20.7.2023 10:45:09
Zvíťazila Francúzska Noceraová

Kamasová skončila na delenom 31. mieste

foto s viťazkou objektívom A. Nociarovej

V dňoch 20. – 23. júna sa na Gray Bear na Táľoch konal Turnaj Allianz Ladies Slovak Open presented by Respect, ktorý je súčasťou Ladies European Tour. Úvodom sa 19. júna uskutočnil exhibičný turnaj, tzv. ProAm. Okrem najlepších profesionálnych golfistiek z celého sveta sa na ňom zúčastnili aj slovenskí hokejisti, herci a podnikatelia.
Veľkú pozornosť pútala americká golfistka Cheynne Woodsová, neter najlepšieho golfistu planéty Tigera Woodsa. Mladej Američanke sa na Slovensku veľmi páčilo: “Som veľmi milo prekvapená, o Slovensku som veľa nevedela, ale veľmi sa mi tu páči. Ihrisko je fantastické, okolité hory sú prekrásne,“ nešetrila slovami chvály Woodsová. ProAm turnaja sa zúčastnilo aj trio slovenských hokejových reprezentantov Marián Gáborík, Richard Lintner a Ján Laššák. V ten deň popoludní prerušila hru letná búrka, preto bol turnaj zhruba na 90 minút prerušený.
V ProAm zvíťazil flight v zložení Charley Hullová, Michal Žeňuch, Michal Žeňuch ml. a Samuel Žeňuch. Na druhom mieste skončili Stefanie Michlová, Marián Gáborík, Ivana Surovcová a Richard Lintner. Tretie miesto obsadili Lee-Anne Paceová, Ľubor Schwarzbacher, Liběna Světlíková a Hana Ryšková.
V prvom kole jediná slovenská profesionálna golfistka Zuzana Kamasová zahrala ihrisko na pekných 72 rán a s výsledkom par skončila na delenom 24. mieste zo 126 hráčok z 33 krajín celého sveta. „Bolo to trochu nevyrovnané, zahrala som 4 birdies a 4 borgies, ale také sú Tále. Neexistuje tu ľahká jamka a keď sa hráč dostane len na chvíľu mimo koncentrácie, ihrisko ho dokáže potrestať“, povedala po hre Zuzana.
Najúspešnejšia slovenská golfistka hrala vo flighte s Cheynne Woodsovou, ktorej nevyšla druhá deviatka a prvé kolo zahrala s výsledkom +8, čo je o päť rán viac, ako zahrala najúspešnejšia slovenská amatérka, 17- ročná Aneta Abrahámová. Tá zahrala výborný výsledok +3 a po prvom kole sa držala medzi postupujúcimi hráčkami do víkendového finále. Ďalšie dve Slovensky- Katarína Chovancová a Natália Hečková skončili na 98, resp. na 122. mieste s výsledkom +7, resp. +16. Pre Natáliu Hečkovú sa tak turnaj skončil. Po prvom dni bola líderkou turnaja minuloročná víťazka Line Vedelová z Dánska a Austrálčanka Nikki Campbellová.

Foto na pamiatku...

V druhom kole turnaj opustila Cheynne Woodsová, ale aj všetky slovenské amatérky. Zuzana Kamasová si polepšila o päť miest, bola na delenom 19. mieste. „Trošku som sa trápila na grínoch, ale v závere sa mi tú stratu podarilo stiahnuť. Teším sa, že si zahrám aj cez víkend a dúfam, že sa mi podarí využiť výhodu domáceho ihriska“, povedala po hre. Na čele štartového poľa sa po druhom kole držala Line Vedelová z Dánska, ktorá hrala 6 úderov pod par ihriska. Dotiahla však na ňu aj Francúzska Gwladys Noceraová a obe sa tak delili o prvé miesto. V treťom kole Lina Vedelová pre zranenie chrbta musela hneď na prvej jamke odstúpiť.
Noceraová zahrala 1 úder pod par. V tesnom závese ju prenasledovala ďalšia favoritka Juhoafričanka Lee - Anne Paceová s výsledkom -5 rán pod par.
Zuzana Kamasová si v treťom kole pohoršila. Ihrisko zahrala na 75 úderov, s celkovým výsledkom +4 a ocitla sa na 29. mieste. Česká profesionálka Klára Spilková bola na 5. mieste s výsledkom -3.
Celkovou víťazkou sa stala Francúzska Gwladys Noceraová, zvíťazila s výsledkom -9, keď zahrala štyri kolá na 70, 68, 71 a 70 úderov. Zatiaľ nechýbala ani na jednom podujatí na Slovensku. „Som neskutočne dojatá. V posledných rokoch som sa trochu trápila a som šťastná, že sa mi podarilo zvíťaziť po dlhšom čase práve tu na Slovensku,“ povedala Gwladys, ktorá turnaj vyhrala po piatich rokoch. Naposledy to bolo v Madride v roku 2008, kedy bola aj najlepšie zarábajúcou hráčkou celej túry.
Na druhom mieste skončila Juhoafričanka Lee -.Anne Paceová s výsledkom 5 rán pod par a tretia bola Whitney Hillierová z Austrálie, ktorá zahrala štyri kolá v súčte na 284 rán, čo je 4 pod par. Jediná slovenská zástupkyňa vo finále Zuzana Kamasová skončila na delenom 31. mieste, keď ihrisko zahrala na 74 rán a v súčte štyroch kôl to predstavovalo +6. „Prvá deviatka mi nevyšla úplne podľa mojich predstáv. Potom neskôr, keď prišli diváci, ma to povzbudilo a druhú deviatku som už hrala v tempe, škoda tých puttov. Vytvorila som si pekné príležitosti, ale nepodarilo sa mi ich premeniť,“ povedala Zuzana po turnaji.
Ladies European Tour sa zo Slovenska presúva na Pyrenejský poloostrov, kde sa hrá Open de Espaňa.