20.7.2023 10:44:47
S Ing. Annou KOVÁČOVOU, riaditeľkou ZANINONI SLOVAKIA, s.r.o.

Každé obdobie je pre nás náročné, pretože sa musíme prispôsobiť momentálnym podmienkam a dianiu v krajine.

S Ing. Annou KOVÁČOVOU, riaditeľkou ZANINONI SLOVAKIA, s.r.o. Aký bol prvý štvrťrok vo vašej spoločnosti?

-V prvom štvrťroku sme zabezpečili 1764 prepráv za viac ako 2,5 milióna eur, so ziskom zodpovedajúcim uvedeným tržbám za predaj vlastných služieb. Možno povedať, že skutočne dosiahnuté ekonomické výsledky v prvom štvrťroku sú trochu nižšie ako práve jedna štvrtina plánovaných ukazovateľov pre rok 2016, ale to neznamená, že máme menej práce. Výšku dosiahnutých tržieb výrazne ovplyvňuje teritoriálna skladba prepráv. Je rozdiel či urobíme jednu krátku prepravu alebo jednu dlhšiu s niekoľkonásobne vyššou cenou. K obidvom prepravám je potrebné pristupovať s rovnakou zodpovednosťou a starostlivosťou a práve tá kratšia preprava môže byť náročnejšia s viacerými súvisiacimi úkonmi. Významným faktorom je aj podiel exportov a importov v počte všetkých prepráv a počet neštandardných požiadaviek, resp. neočakávaných situácií.

Kvalitu a presnosť v súlade s požiadavkami svojich zákazníkov vždy kladiete na prvé miesto. Darí sa vám toto poslanie plniť?

-Vykonanie kvalitnej služby podľa požiadaviek zákazníkov nie je len poslaním. Je to skutočná nevyhnutnosť daná podmienkami trhu. Za posledných pár rokov sa zasielatelia i samotní dopravcovia poriadne vyselektovali a dnes poskytnúť dobrú službu dokáže skoro každý. Samozrejme, že sem nepatria fantómoví dopravcovia a podvodní špeditéri.
Pre nás je dôležité nebyť medzi tými dobrými, ale medzi najlepšími. Chceme byť zodpovednou, stabilnou spoločnosťou a serióznym obchodným partnerom, o ktorého je záujem, s ktorým je možné dlhodobo spolupracovať.

Pochopiteľne, dôležitým prvkom vašej úspešnosti je aj komunikácia s dopravcami. Za ostatné roky sa značne rozšírili softvérové možnosti v tomto smere. Spĺňa súčasný stav vaše predstavy?

-Bez počítačov s viacerými softvérovými nástrojmi si svoj život a prácu už nevieme ani predstaviť. Naša práca je stále viac spojená s novým elektronickým svetom. Niektorí naši zamestnanci pamätajú, aké mali možnosti pred takmer dvadsiatimi rokmi, pri založení spoločnosti. Uvedomujú si akou významnou zmenou prešli v tomto smere, s koľkými softvérovými produktmi dnes pracujú a bez ktorých ich fungovanie a komunikácia s dopravcami, ako aj so zákazníkmi je nepredstaviteľná.
Cesta elektronického prístupu do určitej kontaktnej databanky nám umožňuje využívať internetový informačný a obslužný servis s prístupom k aktuálnym informáciám, správam a dokumentom (napr. Bezpečná firma, Systém „Nahlás dlžníka!, TransMap a iné). Využívame aj služby Komunikátora v burze nákladov a vozidiel v podobe databázy údajov, podľa ktorých si môžeme prezerať a umiestňovať oznamy o voľnom náklade a vozidlách, vyjednávať podmienky ponuky, objednávať a preberať objednávky na prepravné a špedičné služby pričom ide o priamu komunikáciu osôb v celej Európe.
Prepojenie viacerých softvérových produktov nám uľahčuje každodennú prácu, napomáha rýchlej komunikácii, šetrí čas, podporuje rozvoj zamestnancov i spoločnosti.

Čo je vašou momentálnou prioritou?

-Tak, ako aj doteraz, musíme veľmi pozorne sledovať dianie a legislatívu v jednotlivých štátoch, s dopadom na medzinárodnú prepravu, jej priebeh a tiež cenu. Vieme, aký rozruch u dopravcov vlani vyvolal nemecký zákon o minimálnej mzde, ktorým sa ešte stále zaoberá Európska komisia. Dnes máme informáciu, že francúzska vláda prijala vyhlášku na zavedenie minimálnej mzdy s účinnosťou od 1. júla 2016, s výrazným vplyvom na pracovníkov v cestnej doprave, pričom pravidlá minimálnej mzdy by sa nemali vzťahovať iba na tranzitnú prepravu.
Stále prebieha diskusia o bezpečnostných prestávkach a čerpaní odpočinku vodičov mimo vozidla. Neutíchla ani téma prípadného znovuzavedenia kontrol na hraniciach Európskej únie, ktoré by výrazne ovplyvnili výkony dopravcov - čakanie na hraniciach, dlhšie prepravné trasy, administratívna záťaž, a tak aj zvýšené náklady a vyššia cena za prepravu.
Slovenské dopravné spoločnosti hovoria o neprimeranom daňovom zaťažení.
Ďalším závažným problémom, ktorý sa však netýka len Slovenska, je nedostatok vodičov. Zmeny neobídu ani železničnú prepravu. V niektorých štátoch pravdepodobne dôjde k obmedzeniu prevádzky určitých nákladných staníc a niektoré stanice môžu byť úplne zrušené.
Stále aktuálna je problematika prevážených vozidiel, upevnenia nákladu na vozidle, resp. vagóne, nové mýtne sadzby (od 1. apríla 2016 elektronický mýtny systém v Belgicku), a takto by sme mohli pokračovať ďalej. Jednoducho, musíme byť v obraze, aby sme všetky dostupné informácie zohľadnili pri zabezpečovaní konkrétnych prepráv.
Každé obdobie je pre nás náročné, pretože sa musíme prispôsobiť momentálnym podmienkam trhu, ekonomiky, hospodárstva a politickému dianiu v krajine do alebo cez ktorú sa preprava uskutočňuje.

Vaše želanie do nasledujúcich mesiacov?

-Aby sa upokojila a začala zlepšovať medzinárodná politická situácia, ktorá nepriaznivo ovplyvňuje aj dopravu. Verím, že nebude ohrozený voľný a bezpečný pohyb tovaru v rámci hraníc Európy, že sa nezopakuje situácia z konca minulého roka v súvislosti s utečeneckou krízou, že legislatívne zmeny pomôžu a zlepšia podmienky podnikania v našej brandži a nebudú mať negatívny dopad na plynulosť dopravných tokov.

Verím, že sa nám podarí splniť plánované ukazovatele pre tento rok a zákazníci budú spokojní s našimi službami.

“ Musíme byť v obraze aby sme všetky dostupné informácie zohľadnili pri zabezpečovaní konkrétnych prepráv.






Autor (zdroj): Mgr. Oľga Kleinová