20.7.2023 10:45:05
Plusy a mínusy tohtoročnej zimy

„Ak je december mierny a vlahý, nenarobí nám zima ťažké hlavy,“ hovorí slovenská pranostika a hoci sa energetici a dopraváci zo Železiarní Podbrezová pripravili tak, aby ich zima nezaskočila, boli sme zvedaví či im miernejšie počasie naozaj uľahčilo prácu.


Ing. Jozef ČERŇAN, vedúci energetiky


Bežnému spotrebiteľovi by sa zdalo, že miernejšia zima znamená menšie náklady na vykurovanie. Ako vy hodnotíte doterajšiu situáciu?

-Každý rok sa pripravujeme na vykurovacie obdobie v súlade s opatreniami, ktoré smerujú k zabezpečeniu prevádzkyschopnosti technických zariadení v ŽP. Tieto musia zabezpečovať teplo vo všetkých priestoroch - administratívnych budovách a výrobných halách. V energetike sa staráme hlavne o zdroje tepla: plynové kotolne, kotly a rozhodujúcim zdrojom je kogeneračná jednotka-spalinový kotol, ktorý z najväčšej miery zabezpečuje tepelnú pohodu v už spomínaných priestoroch, hlavne vo výrobných halách. Zimné obdobie u nás graduje v januári a februári. Tento rok je absolútne atypický, veď priemerná teplota v januári 2012 bola -2,13 stupňov Celzia a v januári 2014 sa pohybovala na úrovni +1,97 stupňov Celzia. Z tepelného hľadiska je to obdobie neštandardné, bez snehu, so zrážkami, ktoré však pozitívne vplýva na výrobu elektrickej energie v našich malých vodných elektrárňach (MVE).

Vnímanie teploty nielen v tomto miernom počasí, je o pocitoch. Vyplýva to z toho, že väčší chlad alebo tepelnú nepohodu za rovnakých vykurovacích podmienok, pociťujeme pri zamračenej oblohe, teplote nad 0 stupňov - čiže v období, ktoré doteraz pretrvávalo. Naopak, pri mrazivých slnečných dňoch inak vnímame intenzitu vykurovania, veď príchod zo silne vymrazeného prostredia do príjemne vykúrených priestorov v každom vyvoláva pocit pohody.

Od začiatku sezóny prevádzkujeme zdroje len v základnom režime. Silné mrazy neboli a tak sme nepotrebovali zapájať ďalšie kotly. V konečnom dôsledku, zima je málo náročná pre výrobcov tepla. Negatívom je, že tí, ktorí vyrábajú teplo na predaj strácajú, nenapĺňajú predpokladané objemy, na ktoré sú kalkulované ceny.

Zásadná zmena, v porovnaní s predchádzajúcim vykurovacím obdobím, nastala po modernizácii oceliarne (nového ZPO a odprášenia). Na vykurovanie sme začali využívať odpadové teplo, vznikajúce pri chladení časti potrubia vodou chladeného nového odprášenia. V prvej etape, ktorá prebehla v októbri a novembri 2013, sme začali s využívaním odpadového tepla na vykurovanie administratívnych budov energetiky, oceliarne a ďalších priestorov napájaných zo starej veľkej kotolne - budovy ekonomického úseku, údržby oceliarne a priestory v hale ZPO. V tomto roku pripravujeme druhú etapu takéhoto vykurovania pre ostatné administratívne budovy starého závodu železiarní. Súčasné plynové kotolne zostanú len ako zdroj, automaticky zabezpečujúci teplo v prípade opráv v oceliarni. Pri využití odpadového tepla očakávame úsporu paliva, ktoré nebudeme musieť nakúpiť, a úsporu elektrickej energie – nakoľko o čo viac odpadového tepla využijeme, o to menej elektrickej energie spotrebujeme v chladiacich vežiach na Bendíčke.

Ako ovplyvnilo počasie výrobu vlastnej energie?

-Pri extrémnych mrazoch je veľkým problémom vymŕzanie hatí a znižovanie prietokov na vodných tokoch, preto sa v zimnom období počíta s nižšou výrobou vo vodných elektrárňach. Aj napriek tomu, že plán tvoríme na základe viacročných predchádzajúcich skutočných výrob, súčasná situácia je iná. Mierne počasie a dostatok zrážok znamenali zvýšenie výroby vlastnej elektrickej energie. V januári sme vyrobili 2 675 848 kilowatthodín, čo v porovnaní s plánom dlhodobého priemeru predstavuje 177,8 percentné plnenie. Neočakávane dobré výsledky sa v priebehu roka môžu zmierniť vplyvom klimatických zmien - sucha alebo naopak, pri dostatku zrážok by sme v MVE mohli dosiahnuť vyššiu celoročnú výrobu.

Už sme spomínali zimu bez snehu. Myslíte si, že môžeme aj za takýchto podmienok očakávať tzv. jarné vody?

-Mierna zima so zrážkami znamená, že časť vody sa dostáva aj do podzemných vôd. Naopak, keď po mrazoch nasleduje rýchle oteplenie, koncom marca a v apríli, voda rýchlo steká po zamrznutom teréne a napĺňa vodné toky. Výhľadovo, napriek tomu, že u nás nie je sneh, vo vyššie položených oblastiach sneh napadal a prietoky sú zatiaľ na dobrej úrovni. V jarnom počasí je predpoklad zvýšenej zrážkovej činnosti, takže očakávame, že hladiny riek sa na jar zdvihnú. Pre nás to znamená lepšiu výrobu, veď každá vyrobená kilowatthodina znamená pre železiarne znižovanie nákladov na jej kúpu a s tým spojené poplatky.

Čo bude prioritou pre energetikov v nasledujúcich mesiacoch?

-Ako sme už spomínali, pravidelne v marci prichádzajú jarné vody a s nimi nárast výroby vo vodných elektrárňach podľa plánu. Veríme, že s rastúcimi teplotami sa naplnia vodné toky a plánovanú výrobu v týchto zariadeniach splníme i prekročíme.
Sme prevádzkovateľom nového zariadenia v oceliarni, ktoré je úzko naviazané na energetiku - hlavne okruhy chladiacich vôd. Čakajú nás úlohy spojené s optimalizáciou uvedených chladiacich okruhov a stále hľadáme taký režim prevádzky, aby zariadenie spoľahlivo fungovalo a aby sme mali čo najnižšie náklady na chladenie a cirkuláciu. Zhrnuté, úlohami na najbližšie obdobie je venovať sa chladiacim vodám, všetkým nákladom – prioritne v tejto činnosti.






Novoinštalovaná výmenníková stanica tepla v budove energetiky využívajúca odpadové teplo z odprášenia.
Foto: archív Te


Ing. Peter Krajan, vedúci dopravy


Koncom októbra ste avizovali, že ste na zimu pripravení. Ako sa vyvíjala situácia na cestách v nasledujúcich mesiacoch...

-Tak ako to asi každý z nás vníma, zima 2013/2014 je v porovnaní s tou predchádzajúcou miernejšia, čo spôsobujú najmä denné teploty nad nulou a málo snehu. Keď aj sneh napadol, situáciu sme zvládli štandardne. Vývoj počasia monitorujeme a danej situácii prispôsobujeme prevádzku posypového vozidla. Aj keď veľa nesneží, dôležité je odhadnúť mrholenie alebo sneh s dažďom, kedy sa môže tvoriť námraza. Tá je oveľa nebezpečnejšia, ako vrstva súvislého snehu na vozovke. Mráz, voda a solenie ciest pri zimnej údržbe má vplyv aj na množstvo výtlkov. Po minuloročnej ťažkej a dlhej zime si každý pamätá, aké boli cesty na Slovensku rozbité. Dúfam, že po tohtoročnej zime budú aj cesty v Železiarňach Podbrezová a.s., ktoré má v správe prevádzkareň doprava, s menším počtom výtlkov ako pred rokom.

... a v oblasti starostlivosti o vozový park?

-Keď je tuhá zima, často riešime problém so štartovaním, slabou kapacitou akumulátora, zamŕzaním nafty v palivovom systéme vozidla, zamŕzaním zámkov a pod. Keďže tuhé mrazy nás doteraz obchádzali, tieto problémy sa vyskytovali len ojedinele.

Ovplyvnilo počasie aj koľajovú dopravu?

-Samozrejme, v miernejšej zime a bez snehu v koľajisku sa vykonáva posun vagónov lepšie a bezpečnejšie, takže doterajšie počasie malo pozitívny vplyv aj na vývoj úrazovosti, vplyvom pošmyknutia alebo pádu pri práci v koľajisku .

Aj keď sa zima ešte neskončila, ako hodnotíte jej doterajší priebeh a vplyv na vašu činnosť?

-Aj keď veľa ľudí a aj odborníkov sa vyjadruje, že táto zima je zvláštna, teplotami nadpriemerná, ja jej priebeh hodnotím ako normálny. Zároveň aj v apríli môže nasnežiť tak, ako tomu bolo minulý rok, takže vývoj počasia nepodceňujeme a budeme pripravení.

Vaše priority pre marcové dni?

-V stredisku autoservis nás čaká koncom marca kampaň pneuservisových prác, súvisiacich s prezúvaním vozidiel. Bude trvať približne mesiac, kým vymeníme pneumatiky na všetkých vozidlách. Postupne začneme vo všetkých oblastiach našej činnosti prispôsobovať prevádzku letnému obdobiu.






Autor (zdroj): Viera Kúkolová