20.7.2023 10:45:09
Skúsme skutočne oddychovať


Naučme sa relaxovať a zvyšovať si svoju odolnosť voči stresu. Čo s ním? Treba rozlišovať "dobrý" a "zlý" stres. Napätie má aj pozitívny vplyv, stimuluje nás k lepšiemu výkonu a k zodpovednosti, udržiava nás vo výkonnosti a ostražitosti.
Dlhodobá záťaž bez primeraného oddychu či relaxu telo i dušu vysiľuje. Ak stresu a dlhodobému vyčerpaniu nevenujeme pozornosť, telo si často pauzičku vyžiada samo. Chronický stres oslabuje imunitu, v období chrípok sme náchylnejší a dlhšie sa zotavujeme.
Ak je stresu príliš, strácame kontrolou nad situáciou, znervóznieme a emócie nami lomcujú. Ak nenachádzame uvoľnenie ani počas víkendov, stres sa mení na nášho nepriateľa. Oslabuje nás, núti nás stiahnuť sa, prináša negatívne myšlienky, úzkosť či depresie. Stres a frustrácia patria k náročným životným situáciám, ktoré by sme nemali prehliadať.
Relaxáciu si musíme vnuknúť sami a na jej navodenie existuje mnoho spôsobov. Niekomu stačí prechádzka v prírode, venovanie sa domácemu miláčikovi alebo návšteva kina či divadla. Oddychovať sa dá pri dobrej knihe, v príjemnej spoločnosti, v saune alebo pri masáži. Vo všeobecnosti platí, že stresu sa najlepšie zbavíme aktivitou, ktorá nás teší a napĺňa. Takto relaxovať by sme mali minimálne raz do týždňa, aspoň niekoľko hodín. Ideálne je dopriať si krátky oddych aj niekoľkokrát počas každého dňa, dokonca aj počas pracovného času. Oddýchnuť si môžeme aj pri káve s dôvernou kamarátkou, športovaním alebo pozretím si dobrej komédie.
Ak sa napätie nahromadí a máme pocit, že bežným osvedčeným spôsobom nevieme "vypnúť", odporúčame aspoň dvanásťdennú dovolenku, kedy sa myseľ vyčistí a telo uvoľní. Ak si nemôžete dovoliť dvakrát do roka dlhšiu pauzu, najvhodnejšou alternatívou sú niekoľkodňové relaxačné pobyty. Okrem wellness, spánku a pobytu na čerstvom vzduchu, stres výborne pomáha odbúrať sebapoznanie a poznanie stresorov. V súčasnosti existuje mnoho spôsobov, ako sa naučiť lepšie zvládať stres, ako si posilniť svoje silné stránky a ako najlepšie zrelaxovať. Čím je človek pokojnejší, tým je viac sám sebou.

Skúste skutočne oddychovať

Ľahnete si na pohodlnú podložku. Postupne uvoľňujete všetky časti tela a smerujete od prstov na nohách, chodidiel, lýtok, stehien až po krk a hlavu. Pri uvoľňovaní svalstva si zároveň predstavte, ako vám v končatinách prúdi príjemné teplo.
Hlavu si nechajte až nakoniec, no na rozdiel od ostatných častí tela, si v predstavách nechajte čelo príjemne chladné. Starosti nechajte postupne odplávať a snažte sa nemyslieť na nič iné, len na príjemné pocity z ľahkého a oddýchnutého organizmu. Stav uvoľnenia a zrelaxovania dosiahnete už za necelú polhodinu.

Vyčistite si myseľ

Posaďte sa v tichej miestnosti a začnite relaxovať. Vytlačte zo svojej mysle všetko rušivé, myslite len na pokoj. Vizualizujte si problémy a stresujúce faktory a pomaly ich odstraňujte. Na upokojenie môžete vyskúšať aj nejakú meditačnú techniku. Zaveďte si jedno pravidlo. Vždy myslieť pozitívne a optimisticky. Na každú vec sa dá pozrieť z tej lepšej stránky, aj keď je to banalita. Dôležitý je uhol pohľadu.
Ak si pravidelne doprajete duševnú i fyzickú očistu, zlepšíte tým aj svoj zdravotný stav. Negativitu a stres môžete potláčať aj správnou dýchacou technikou. Nenechajte sa premôcť či zaskočiť okolnosťami a sústreďte sa na dýchanie. Dýchajte zhlboka a pomaly, ak môžete, choďte na čerstvý vzduch. Do tela potrebujete dostať čo najviac kyslíka.
Pravidelným dýchaním znížite hladinu adrenalínu a upokojíte sa. Krátkodobo má adrenalín pozitívne účinky, z dlhodobého hľadiska je však na škodu.
V boji so stresom treba myslieť takpovediac „na dlhé trate“. Negatívne myšlienky sa objavia raz za čas u každého človeka. Nemal by to ale byť stav trvalý. Na našu náladu a sklony k negativizmu má veľký vplyv aj strava. Najvhodnejšie je stravovať sa ľahko a pravidelne.
Veľmi pomôže ak obmedzíte alkohol, fajčenie a príjem červeného mäsa. Dostatočný príjem tekutín a vitamínov by ste tiež nemali zanedbávať. Stále platí heslo: „V zdravom tele zdravý duch.“ Mnoho pozitívnej energie vám vleje cvičenie alebo pravidelná fyzická aktivita.
Z dlhodobého hľadiska sa skúste vyhýbať hádkam a vypätým situáciám. Ak máte možnosť vybaviť si pracovné povinnosti v istom predstihu, využite to. Čakať do poslednej chvíle a nechať sa dobrovoľne neúnosne stresovať, nie je zdravé.



Ilustračné foto A. Nociarová





Autor (zdroj): Internet