20.7.2023 11:00:13
S juniorským majstrom SR v streľbe zo vzduchovej pušky

Zodpovednosť je prvoradá

Na tohtoročné Medzinárodné majstrovstvá Slovenskej republiky v športovej streľbe zo vzduchových zbraní sa nominoval žiak štvrtej triedy Súkromnej strednej odbornej školy hutníckej ŽP Dušan Sliačan, ktorý v kategórii juniorov v streľbe zo vzduchovej pušky zvíťazil.


Uvedená športová disciplína je pre mnohých z nás, aj napriek nedávnym úspechom slovenských strelcov, predsa len akousi neznámou. Môžeš nám tento šport priblížiť?

-Športová streľba je jednou z olympijských disciplín, pričom v Slovenskej republike ju zastrešuje Slovenský strelecký zväz, ktorý vydáva aj propozície k jednotlivým súťažným disciplínam. Pri streľbe zo vzduchových zbraní ide o streľbu v stoji zo vzduchovej pušky a pištole na 60 rán, u malokalibrových zbraní sú to disciplíny, pre pušku, ako „Štandard“ (streľba v stoji, kľaku a v ľahu), tu sa strieľa 3 x po 40 rán a ďalšou disciplínou je „Ľah“, kde sa strieľa 60 rán ležmo. Najnáročnejšia poloha v streľbe je streľba v stoji, kde sa zo vzduchovej pušky vystrelí 60 rán a z malokalibrovej 40 rán. Váha vzduchovej pušky je pritom 5 kilogramov a malokalibrovky 7 kilogramov.Samozrejme, k samotnej streľbe je okrem zbrane potrebný aj príslušný špeciálny odev, šitý na

mieru. Zo vzduchových zbraní sa strieľa v športových halách a telocvičniach na vzdialenosť 10 metrov, z malorážnych zbraní na otvorených športových strelniciach zo vzdialenosti 50 metrov puška, s pištoľou je to ešte aj na vzdialenosť 25 metrov. Streľba na otvorenej strelnici je náročnejšia ako v halách, z dôvodu vplyvu poveternostných podmienok (vietor, dážď, dopadajúce svetlo, teplota, atď.)

Ako začala tvoja cesta za majstrovským titulom?
-K streleckému športu ma priviedol môj otec, keď som mal osem rokov a to prihlásením do Centra voľného času v Brezne. Tu som trénoval pod vedením trénera Štefana Švarca z Brezna, s ktorým som dosiahol aj prvé úspechy na rôznych školských súťažiach v rámci okresu, kraja, neskôr som skončil na druhom mieste v rámci majstrovstiev Slovenska mládeže. Samotná streľba mi učarovala a tak som sa jej začal venovať viac a trénoval som dvakrát týždenne. Ako som zlepšoval techniku streľby, tak sa mi darilo aj zvyšovať úroveň dosiahnutých výsledkov, čo malo za následok, že mi zo Slovenského streleckého zväzu zapožičali špičkovú vzduchovú a neskôr aj malorážnu pušku. Ich hodnota sa pohybuje niekde medzi 1500 až 4000 eur.
Za moje najväčšie doterajšie úspechy považujem viaceré tituly majstra SR, ale aj viaceré ocenenia športovec roka okresu Brezno. Taktiež umiestnenie dvakrát na treťom mieste v rámci medzinárodných súťaží. Najviac si však vážim zisk titulu majstra Slovenskej republiky za rok 2012 v disciplíne 3x40 z malokalibrovej pušky v kategórii junior.

Ako vyzerá tvoja tréningová príprava?
-Tréning mám rozdelený na štyri dni v týždni, pričom tri dni je samotná streľba trvajúca asi tri hodiny a jeden deň sa venujem kondičnej príprave v posilňovni.

Musí pretekár tvojho „kalibru“ vlastniť zbrojný preukaz?
-Po dosiahnutí 15 roku veku, je to možné pri športovej streľbe, a tak som si aj ja urobil zbrojný preukaz. Tento ma oprávňuje na manipuláciu, streľbu a držbu uvedenej zbrane. Na vzduchové zbrane však nie je potrebný.

Akými princípmi a zásadami sa musia riadiť športoví strelci?
-Je to v prvom rade zodpovednosť, veď strelec prichádza do kontaktu so strelnými zbraňami a je to nielen zodpovednosť voči sebe, ale aj voči ostatným športovcom a osobám nachádzajúcich sa na strelnici, či už to je v samotných pretekoch alebo počas tréningov. Taktiež zodpovednosť za správne uloženie zbraní a streliva, aby nedošlo k ich zneužitiu. Aj v tomto športe je dôležitá správna životospráva a prístup k samotnému tréningu. Za dosiahnutím najvyšších ocenení sa skrýva veľa potu a niekedy aj odriekaní iných činností, ale to je vždy, keď sa snažíme dosiahnuť čo najlepšie výsledky.

V škole sa jediný venuješ tomuto športu. Ako sa ti darí skĺbiť tréningy a súťaže so školskými povinnosťami?
-Samozrejme, že na prvom mieste je škola, predsa sa chcem vyučiť remeslu. Snažím sa upraviť čas tréningov, účasť na súťažiach tak, aby čo najmenej zasahovali do vyučovacieho procesu. Aj tak sa to niekedy nedá a vtedy mi ochotne pomôžu učitelia a Ing. A. Pavlusová, riaditeľka SSOŚH ŽP Lopej, ktorým týmto za ich ochotu ďakujem. Snažím sa potom čo najlepšie reprezentovať nielen školu, jej zriaďovateľa, ale aj obec či región, v ktorom žijem.

Nájdeš si chvíľu aj pre iné záujmy?
-Ako som už uviedol, tréningy mi odoberajú väčšinu voľného času, ale nájdem si priestor aj na iné aktivity. V zimnom období sa venujem lyžovaniu, hokeju, v lete jazdím na motocykli. Rád sledujem motoristické preteky a rôzne letné súťaže.









Autor (zdroj): Viera Kúkolová