20.7.2023 10:45:04
Veľká čitateľská súťaž k sedemdesiatemu roku vydávania našich novín
* Čitateľská súťaž * Čitateľská súťaž * Čitateľská súťaž * Čitateľská súťaž *




Rok 2014 je 70. ročníkom nepretržitého vydávania Podbrezovana. Významné jubileum pripadne na 23. december. Dovtedy bude trvať aj naša čitateľská súťaž. Dozviete sa v nej mnoho nových zaujímavostí a keď budete texty pozorne čítať, nájdete v nich aj odpoveď na otázku. Kupón si vystrihnite a vypíšte údaje, aj správnu odpoveď a do desiatich dní od vydania pošlite do redakcie. Pravidlá umožňujú použiť trikrát náhradný kupón. Na konci bude zaujímavá odmena, ktorá môže byť práve vaša.



Súťažný text č. 7

Futbal patrí k najstarším športovým hrám v Podbrezovej. Prvé písomné zmienky sú z roku 1911. Za starou zinkovňou na voľnom priestranstve, zo všetkých strán obklopenom kanálmi a Hronom, na bývalom sklade „kľuchát“ vyrástlo prvé futbalové ihrisko. Futbal hrávali v Podbrezovej aj v posledných rokoch prvej svetovej vojny len rekreačne. Po roku 1920 hra pritiahla desiatky záujemcov a hráčsky káder bol široký. Chýbalo im však stále ihrisko, poriadny výstroj a organizované vedenie. Po vzniku ro- botníckej telovýchovnej jednoty v roku 1920 prešlo do jej radov aj futbalové mužstvo. K zapáleným organizátorom patril Róbert Weber, prvý tréner futbalistov po vzniku samostatného Športového klubu v Podbrezovej v roku 1921. Predsedom klubu sa stal Viktor Helm, pokladník v železiarňach a hospodármi bratia Chudíkovci.

Problémy nastali, keď železiarne kvôli ďalšej výstavbe zrušili ihrisko za zinkovňou. Niekoľko nasledujúcich zápasov preto Podbrezovci odohrali v Hnusne a v Hronci. Situácia bola dosť zlá a tak hráči, ktorí v Podbrezovej nevideli ďalšiu perspektívu, odchádzali do Brezna. V Podbrezovej futbal stagnoval a trvalo to až do roku 1930. Uvažovali aj o fúzii s Hornou Lehotou, to však nevyšlo. V roku 1933 sa majiteľ hostinca na Skalici, Vojtech Kalický, rozhodol vybudovať ihrisko na vlastných pozemkoch na svoje náklady. Fúziou ŠK Podbrezová s ŠK Lopej sa mužstvo výrazne posilnilo a záujem o futbal nezvyčajne vzrástol. Aj napriek silnej konkurencii sa Podbrezovci prebojovali v roku 1936 do 1. triedy Stredoslovenskej futbalovej župy a v roku 1941 do divízie, v ktorej sa udržali až do roku 1949.

Už v tomto čase reprezentovali Podbrezovú dospelí, dorast aj žiaci. Návštevnosť zápasov dosahovala okolo 800 ľudí, čo bolo vzhľadom na hustotu obyvateľstva veľmi veľa. Až po roku 1940 sa hmotnej a finančnej podpory futbalistov ujalo vedenie podbrezovských železiarní. To umožnilo mužstvu hrať vo vyššej súťaži. Rast popularity futbalu po druhej svetovej vojne sa výrazne odrazil vo zvýšení výkonnosti všetkých organizovaných mužstiev, hlavne zdokonaľovaním techniky. Ťažké bolo dostať sa do vyšších súťaží bez dobrého materiálneho zázemia a pravidelných tréningov. V rokoch 1948 – 1949, po prekonaní ťažkostí, zostúpili do I. A triedy Banskobystrického kraja. V roku 1952 do podbrezovských železiarní prišiel nový riaditeľ, Vladimír Šupka, čím získalo futbalové mužstvo nadšeného fanúšika a patróna. Jeho zásluhou sa v roku 1952 začala výstavba futbalového štadióna, ktorá trvala až do roku 1958. V tom období futbalový oddiel výkonnosťou veľmi nevynikal, húževnato bojoval o postup do vyššej súťaže. Podarilo sa mu to v roku 1959/60 – postúpil do krajských majstrovstiev, v ktorých boli tri divízne skupiny na Slovensku. Futbal v Podbrezovej dosiahol výrazné úspechy v šesťdesiatych a na prelome sedemdesiatych rokov. A - mužstvu sa podarilo postúpiť do Národnej ligy, po neúspechu v roku 1970 v jarnej časti súťaže muselo z nej zostúpiť do divízie. Podobný osud stihol aj B - družstvo, dorastencov, aj žiakov.

Po dlhých rokoch účinkovania futbalového mužstva v majstrovstvách Stredoslovenského kraja sa A - mužstvo pod vedením trénera Jozefa Karasa v roku 1980 prebojovalo do II. Slovenskej národnej ligy. Prípravu na ročník 1982-83 poznamenala nedisciplinovanosť niektorých hráčov a oddiel bol potrestaný zastavením činnosti na tri zápasy. Tento incident mal veľký dopad na celkové umiestnenie. Od roku 1983 bolo A - mužstvo opäť zaradené do krajskej súťaže.

Ambície dosahovať vrcholné výkony v mužskom futbale ustúpili, preorientovali sa na výchovu mládeže. Podbrezová si vychovávala vlastný dorast v dvoch žiackych a jednom dorasteneckom družstve, neskôr v jednom žiackom a dvoch dorasteneckých družstvách. Dorastenecké mužstvá hrali v krajskej súťaži (najvyššej súťaži hráčov tej vekovej skupiny). Žiaci bojovali o postup v II. triede majstrovstiev okresu a v roku 1983-84 z nej postúpili do krajskej súťaže a stratou bodu zaostali len o jednu priečku za víťaznou Banskou Štiavnicou. Úspechy žiakov a dorastencov boli veľmi dobré, žiaľ málo stabilné. Mnohí nádejní hráči odchádzali do škôl a tréneri ťažko formovali nové, rovnako výkonné mužstvá.


Podbrezovan z roku 1981

Súťažná otázka č. 7:

Kedy podbrezovské A mužstvo postúpilo do II. Slovenskej národnej ligy?









Autor (zdroj): Mgr. Oľga Kleinová