20.7.2023 11:00:13
Registrované pracovné úrazy

BOZP

Registrované pracovné úrazy

Z analýzy základných výsledkov a ukazovateľov určujúcich a charakterizujúcich úroveň bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci za rok 2012 vyberáme:


V roku 2012 bolo v Železiarňach Podbrezová a.s. registrovaných 48 pracovných úrazu (RPÚ), z titulu ktorých bolo vymeškaných 3 159 kalendárnych dní (v porovnaní s rokom 2011 zníženie o 2 PÚ a zvýšenie o 554 zameškaných kalendárnych dní).


Obdobie
Prevádzkarne/odborné útvary
Vo
Vvr
Vt
Vd
Gork
Te
Tcú
Td
Ez
Ostatné
Rok 2012
4
18
16
-
-
2
5
2
-
1
Rok 2011
2
17
20
-
-
-
9
2
-
-
Rozdiel
+2
+1
-4
-
-
+2
-4
-
-
+1

Registrované pracovné úrazy podľa jednotlivých prevádzkarní a odborných útvarov


K zvýšeniu pracovnej úrazovosti podľa organizačných útvarov došlo vo výrobných prevádzkarňach: oceliareň, valcovňa bezšvíkových rúr, energetika a v ostatných organizačných útvaroch, konkrétne v odbore technického a investičného rozvoja. Naopak, pokles bol registrovaný v ťahárni rúr a centrálnej údržbe. Najviac RPÚ bolo zaregistrovaných v strediskách:
- výroba lúp, expedícia vo valcovni bezšvíkových rúr,
- žíhacie pece, rovnacia deliaca linka (RDL), v dielni ťahacích stolíc, expedície ťahárne rúr,
- koľajová doprava v doprave,
- keramika v oceliarni.
Podľa početnosti (počet RPÚ na 100 zamestnancov) bola najvyššia RPÚ zaznamenaná vo valcovni bezšvíkových rúr, ťahárni rúr, doprave a oceliarni. Priemerná početnosť za akciovú spoločnosti dosiahla hodnotu 1,44 (zníženie o 1,37 percenta).
V oblasti RPÚ žien bolo šesť pracovných úrazov, z toho tri v ťahárni rúr a tri vo valcovni bezšvíkových rúr.
Z dôvodu RPÚ bolo v minulom roku vymeškaných 3 159 kalendárnych dní. Priemerné percento pracovnej neschopnosti (PN) predstavovalo 0,26 (zvýšenie o 0,05), priemerný denný stav PN tvorili 9 zamestnanci (viac o 2) a jeden prípad RPÚ bol priemerne liečený 65,8 dňa (zvýšenie o 13,8 dňa).

Registrovaná pracovná úrazovosť podľa poranených častí tela:

  • hlava (1 poranenie tvárovej časti,1 oka),
  • 1 poranenie krku, vrátane chrbtice a krčných stavcov; 3 poranenia chrbta, vrátane chrbtice a chrbtových stavcov; 1 poranenie hrudného koša, rebier, vrátane kĺbov a lopatiek,
  • pri horných končatinách bolo najviac – 9 poranení prstov, 4 ruky (vrátane lakťa), 3 ruky od zápästia dole; po 1 úraze pri poraneniach ramena (ramenných kĺbov); zápästia; postihnutie viacerých a iných častí ruky,
  • pri dolných končatinách bolo 8 poranení členka; 4 nohy (vrátane kolena); 3 prsta; 2 nohy od členka dole; po 1 poranení viacerých postihnutých oblastí; iných častí nohy,
  • 2 poranenia tela, postihnutých viac oblastí.

Najčastejšie zdroje a príčiny registrovanej pracovnej úrazovosti:
  • zdroje: 39,58 percenta materiál, bremená, predmety; 37,5 percenta pracovné, prípadne cestné dopravné priestory ako zdroje pádov zamestnancov,
  • príčiny: 37,5 percenta nedostatky osobných predpokladov na riadny pracovný výkon; 33,33 percenta používanie nebezpečných postupov alebo spôsobov práce, vrátane konania bez oprávnenia, proti príkazu, zákazu a pokynom, zotrvávanie v ohrozenom priestore; 20,83 percenta chybný alebo nepriaznivý stav zdroja úrazu,
  • pracovný proces: 47,92 percenta výroba, spracovanie a skladovanie; 25 percent pohyb, vrátane pohybu na palube dopravného prostriedku; 25 percent iné práce – zostavovanie, príprava, inštalácia, montáž, demontáž, rozoberanie, údržba, oprava, ladenie, nastavenie...,
  • špecifická pracovná činnosť: 47,92 percenta pohyb (chôdza, beh, stúpanie, klesanie, nastupovanie, vystupovanie, pohyby na mieste, atď.); 29,17 percenta manuálna manipulácia s predmetmi (uchopenie, uchytenie, zovretie, ukladanie, upevňovanie, vešanie, zdvíhanie, atď.); 12,50 percenta obsluha strojov, prísun alebo odsun, sledovanie alebo vedenie strojov,
  • materiálový činiteľ: 27,08 percenta povrchy na prízemí, zeme a podlahy (vnútorné a vonkajšie); 6,25 percenta materiály, predmety, výrobky, súčiastky strojov a dopravných prostriedkov; 6,25 percenta komponenty strojov a dopravných prostriedkov.

Evidované pracovné úrazy

Aj pri evidovaných pracovných úrazoch (EPÚ) majú zamestnanci nárok na odškodné, napriek tomu, že po ošetrení lekárom si ich úraz nevyžaduje PN. V minulom roku bolo v železiarňach 55 EPÚ, pričom k zvýšeniu došlo v oceliarni (+3), valcovni bezšvíkových rúr (+2), ťahárni rúr (+13), energetike (+3), doprave (+1) a odbore riadenia kvality (+1). Naopak, k zníženiu EPÚ došlo v centrálnej údržbe (-3) a ostatných útvaroch (-2).
Najviac EPÚ bolo zaznamenaných: 22 v ťahárni rúr (v strediskách: úpravňa, príprava výroby, ťahacie stolice), 14 vo valcovni bezšvíkových rúr (výroba lúp, linka kotlových rúr, dielňa expedície), 7 v centrálnej údržbe (prevádzková strojná údržba) a 6 v oceliarni (strediská keramika a EOP).
V oblasti úrazovosti žien bolo zaznamenaných sedem EPÚ, z toho vo valcovni bezšvíkových rúr 4 a v ťahárni rúr 3, v porovnaní s rokom 2011 došlo k zvýšeniu o päť.
Podľa početnosti bolo najviac úrazov v ťahárni rúr, valcovni bezšvíkových rúr, oceliarni a energetike.

Odškodnenie, regresy

V zmysle zákona č. 311/2001 Z.z. bolo v minulom roku odškodnených 48 RPÚ, z dôvodu porušenia zásad bezpečnosti práce bolo 12 prípadov odškodnených čiastočne. Podľa zákona č. 461/2003 Z.z. bolo odškodnených aj 55 EPÚ, z toho 5 prípadov bolo z dôvodu porušenia zásad bezpečnosti práce odškodnených čiastočne.

Audity SRBP

Dohľadový audit Systému riadenia bezpečnosti práce - podľa OHSAS 18001:2007, uskutočnila spoločnosť SGS Slovakia s.r.o. 23. februára 2012, v ktorom ŽP a.s. preukázali funkčnosť v udržiavaní a zlepšovaní zavedeného systému.
Interné audity boli v železiarňach vykonávané v súlade s ich programom na rok 2012. Uskutočnilo sa 18 auditov a dva mimoriadne (v prvej polovici roka na základe zvýšenej úrazovosti v ťahárni rúr a valcovni bezšvíkových rúr, kde bolo zistených až 18 nedostatkov s následnými odporúčaniami). Vlani bolo uložených 87 odporúčaní a 3 nápravné opatrenia. Dôsledné plnenie odporúčaní a nápravných opatrení bude preverené auditmi v druhej polovici roka 2013 a kontrolami BOZP.


Program zlepšovania úrovne BOZP a ozdravných opatrení

Pre dosahovanie spoločných dlhodobých cieľov je v ŽP a.s. v súčinnosti s ostatnými riadiacimi systémami prijatá Koncepcia a stratégia kvality, environmentálneho manažérstva a bezpečnosti práce.
Krátkodobé ciele na príslušný kalendárny rok sú koncipované v Programe zlepšovania úrovne BOZP a ozdravných opatrení, ktorý je schvaľovaný k dosahovaniu rámcových cieľov definovaných v Politike BOZP ŽP a.s.
Program zlepšovania BOZP a ozdravných opatrení obsahoval v minulom roku 46 akcií v plánovaných nákladoch 1 151,7 tisíca eur. Splnených bolo 40 akcií za 1 178 tis. eur. Šesť akcií nebolo zrealizovaných z dôvodov finančných a technických, a 2 akcie zostali v rozpracovaní. Nad rámec schváleného programu bolo splnených 9 akcií (32,6 tis. eur) a 2 akcie s dlhodobých cieľov v nákladoch 56,9 tis. eur. Na zlepšenie BOZP a ozdravné opatrenia, spolu s neplánovanými akciami, bolo v roku 2012 vynaložených 1 267,5 tisíca eur.

Finančné náklady

Železiarne Podbrezová v roku 2012, na ochranu života a zdravia svojich zamestnancov, vynaložili na:
-osobné ochranné pracovné prostriedky 366 123,63 eura,
-mycie, čistiace a dezinfekčné prostriedky 27 892,56 eura,
-ochranné nápoje 46 980,30 eura,
-kontrolu a revízie prostriedkov osobného zabezpečenia a horizontálnych istiacich systémov pre práce vo výškach 5 831,77 eura.
Za prácu v sťaženom pracovnom prostredí a na rizikových prácach zamestnancom vyplatili 1 121 941,78 eura.

Pracovná zdravotná služba

Úlohy pracovnej zdravotnej služby zabezpečuje tím odborných zamestnancov (pracovný lekár, dvaja všeobecní lekári, verejný zdravotník, zdravotná sestra a ďalší zamestnanci zabezpečujúci dohľad nad pracovným prostredím a nad zdravím zamestnancov), ktorých činnosť je rozšírená na celú skupinu spoločností ŽP Group.
Z analýzy stavu pracovného prostredia vyplýva, že trend vývoja pracovného prostredia a pracovných podmienok sa v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi postupne zlepšuje. Zamestnanci oddelenia pracovnej zdravotnej služby vykonali hodnotenie zdravotných rizík s cieľom zníženia expozície zamestnancov fyzikálnym, chemickým, biologickým a iným faktorom práce a pracovného prostredia na úroveň limitov. V zmysle zákonnej legislatívy boli spracované prevádzkové poriadky pre bezpečnú prácu s chemickými faktormi v prevádzkarniach ťaháreň rúr, druhovýroba a doprava. Na pracoviskách bolo za účelom prehodnotenia stavu pracovného prostredia vykonaných 867 meraní priemyslových škodlivín (z toho na škodlivinu hluk 141 meraní, mikroklimatické podmienky boli posudzované 64 krát, osvetlenie 640 krát).
Zamestnanci Regionálneho úradu verejného zdravotníctva z Banskej Bystrice vykonali 14 meraní na škodlivinu prach, 4 na vibrácie a 4 merania hluku. Stav pracovného prostredia bol posúdený vo valcovni bezšvíkových rúr, ťahárni rúr, druhovýrobe, centrálnej údržbe, oceliarni a odbore riadenia kvality.

Toxické a chemické látky

Pri kontrole dodržiavania platnej legislatívy v oblasti ochrany zdravia zamestnancov pri práci s toxickými, veľmi toxickými chemickými látkami a zmesami bolo sledované plnenie povinností zo strany zamestnávateľa, prevádzkarne (uskladňovanie a manipulácia) a zamestnancov (prichádzajúcich do styku s týmito látkami). S veľmi toxickými (14) a toxickými látkami (38), a karcinogénmi látkami (24) sa pracovalo v odbore riadenia kvality, energetike, ťahárni rúr, centrálnej údržbe, druhovýrobe, doprave a odbore zásobovania. Veľmi toxické látky boli zo skladov vydávané 7 zamestnancami, ktorí majú pre túto prácu platné osvedčenia. Zamestnanci, vystavení riziku karcinogénnych a mutagénnych faktorov a pracovným procesom s rizikom chemickej karcinogenity, sú vedení v databáze RÚVZ v sídle kraja a v celoslovenskej databáze ÚVZ SR.

Nepracovná úrazovosť

Vlani bolo v ŽP zaznamenaných 171 nepracovných úrazov (NÚ), z dôvodu ktorých bolo vymeškaných 9 555 kalendárnych dní (zvýšenie o 6 NÚ a 572 zameškaných kalendárnych dní). Početnosť na sto zamestnancov predstavovala 5,12 (zvýšenie o 0,19), priemerné percento PN bolo 0,78 (zvýšenie o 0,06), priemerný denný stav PN bol 26 zamestnancov (zvýšenie o 1) a jeden prípad NÚ bol priemerne liečený 56 dní (zvýšenie o 2 dni). Medzi sociálno-zamestnanecké výhody roka 2012 patrilo opätovné uzavretie zmluvy medzi ŽP a.s. a Allianz – Slovenskou poisťovňou, a.s. - o úrazovom poistení zamestnancov (vzťahovala sa na všetky úrazy, ku ktorým došlo pri pracovnej i mimopracovnej činnosti, po celých 24 hodín pre všetkých zamestnancov ŽP a.s. a dcérskych spoločností). Plnených bolo 275 poistných udalostí a postihnutým Allianz – SP vyplatila zo skupinového úrazového poistenia 35 004,95 eura za denné odškodné, pobyt v nemocnici a sťaženie spoločenského uplatnenia.







Autor (zdroj): Odbor bezpečnosti a hygieny