20.7.2023 10:44:47
Pred majstrovstvami v cestnej cyklistike a MTB

Dvadsaťjeden prvých miest a víťazstvo Cyklistického oddielu ŽP Šport Podbrezová v konkurencii osemdesiatich troch domácich a zahraničných klubov v Slovenskom pohári v cyklokrose, to je viac ako uspokojivá bilancia minuloročnej sezóny nielen pre vedenie klubu, trénerov, ale hlavne pre samotných jazdcov. K tomu vynikajúce umiestnenia v cestnej cyklistike v MTB, Svetovom pohári, ako aj na Majstrovstvách Slovenskej republiky 2015 a bonusom bolo zaradenie piatich členov podbrezovského klubu do slovenského reprezentačného tímu.

Ako prebiehala príprava a štart do novej sezóny nás informoval hlavný tréner našich úspešných reprezentantov Peter Medveď:

Kde prebiehala príprava na tohtoročnú sezónu?
-Pripravovať sme sa začali už v januári, všeobecnou prípravou v športovej hale na Štiavničke, na bežkách a do prípravy bola zaradená aj turistika. Vo februári sme mali zimné sústredenie na bežkách, v marci jarné sústredenie na bicykloch. Obidve sústredenia sme absolvovali v Podbrezovej na Štiavničke. Členovia nášho klubu a zároveň reprezentanti Slovenskej republiky sa zúčastnili aj reprezentačných sústredení.

Odzrkadlila sa príprava aj na výsledkoch z prvých tohtoročných pretekov?
-Toto zatiaľ nemôžem zhodnotiť, nakoľko nás na začiatku sezóny prenasledovali ochorenia a zranenia. Pre nás je však dôležité nastávajúce obdobie, v ktorom sa uskutočnia Majstrovstvá Slovenskej republiky na ceste a v MTB, budú zároveň aj nominačnými pretekmi na majstrovstvá Európy v cestnej cyklistike, na majstrovstvá sveta v MTB a cestnej cyklistike.
V súčasnosti majú pretekári nášho klubu za sebou úvodné kolá Slovenského pohára v cestnej cyklistike. Otváracie preteky Slovenského pohára sa uskutočnili v Trnave 12. – 13. apríla, kde sa najlepšie darilo Lukášovi Kubišovi, ktorý v kategórii kadet obsadil 4. miesto a Christiánovi Haasovi, ktorý v kategórii mladších žiakov prešiel cieľom na 4. pozícii. V Dudinciach 25. a 26. apríla pokračoval Slovenský pohár ďalšími dvomi kolami, kde si náš Christián Haas vybojoval 3. miesto, starší žiak Lukáš Kunštár bol 9. a rovnaké umiestnenie si vybojoval junior Slavomír Kujan. Za sebou máme aj úvodné kolá pretekov MTB XCO aj XCE v Turčianskych Tepliciach a v Košiciach. V Turčianskych Tepliciach MTB XCO bol v kategórii mladších žiakov 3. Christán Haas, 6. Matthias Schwarzbacher, z kadetov skončil 3. Lukáš Kubiš, z juniorov 9. Jakub Varhaňovský a 11. Samuel Somora. V Košiciach v MTB XCE si bronz vybojoval Lukáš Kubiš a 7. bol Slavomír Kujan. V MTB XCO kategórie mini skončili – na 12. mieste Jerguš Medveď, 15. bol Ondrej Hrico, v kategórii mladších žiakov si striebro vybojoval Christián Haas, bronz Matthias Schwarzbacher, z kadetov bol 3. Lukáš Kubiš a z juniorov 7. miesto obsadil Slavomír Kujan. Poradie kadetov v priebežnom hodnotení vedie Lukáš Kubiš, mladší žiak Christián Haas je vo svojej kategórii druhý a Matthias Schwarzbacher tretí. Slovenské farby budú reprezentovať dvaja členovia nášho klubu, Jakub Varhaňovský v cestnej cyklistike v pretekoch Svetového pohára Paris – Roubaix a Michal Pagáč na majstrovstvách Európy v MTB.

Lukáš Kubiš (na snímke vo vedúcej pozícii) si v Slovenskom pohári MTB v Košiciach vybojoval bronz

Autor (zdroj): Viera Kúkolová