20.7.2023 11:00:13
S Ing. Annou Pavlusovou, riaditeľkou našich súkromných škôl


Žiaci musia mať chuť ísť za svojim cieľom



Prvý polrok školského roka máte za sebou. Ako hodnotíte jeho priebeh?

- Čas vzdelávania si vyžaduje veľa trpezlivosti, vytrvalosti, úsilia a pevnej vôle. Každý musí mať svoje ciele, aby poznal cestu k nim – či už žiak alebo učiteľ. Ciele sme si rozpracovali v plánoch našich súkromných škôl na rok 2012/13, v školských vzdelávacích programoch a stanovili v nich pravidlá a kritériá. Odmenou pre žiakov sú polročné výsledky ich práce, ale aj práce ich pedagógov.
V Súkromnej strednej odbornej škole hutníckej ŽP študuje 264 žiakov v odboroch: hutník operátor; mechanik elektrotechnik; mechanik strojov a zariadení; v päťročnom odbore mechanik mechatronik a v trojročnom učebnom odbore obrábač kovov. V študijných odboroch je 242 žiakov a v učebnom odbore 22.


Priemerný prospech žiakov bol 2,64. S vyznamenaním prospeli 6 a s prospechom veľmi dobrým ukončilo prvý polrok 33 žiakov. Najlepší prospech dosiahla II.C trieda a najhorší I.B. Problém vidím v zvýšenej chorobnosti, následkom ktorej bol vysoký počet vymeškaných hodín (priemer 96,16 hodiny na žiaka). V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka došlo k zhoršeniu o 0,26 percenta, pričom neospravedlnená absencia bola nižšia. Najlepšiu dochádzku dosiahla trieda II.C. Z uvedeného vyplýva, že žiaci, ktorí nevymeškávali vyučovanie, dosahovali aj lepšie výsledky v prospechu. Najhoršiu dochádzku mali študenti IV. A triedy (predstavovala 26,14 percenta). Správanie 33 žiakov sme museli hodnotiť zníženou známkou. Po podrobnom rozbore na vyhodnocujúcej pedagogickej rade, v spolupráci s rodičmi, prijmeme opatrenia na zlepšenie dochádzky na vyučovanie, čo je dôležitým predpokladom pre zlepšenie študijných výsledkov.
Aj v Súkromnom gymnáziu ŽP vládne medzi učiteľom a žiakom permanentný dialóg, žiaci musia dôverovať práci a vedomostiam svojich učiteľov a naopak, učitelia musia veriť svojim žiakom. To je základ budovania pevných základov prajnej a tvorivej atmosféry pre našu spoločnú prácu. V súčasnosti gymnázium navštevuje 139 žiakov, z toho 33 dievčat, 5 majú individuálny študijný plán (napr. športovci - cyklistka Tereza Medveďová, futbalisti Július Szöke a Michal Faško), jeden žiak študuje na zahraničnej strednej škole. Priemerný prospech gymnazistov bol 2,04, prospelo 115 žiakov, z toho s vyznamenaním 25. V porovnaní s vlaňajškom došlo k zlepšeniu prospechu o 2,9 percenta. Priemer 1,00 mali žiaci I.G triedy - Grísniková a Vysočan; z II.H triedy Rochovská. S veľmi dobrým prospechom študovalo 39 žiakov, najlepší prospech dosiahla trieda IV.H a najhorší si zapísali žiaci II.G. Neprospelo 20 žiakov. Najviac problémov robili žiakom predmety - matematika, chémia a anglický jazyk, aj napriek školou zabezpečenému doučovaniu. Príčinu vidíme aj v dochádzke na vyučovanie, kde priemer na žiaka bol 52,2 hod. Najlepšiu dochádzku mala trieda I.G a najhoršiu II.G. Potvrdilo sa aj v tomto prípade, že trieda s najvyššou absenciou dosiahla aj najhorší prospech. Za úspech považujeme, že v gymnáziu nebola uložená znížená známka zo správania, výchovné opatrenia boli na úrovni pokarhania triednym učiteľom a riaditeľom školy. Naopak, 17 žiakov dostalo od triednych učiteľov pochvalu za dosahované výsledky.
Pri každodennej práci žiakom pripomíname, aby využili svoj čas - ktorý je ich najväčším bohatstvom, aby pracovali na sebe, lebo všetko čo do seba investujú, im budúcnosť mnohonásobne vráti.





*Môžete spomenúť najvýznamnejšie mimoškolské aktivity a úspechy?
-Žiaci sa pravidelne zapájali do súťaží - Zenit v programovaní, iBobor olympiád v nemeckom a anglickom jazyku... V tomto roku pracujú vo Veľkej vedomostnej súťaži o vode, ktorú organizuje BVS a.s., a o.z. Mladí vedci Slovenska. Zúčastňovali sa športových súťaží, ako okresného kola v cezpoľnom behu, Memoriálu M. Zavarskej, Šípkarskej ligy, okresných a regionálnych kôl v basketbale atď. Každoročne pre nich zabezpečujeme kultúrne a spoločenské aktivity - stužkové, vianočnú akadémiu, učenie v maskách, divadelné predstavenie „Sir Halewyn“, pomáhajú pri verejnej zbierke Biela pastelka, Expedičná kamera –festival outdoorových filmov, prevenciu v spolupráci s OPZ Brezno – Kriminalita mládeže, Študentskú kvapku krvi, dni otvorených dverí v TU v Košiciach...


*Prvých šesť mesiacov uplynulo ako voda. Aké budú vaše priority v druhom polroku?
-Vzdelávanie je systémom nekonečného množstva postupov zabezpečujúcich nadobúdanie nových vedomostí a zručností. Je večným hľadaním. Má svoje módne trendy i staré osvedčené postupy. Páčila sa mi myšlienka, ktorú prezentoval Ľ. Pajtinka „Vzdelávanie by malo byť ako dobré džínsy – praktické, užitočné, malo by dobre sedieť jednotlivcovi, malo by poskytovať komfort i nadčasovosť.“ Učiteľ i žiak musia preto pracovať na svojej zmene, sledovať novinky, byť aktívni...
Aktivity našich súkromných škôl budú rozsiahle, čakajú nás maturitné skúšky externá a interná časť, záverečné skúšky, prijímacie pohovory pre športovcov, talentové skúšky i prijímacie skúšky pre nešportovcov, lyžiarsky výcvik atď. Vďaka projektu COMENIUS, ktorý sme získali pre SG ŽP, našich žiakov a pedagogických pracovníkov čaká stretnutie so žiakmi z Grécka a Turecka, následne my navštívime Francúzsko a Turecko, ale aj práca na projektoch vypísaných ministerstvom školstva... Množstvo akcií v našich školách robíme spoločne - športové podujatia, rôzne kultúrne programy, využívanie odborných učební, spoznávanie pracovísk nášho zriaďovateľa nielen žiakmi SSOŠH ŽP, ale i SG ŽP, spoločné slávnostné ukončenie štúdia... Chceme, aby sme boli tvorivými školami, v ktorých nie formálne, ale skutočne dominujú žiaci a ich záujmy, ich schopnosti, naplnenie ich túžob po ovládnutí čohosi nového. Školami , v ktorých vládne vzájomná úcta a porozumenie medzi pedagogickými pracovníkmi a žiakmi. Podstata všetkého nového spočíva v záujme, ochote, v snahe a úsilí pedagogických pracovníkov byť tvoriví a inovatívni, a v chuti žiakov ísť za svojim cieľom. Skúsme preto byť spoločne každý deň aspoň o kúsok lepší ako včera a výsledky sa dostavia .





Autor (zdroj): Viera Kúkolová