20.7.2023 10:45:09
Expedícia Škandinávia 2013

Konečne sa to podarilo. Po dlhodobom plánovaní návštevy severských krajín sa mi túžba po spoznávaní nórskych prírodných krás v júli tohto roku splnila. Ponuke na jedenásťdňovú expedíciu z Katedry geografie Pedagogickej fakulty Katolíckej univerzity v Ružomberku, pod vedením Michala Kovačica, sa nedalo odolať. Škandinávia zahŕňa dánske, švédske a nórske kráľovstvo, ktoré sú vymedzené svojím spoločným kultúrnym dedičstvom a jazykom. Územie Škandinávie zasahuje až k severnému polárnemu kruhu, vďaka Golfskému prúdu má však mierne podnebie. Hory tu majú podnebie horskej tundry. Je tu množstvo jazier, ktoré sú pozostatkom poslednej doby ľadovej. Prvého júla sme začali našu expedíciu spolu s ďalšími, prevažne učiteľmi, autobusom prejazdom cez Poľsko a Nemecko do Rostocku, kde sme sa trajektom dostali do Kodane-hlavného mesta Dánska.



Typická nórska krajina


Na druhý deň sme povinnú deväťhodinovú prestávku pre šoférov autobusu využili na prehliadku mesta. Popri ceste je tam zakázané umiestňovať reklamu. Pre množstvo vodných kanálov sme sa cítili ako v Benátkach, preto sme využili možnosť aj lodnej prehliadky mesta. Krásne prírodné parky, kráľovský palác, lode a malá morská víla pri brehu priťahujú veľké množstvo turistov. Nasleduje prejazd pozdĺž pobrežia Švédska okolo Göteborgu, do hlavného mesta Nórska - Osla. Prezreli sme si zbierku dvesto unikátnych sôch vo Frognerovom parku, v múzeu Fram polárnu loď, na ktorej Roald Amundsen podnikal polárne výpravy a modernú budovu opery. Tretí deň prechádzame v nadmorskej výške 1300 metrov nad morom cez najväčšiu náhornú plošinu v Európe - Hardangervidda s úchvatnými scenériami,
Náhorná plošina


kde sme si pozreli najväčšiu sypanú hrádzu s elektrárenským dielom Sima. Kamenitý bezlesitý povrch, plošiny pokrývajú jazerá, potoky a bažiny. Na rozľahlých pláňach žijú divé soby, ktoré sa živia lišajníkmi. Pokračujeme prehliadkou 183 metrov vysokého vodopádu Veringfoss a moderného Naturmuzea s 3D projekciou. Zaujali nás aj pasúce sa kozy na streche vedľajšieho obchodu. V Nórsku majú budovy maximálne dve poschodia a mnohé z nich majú zatrávnené strechy. Štvrtý deň prichádzame do prístavného mesta Bergen, druhého najväčšieho mesta Nórska. Najskôr sa pozrieme na mesto z vyhliadky Floin, kam sa dostávame zubačkou. Veľkým zážitkom pre nás je návšteva rybieho trhu s ochutnávkou veľrybieho mäsa a ďalších rybacích špecialít, ktoré nám ochotne ponúka po česky hovoriaci predavač.



Pri ľadovci


Popri starých drevených domoch prístavnej zátoky dôjdeme k pevnosti Bergenhus a k prístavu, kde kotví aj najväčšia osobná loď Queen Mary 2. Piaty deň prichádzame k najväčšiemu nórskemu fjordu s dĺžkou viac ako 200 kilometrov a s hĺbkou až 1 308 metrov. Na oboch brehoch ho lemujú vysoké a strmé skalné steny. Preplavíme sa trajektom a dostávame sa do oblasti najväčšieho pevninského ľadovca Európy – Jostedalsbreen, s hrúbkou až 300 metrov a má 24 splazov, ktoré sú obľúbenými turistickými cieľmi. My sme sa po značkách vybrali preskúmať splaz Nigardsbreen. Po jazere k nemu motorové člny dopravujú „tiež turistov“. Šiesty deň vedie naša cesta malebným údolím Ottadalen so zastávkou pri riečnych scenériách vodopádov Donfoss, horský prejazd cez vyhliadkový vrch Dalsiba k jednému z najkrajších fjordov Geirangerfjord.


Kozy na streche



Skanzen

Trajektom sa plavíme s vyhliadkou na vodopády Sedem sestier a plavbu si spestrujeme kŕmením čajok a ich fotografovaním. Ďalej ideme Cestou orlov a Cestou trolov. Je to známa bývalá konská cesta s jedinečným stavbárskym dielom, cestou s úchvatnou vyhliadkou nad vodopádom Stigfoss. Niektorí si zatvárajú oči, sediaci v autobuse nad priepasťou, ostatní ich klopíme. Siedmy deň absolvujeme výlet do prístavného mesta Alesund a odtiaľ tunelom na štyri ostrovy, kde sme si vychutnali pohľad na Atlantický oceán a malebné rybárske dedinky s bohatou vtáčou faunou. Ôsmy deň prichádzame k najväčšej horolezeckej stene v Európe Trollvegen, potom nasleduje cesta údolím nespútanej rieky Rauma s vodopádmi Vermafoss. Deviaty deň sme prišli k rieke Sjoa. Nachádzajú sa tu obrie hrnce vytvorené dravou riekou a známy Rytiersky skok.


Pozorujeme tu splav kanoistov. Prichádzame do pohoria Jotunheimen s cieľom vystúpiť na 1500 metrov vysoký vrch Besseggen. Vrch zdolávame za krásneho jasného počasia a s vyhliadkou na okolité pohoria a vysokohorské jazerá s odlišnou farbou hladiny. Pri zostupe si ešte fotíme stádo chladiacich sa sobov na snehu. Desiaty deň prichádzame opäť do Osla, aby sme sa letecky prepravili do Katovíc a odtiaľ autobusom až domov. Ubytovanie počas expedície bolo zabezpečené v útulných turistických chatkách, len spánok neprichádzal lebo ešte o polnoci bolo svetlo.
Nórsko je zem fjordov, hôr, jazier, vodopádov s neporušenou prírodou a malou hustotou obyvateľov. V malých dedinách sme našli skanzeny uchovávajúce pôvodné dedinské obydlie. Boli sme unesení jeho drsnou krásou, ktorá ho radí z hľadiska prírody k najzaujímavejším krajinám na svete s vysokou čistotou prostredia. Pohyb v prírode uľahčuje dokonalý informačný systém a veľké možnosti ubytovania. Okrem prírodných krás sme tu našli i mnoho historických a kultúrnych pamiatok, ktoré sú sústredené vo väčších mestách. Ešte sa tam chceme vrátiť.





Na vrchole Besseggenu



Trollo v Bergene



Autor (zdroj): Ing. Peter Mlynarčík+ foto