20.7.2023 12:46:52
ECDC hodnotilo nové epidemiologické výskyty v Európe



Hodnotením niektorých zaujímavých epidemiologických výskytov infekčných chorôb, včasným informovaním krajín EÚ, aj nečlenských európskych krajín, využiteľnosťou vedeckých rád a odporúčaní Európskeho centra pre kontrolu chorôb (ECDC) a ďalšími aktuálnymi relevantnými témami sa v prvom májovom týždni zaoberalo v Stockholme, v poradí už 22. zasadnutie poradného zboru tejto významnej európskej zdravotníckej inštitúcie. Výnimočné bolo aj tým, že po prvom päťročnom období existencie došlo k zmene riaditeľa a ECDC najbližších päť rokov povedie Holanďan Marc Sprenger. Ide o odborníka pre epidemiológiu, ktorý dosiaľ pracoval v Národnom inštitúte verejného zdravotníctva v Holandsku.
Úlohou poradného zboru, ktorého riadnou členkou za SR je MUDr. Mária Avdičová, vedúca odboru epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici, je diskutovať o materiáloch ECDC, ktoré sú pre krajiny EÚ záväzné a majú po prijatí pomáhať posilňovať jednotlivé oblasti surveillance (epidemiologickej bdelosti) prenosných ochorení. V rámci hodnotenia niektorých zaujímavých epidemiologických výskytov sa členovia Poradného zboru ECDC zaoberali napríklad výskytom detskej obrny v Tadžikistane, ktorá sa tam zavliekla najpravdepodobnejšie z indických oblastí. Vírus spôsobuje epidemický výskyt tejto choroby najmä u neočkovaných osôb, často s následkom smrti.
„Mobilizujú sa tam pracovníci Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ako aj odborníci Európskej komisie. Vírus je divoký a má vlastnosti, ktoré boli identifikované aj pri víruse, spôsobujúcom toto ochorenie v Indii. Teraz prebieha nábor hlavne epidemiológov, ktorí by mali záujem v tejto oblasti pracovať, vrátane SR,“ konštatovala MUDr. Avdičová. Ako zdôraznila, veľkú pozornosť venovali aj novému programu EPIS (Epidemilological Inteligence System) pre včasné informovanie členských i nečlenských krajín EÚ a európskych krajín - veľmi rýchla a dostupná informácia o možných epidemiologických hrozbách, o chorobách, ktoré majú potenciál šíriť sa aj do ostatných krajín, alebo ak nemajú ten potenciál, sú ako sporadické prípady závažné. „Podobnosť so skratkou slovenského epidemiologického informačného systému EPIS je len náhoda,“ upozornila. MUDr. Avdičová sa zúčastnila aj rokovaní v pracovnej skupine na prípravu návrhu, ako hodnotiť využiteľnosť vedeckých rád a odporúčaní, ktoré ECDC vytvára a poskytuje všetkým členským i nečlenským krajinám EÚ. Hovorilo sa aj o prioritách roku 2011, kde dotazníkovo bodovali témy, ktorým je potrebné sa prednostne venovať. Teraz ho vedenie ECDC zhodnotí a podľa priorít činnosti ECDC na rok 2011 stanoví plán práce pre ECDC na rok 2011. Zaujímavá bola tiež prezentácia Belgicka, ktoré sa pripravuje na predsedníctvo EK od 1. júla 2010. Jeho zástupkyňa hovorila o prioritách, ktoré budú riešiť z hľadiska výskytu infekčných ochorení. Sústredia sa hlavne na zefektívnenie opatrení pri možnom pokračovaní pandémie, za prioritu považujú aj šírenie a prevenciu nozokomiálnych (nemocničných) nákaz.







Autor (zdroj): RÚVZ Banská Bystrica