20.7.2023 10:45:02
Veľká čitateľská súťaž k sedemdesiatemu roku vydávania našich novín
* Čitateľská súťaž * Čitateľská súťaž * Čitateľská súťaž * Čitateľská súťaž *




Rok 2014 je 70. ročníkom nepretržitého vydávania Podbrezovana. Významné jubileum pripadne na 23. december. Dovtedy bude trvať aj naša čitateľská súťaž. Dozviete sa v nej mnoho nových zaujímavostí a keď budete texty pozorne čítať, nájdete v nich aj odpoveď na otázku. Kupón si vystrihnite a vypíšte údaje, aj správnu odpoveď a do desiatich dní od vydania pošlite do redakcie. Pravidlá umožňujú použiť trikrát náhradný kupón. Na konci bude zaujímavá odmena, ktorá môže byť práve vaša.

Súťažný text č. 11

V roku 1883 medzi riaditeľstvom Uhorských železníc a vedením železiarní v Podbrezovej došlo k dohode o výstavbe normálnorozchodnej železničnej trate z Banskej Bystrice do podbrezovských železiarní. Väčšia časť nákladov na jej výstavbu bola hradená z finančných prostriedkov štátnych železiarní. Práce na príprave i realizácii jej výstavby boli urýchlené a železničná trať v dĺžke 35 kilometrov bola daná do užívania 26. júla 1884 (tridsaťjeden rokov od začatia výroby koľajníc v Podbrezovej).
Železničná trať z Banskej Bystrice viedla v Podbrezovej pri ľavom brehu Hrona a bola ukončená železničnou stanicou v tesnej blízkosti železiarní. Hlavná výpravná budova pre osobnú a nákladnú dopravu bola vybudovaná na mieste strednej časti haly (už bývalej) zvarovne rúr veľkých priemerov (oproti budove personálneho úseku).
K železničnej trati patrilo koľajište s výhybkami, výhrevňa parných lokomotív, točníka lokomotív a vodnej napájacej stanice lokomotív so skladom uhlia.
Západne od výpravnej budovy bola budova skladu prepravovaného tovaru a za ňou veľkoplošná rampa s výjazdom pre konské povozy, určená na manipuláciu s drevom. Celý areál železničnej stanice bol majetkom železiarní.
Pre podbrezovské železiarne to bola veľmi významná udalosť. Medzi Banskou Bystricou a Podbrezovou totiž začali premávať osobné a nákladné vlaky, čím sa podstatne zjednodušila doprava surovín a palív a nesporne aj expedícia hotových výrobkov. Symbolické bolo, že v roku napojenia železiarní na železničnú sieť Uhorska bola v Podbrezovej zrušená výroba koľajníc. Dôvodom zastavenia výroby boli zastarané technologické postupy ich výroby, horšia kvalita a vysoké výrobné náklady.
Keď bol železničný úsek Banská Bystrica – Podbrezová uvedený do prevádzky, obecné zastupiteľstvo sa na návrh vtedajšieho notára uznieslo, aby v Lopeji bola zriadená železničná zastávka. Roku 1912 bola postavená dnešná železničná stanica.

Po prvej svetovej vojne boli železničné trate v dezolátnom stave. Potreba železničného spojenia po roku 1919 vychádzala z geografických danosti novej republiky. Hlavné železničné tepny už neviedli do Budapešti, ale do Prahy, Bratislavy a na východ republiky, až do Podkarpatskej Rusi. Vedľajšie železničné trate sa stali veľmi dôležitými prepojeniami a boli na ne kladené náročné požiadavky. Vplyvom poprevratových ťažkostí sa aj výroba v Podbrezovej pre nedostatok uhlia v októbri 1918 zastavila.



Expedícia výrobkov po železnici – archívny záber z 50. rokov minulého storočia

Otázka 11. kola:

Kedy bola zrušená výroba koľajníc v Podbrezovej?







Autor (zdroj): Mgr. Oľga Kleinová