17.10.2021 05:30:29
Ako chutí ITIL ?Keby ste nám túto otázku položili pred pol rokom, už z nášho sladkokyslého výrazu by ste vyčítali vyhýbavú odpoveď. Dnes môžeme povedať, že nám už začína chutiť. Dokonca to môžeme aj dokázať!

Minulý týždeň 24.apríla 2012, sme sa zúčastnili na konferencii presne s rovnakým názvom: Ako chutí ITIL? Jej účastníkmi neboli, ako by sa mohlo zdať, žiadni podnikatelia z oblasti gastronómie a neprezentovali sa tam žiadne kulinárske špeciality, pretože ITIL nie je jedlo. ITIL predstavuje súbor odporúčaní a návodov, ako poskytovať a riadiť služby v rámci informačných technológií. Keďže s uvedenou problematikou bojujeme už niekoľko rokov, chceli sme jednak počuť o starostiach a radostiach iných a trochu aj prispieť našim názorom a skúsenosťami.
Konferenciu organizovala v Bratislave spoločnosť itSMF Slovensko, predstavujúca nezávislé združenie na podporu manažmentu IT služieb, kde je ŽP Informatika členom od roku 2010. Tento ročník bol už šiestym v poradí, pričom, odkedy sme sa vážne začali zaoberať problematikou ITILu a jeho aplikáciou pri riadení služieb pre našich zákazníkov, boli sme jej pravidelnými účastníkmi. Tento rok však pred nás organizátori navyše postavili výzvu vo forme súťaže o „NAJLEPŠÍ ITSM PROJEKT ROKU 2011“. Výzvu sme prijali a do súťaže sa prihlásili s projektom pod názvom „Optimalizácia riadenia pomocou nástroja FIRIS“.
Pojem FIRIS a jeho filozofia bola čitateľom Podbrezovana predstavená už viackrát a používatelia aplikácií vyvinutých našou spoločnosťou s ňou už určite prišli do styku. Možno však väčšina z vás netuší, že tento nástroj zohľadňuje a implementuje riadenie procesov poskytovania IT služieb práve podľa spomenutého medzinárodne uznávaného štandardu s názvom ITIL. Komisia súťaže na základe vyhodnotenia prihlášok vybrala tri najlepšie projekty a poskytla priestor na ich prezentáciu a posúdenie práve účastníkom spomínanej konferencie.
Dúfam, že vás neprekvapí, že jedným z vybraných bol aj náš projekt. Takže Ako chutí ITIL ? V podaní nášho prezentujúceho Ing. Jozefa Urbana, ktorý sa v prvom rade účastníkom predstavil ako rybár a kuchár, až potom ako generálny riaditeľ firmy, ITIL chutí ako cibuľa: „... pri krájaní štípe, niekedy si aj poplačete, ale bez nej sa dobrý guláš navariť nedá .“ Presne tak to bolo aj pri zavádzaní tejto normy v našej spoločnosti, niektoré búrlivé výmeny názorov by sa na týchto stránkach rozhodne nemohli uverejniť. Ale guláš je navarený, možno ho ešte potrebujeme trošku dosoliť a dokoreniť, ale veríme, že bude chutiť nám i našim zákazníkom.
Aspoň účastníkom konferencie chutil, pretože po vyhodnotení výsledkov súťaže „...sa najlepším projektom roka 2011 podľa hlasovania s prevahou stáva projekt ŽP Informatika s.r.o.“ Výsledkom hlasovania sme boli veľmi potešení, pretože našou konkurenciou v súťaži boli projekty takých firiem ako Colná správa SR s podporou IBM a firma Soitron. Súčasne si však uvedomujeme záväzok, ktorý sme si naložili na plecia. Pretože, ako sa vyjadril jeden z expertov konferencie „...nie je možné ostať stáť na mieste, v tomto procese sa musíte buď neustále zlepšovať, alebo sa budú vaše služby zhoršovať.“ A keďže my máme guláš radi, chceme ho vždy variť tak, aby chutil nielen nám, ale hlavne vám, ktorí naše služby používate.

Autor (zdroj): Ing. Viera Demianová