20.7.2023 10:45:03
14. Turíčny jarmok v Slovenskej Ľupči


Sviatky Turíc každoročne pripadajú na päťdesiaty deň po Veľkej noci. V tomto roku termín jarmoku v Ľupči pripadol na 7. jún 2014. Každý, kto sa jarmoku zúčastní zažije príchuť minulých storočí, ochutná medovníček a domov si donesie drevený košík, maľovaný džbánok, kovový zvonček alebo vyšívané prestieranie. Jarmok je malou duševnou vzpruhou, krásnym vybočením zo sveta mobilov a internetu, ktorá dobre padne každému. V minulom roku sme zaviedli tradíciu sprístupnenia Hradu Ľupča počas tohto podujatia, čo prinieslo viacero pozitívnych reakcií. Takže aj tento rok môžete v tento deň navštíviť Hrad Ľupča, v čase od 10. do 15.30 hod., ale len so sprievodom lektora. Navyše tento rok pred hradom pribudne „cateringové“ auto spoločnosti ŽP Gastro-servis s.r.o., ktoré sa postará o občerstvenie a určite prekvapí svojou bohatou ponukou.

V minulosti boli jarmoky miestom predaja alebo výmeny tovaru, ktorý bol nutný k bežnému životu. Usporiadanie jarmokov bolo výsadou odobrenou spravidla panovníkom a pre konkrétne mesto znamenalo značný ekonomický prínos. Usporiadať jarmok alebo trh mohli v minulosti iba výsadné mestá, ktoré uvedené právo dostali vo výsadných listinách. V nich boli uvedené presné dátumy, kedy mohli byť organizované. Ľupča dostala toto právo od kráľa Ferdinanda I. v Bratislave 14. februára 1546 vo výsadnej listine, v ktorej povoľuje Turíčny jarmok a trh. Takto sa zrodila tradícia organizovania Turíčneho jarmoku. Na začiatku 20. storočia sa už v Ľupči konali jarmoky štyrikrát do roka. Jarmoky sa delili na dva typy a to na výkladné a dobytčie. Dobytčí jarmok býval „Na Placi“, kde je dnes hlavné námestie. Výkladný jarmok predstavovali šiatre postavené po oboch stranách vtedajšieho námestia. Predávalo sa tu všetko možné - odevy, obuv, látky, galantérny tovar, ovocie, medovníky - známe srdcia, cukrovinky a cukríky, modrotlač, hlinený a smaltovaný tovar a pod.
V súčasnej dobe tradíciu Turíčneho jarmoku obec znovu obnovila v roku 2000 pri oslavách 750. výročia prvej písomnej zmienky o obci. Situovaný je v príjemnom prostredí parku SNP vedľa Miestneho kultúrneho strediska pod košatými lipami, chrániacimi návštevníkov pred slnkom. Každoročne, vždy na Turíce môžete vidieť ľudových remeselníkov napr. košikárov, pernikárov, výrobcov keramiky.




Autor (zdroj): Mgr. Vladimír Homola, kastelán