom dedičstva (zabezpečenie rodiny pre nepredvídanú udalosť),

c) výška zhodnotenia je kontrolovaná UFT a je porovnávaná s konkurenciou (ostatnými DSS). V prípade, že zhodnotenie je nižšie, ako predpisuje zákon, musí DSS doplatiť rozdiel zo svojho majetku. Ak DSS tento rozdiel nedoplatí, UFT jej odníme licenciu.

Nevýhody:
a) nič nie je vopred zaručené,
b) podľa môjho názoru vysoká odmena pre DSS za správu majetku vo fondoch (1 percento z mesačného príspevku +0,07 percenta mesačne z majetku vo fonde) +0,5 percenta z mesačného príspevku pre Sociálnu poisťovňu,
c) Sociálna poisťovňa ručí za škodu spôsobenú fondu dôchodcovskou správcovskou spoločnosťou alebo depozitárom len do výšky polovice svojho rezervného fondu.

V roku 2015:

-Prioritný predpoklad bol, že budem mať z oboch pilierov vyšší dôchodok, ako len z prvého. Na toto však dostanem odpoveď až pri odchode do dôchodku, čo bude zhruba o štrnásť rokov. Za tých desať rokov existencie druhého piliera som nadobudol dojem, že finančné inštitúcie, ktoré sú v druhom pilieri zainteresované (DSS a teraz aj životné poisťovne) sú príliš chamtivé a snažia sa na tomto systéme zarobiť čo najviac a čo najskôr namiesto toho, aby si budovali imidž serióznych partnerov pre sporiteľov i pre štát. Aj zhodnocovanie prostriedkov vo fondoch je nedostačujúce. Na toto potom často neadekvátne reaguje štát (vláda) rôznymi zásahmi do druhého piliera, ktoré ho poškodzujú. Napríklad znížením príspevkov do 2. piliera z 9 percent vymeriavacieho základu na polovicu alebo zavedením porovnávania výkonnosti fondov na polročnej báze, čo DSS riešili tak, že predali akcie práve v čase, keď boli najlacnejšie (po nástupe krízy). Napriek tomu nemienim z 2. piliera zatiaľ vystúpiť, naopak, platím si tam príspevky navyše. Predpokladám totiž, že v čase môjho odchodu do dôchodku (zhruba 14 rokov) už štát nebude schopný udržať dôchodky z 1. piliera na súčasnej úrovni. Sledujem však zhodnocovanie v jednotlivých fondoch, v jednotlivých DSS a podľa toho priebežne prestupujem medzi fondmi v rámci jednej DSS, ale aj medzi DSS.


Vanda KUPCOVÁ, ťaháreň rúr

V roku 2005:
- Vždy, keď sa na trhu objaví nejaká novinka, začnem sa o ňu zaujímať. Tak to bolo aj s druhým pilierom dôchodkového sporenia. Aj keď dopredu nič nie je isté, človek rád riskuje. Vlastne, nemalo by ma to stáť viac a výsledok by mal byt zaujímavejší. Oslovilo ma aj to, že nasporené peniaze v prípade nečakanej udalosti sú predmetom dedičstva.


V roku 2015:

-Nepáči sa mi, že sa podmienky menia „za pochodu“, ale človek mieni - vláda mení. Aj napriek zmenám, ktoré sa počas sporenia udiali a dejú, verím, že to bude stále výhodné pre budúcich dôchodcov.


Ing. Jozef HONKO, odbor zásobovania

V roku 2005:

-V prvom rade, chcem sa mať v dôchodku lepšie, ako sa majú súčasní dôchodcovia a dúfam, že mi to tento kapitalizačný pilier prinesie. Výška mojich odvodov sa prakticky nezmení. Akurát, že časť z nich pôjde do tej poisťovne, kde sa mi zúročia a časť ostane v Sociálnej poisťovni, kde budú tieto peniaze využívané na vyplácanie súčasných dôchodkov. Za výhodu považujem aj skutočnosť, že môj vklad bude dedičný.

V roku 2015:

-Moje predstavy o druhom pilieri sú trochu iné, ako boli pred desiatimi rokmi. V tomto období je táto téma dosť aktuálna. Ťažko povedať, ktorým smerom sa bude druhý pilier uberať, či tam budeme mať ozaj našetrené tie peniaze, ktoré by tam mali byť, či bude našetrená suma naozaj dedičná. V každom prípade, do druhého piliera budem prispievať aj naďalej.


Jozef REPKA, ŽP Bezpečnostné služby s.r.o.

V roku 2005:

- Keďže mám do dôchodku viac ako dvadsať rokov a aj v médiách bolo môjmu ročníku odporúčané vstúpiť do tejto formy dôchodkového sporenia, zvážil som všetky klady a zápory a rozhodol som sa vstúpiť do druhého piliera. Rozhodujúcimi boli skutočnosti, že peniaze na mojom účte sa budú ďalej zhodnocovať, čím by som si mal zabezpečiť vyšší dôchodok, pripadne lepšie zabezpečiť rodinu.

V roku 2015:

-Ako bola oznámená v médiách nespokojnosť sporiteľov s výškou vyplácaných príspevkov z druhého piliera, moja dôvera pre výhodné zhodnocovanie mojich vkladov v druhom pilieri podstatne poklesla. Keďže mi do dôchodku ostáva odpracovať takmer desať rokov, budem len dúfať, že vláda SR neurobí podobné zásahy ako v minulosti, ktoré boli v neprospech sporiteľov druhého piliera a taktiež po túto dobu na mojom konte nejaké prostriedky ešte pribudnú. Predpokladám, že keď ja pôjdem do dôchodku, situácia bude o niečo lepšia.




Autor (zdroj): Mgr. Oľga Kleinová