20.7.2023 10:45:07
S profesorom Ing. Ľudovítom Parilákom, CSc., riaditeľom ŽP VVC, s.r.o.

Päťročná bilancia




Prvého augusta 2013 uplynulo päť rokov od okamihu zriadenia spoločnosti s ručením obmedzeným ŽP Výskumno – vývojové centrum. Jej riaditeľa, profesora Ing. Ľudovíta Pariláka, CSc., sme pri tejto príležitosti požiadali o rozhovor:

Pán profesor na začiatku bol strategický zámer Predstavenstva ŽP a.s. Z dnešného pohľadu, naplnila sa základná idea?

-Je potrebné uvedomiť si, že päť rokov je dosť dlhá doba na hodnotenie a v uplynulom období pôsobili aj dôsledky ekonomickej krízy, ktoré bolo nutné rešpektovať z hľadiska kreovania vlastného výskumu a vývoja. Boli to hlavne prvé dva roky našej činnosti, aj keď z pohľadu našej firmy sme ekonomickú depresiu využili na zvýšenie iniciatívy v oblasti technologickej a výrobkovej inovácie. V prvej fáze bolo najdôležitejšie vytvoriť kolektív výskumníkov, zabezpečiť základné prístrojové a laboratórne vybavenie, ale hlavne definovať nosné smery výskumu a vývoja, s cieľom profilovať vedecko – výskumné centrum. Niektoré z daných úloh sme splnili, niektoré ešte stoja pred nami. Samozrejme pri hodnotení efektívnosti nášho výskumu sa môžeme na to pozerať z pohľadu kvantity aj kvality. Myslím si, že zvyšovanie kvality – inovácie materiálov, ale aj technológie, môžeme jasne pomenovať a dokážeme spočítať aj ekonomické efekty. Z hľadiska vlastnej ekonomiky v každom roku našej činnosti boli výnosy vyššie ako prevádzkové náklady, takže naša každoročná bilancia končila so ziskom. Finančné zdroje sme získavali v prvom rade zo Železiarní Podbrezová, ale aj z projektov operačných programov Európskej únie.

Vráťme sa však na začiatok. Jednou z prvých dôležitých fáz bolo vytvorenie kolektívu výskumníkov. Sú vaše predstavy v tomto smere naplnené?

-Pokiaľ ide o budovanie kolektívu, organizačne sme už naplnili predstavy a definovali profil našej hlavnej výskumno - vývojovej činnosti. Je prezentovaná štyrmi výskumnými oddeleniami: oddelenie fyzikálnej metalurgie, oddelenie materiálového inžinierstva, oddelenie tvárnenia a oddelenie modelovania a simulácie procesov. V každom z nich sú dvaja mladí výskumní pracovníci. Ich kvalitu a odborné vzdelanie je však nutné naďalej zvyšovať. V súčasnosti máme dvoch úspešných absolventov doktorandského štúdia. Ďalší traja zamestnanci našej spoločnosti študujú na troch rôznych fakultách - Technickej univerzite, Hutníckej fakulte (TU HF) v Košiciach, Technickej univerzite, Fakulte výrobných technológií (TU FvT) v Prešove a Fakulte metalurgie a materiálového inžinierstva Vysokej školy báňskej, Technickej univerzity (VŠB TU) v Ostrave.

Je počet zamestnancov dostačujúci?

-Odpoveď na túto otázku nie je jednoduchá. Musíme si uvedomiť, že vedecko-výskumná činnosť vyžaduje vysoký stupeň vzdelania, erudície a kreativitu pracovníka. Na druhej strane, to nie je zamestnanie, ale povolanie a teda bez osobného prístupu a invencie nemôžeme očakávať významné výsledky. Výchova výskumného pracovníka je podstatne dlhšia ako doba činnosti našej spoločnosti. V tomto smere nás čaká ešte veľa práce. Samozrejme pre riešenie každej úlohy sú potrebné isté výskumné kapacity, ale rozhodujúca je kvalita výskumnej práce. Do budúcnosti je potrebné rozhodnúť o prioritách výskumu, prípadne rozšírenia výskumnej orientácie a z toho odvodiť personálne budovanie spoločnosti.

A čo prístrojové a materiálne vybavenie?

-Pokiaľ ide o budovanie laboratórií, bolo zo strany Predstavenstva ŽP a.s. prijaté pragmatické stanovisko, založené na veľmi dobrej spolupráci s laboratóriami v rámci odboru riadenia kvality : mechanická skúšobňa, chemické laboratórium, metalografické laboratórium. Pre potreby našej spoločnosti bolo zakúpené základné vybavenie pre štúdium mikroštruktúry materiálov. Tento model sa zatiaľ osvedčil, ale do budúcnosti bude potrebné zabezpečiť vybrané špičkové zariadenia prostredníctvom operačných programov Európskej únie, resp. budovaním spoločných pracovísk s výskumnými ústavmi a univerzitami.

V Podbrezovane ste už viackrát prezentovali svoje zámery. Hovorili ste o inovácii výroby, o zámere zvýšenia podielu sofistikovanej výroby v oblasti materiálov a technológií, o riadení výrobných procesov, o modelovaní a simulácii. Aké sú nosné smery vášho výskumu a vývoja?

-Naša spoločnosť sa profiluje v oblasti teórie ako ústav, ktorý buduje tzv. mikroštruktúrnu a chemickú koncepciu nových materiálov. V tejto oblasti sme prezentovali rad výsledkov na konferenciách doma i v zahraničí. Osobitne v oblasti vývoja mikrolegovaných ocelí a kotlových akostí. Naše výsledky boli vysoko hodnotené aj v zahraničí. Spomeniem Európsky kongres v Düsseldorfe v roku 2011, naposledy na konferencii Kotly a energetické zariadenia 2013 v Brne. Na tejto konferencii sme ako prví na svete prezentovali mikroštruktúrnu koncepciu kotlových akostí, od štruktúr feritických cez feriticko – bainitické, resp. bainitické, až po martenzitické. Ak hovoríme o kotlových akostiach, myslím, že v tomto období Železiarne Podbrezová a.s. zabezpečujú výrobu celého spektra valcovaných rúr kotlových akostí, až do ultrasuperkritických teplôt. Spomeniem len osvojenie si výroby akosti P 91 a 4. novembra 2012 sme prvýkrát vyvalcovali akosť P92. Obidve prezentujú špičku kotlových akostí vo svetovom meradle. K ich dosiahnutiu prispelo aj získanie projektu OP 02 Výskum a vývoj žiarupevných ocelí pre ultrasuperkritické podmienky, ktorý je koordinovaný útvarom technického riaditeľa. Nepochybne sme spoločne prispeli k tomu, že Železiarne Podbrezová sú dnes schopné vyrábať všetky žiarupevné ocele na svetovej úrovni. Tu má významný podiel spolupráca s Výskumným ústavom zváračským Priemyselným inštitútom SR Bratislava (VÚZ PI).

Môžete nám priblížiť aj druhú oblasť profilácie vášho výskumu?

-Je to modelovanie a simulácie procesov, zjednodušene povedané, príprava na plnoautomatizovanú výrobu a technológiu výroby v našej firme s tým, že vlastné riadenie výroby bude realizované na princípe on-line, s obmedzeným zásahom a vplyvom človeka do výroby.

Máte už aj konkrétne projekty v tejto oblasti?

-Výraznou mierou sme sa v spolupráci so Slovenskou technickou univerzitou - Strojníckou fakultou Bratislava (STU SjF) a Vysokým učením technickým Brno – Energetickým ústavom (VUT), podieľali na príprave a realizácii dynamického modelu riadenia zariadenia pre plynulé odlievanie ocele (ZPO). Bol to veľký objem prác, využívali sme pri tom spoločné pracovisko so SjF a bezplatné softvérové vybavenie ProCAST od firmy ESI s.r.o. Aj tieto výsledky prispeli k rozhodovaciemu procesu o realizácii rekonštrukcie oceliarne, ktorá v súčasnosti prebieha. Už sa tešíme, že sa budeme môcť zúčastniť skúšky dynamického modelu riadenia kontinuálneho odlievania v našich prevádzkových podmienkach a budeme môcť na tejto báze rozvíjať ďalej svoje výskumné aktivity, smerujúce k zvyšovaniu kvality kontinuálne odlievaných blokov.

Ako pokračujete s výskumom v oblasti valcovania?

- Ide o oblasť riadenia termicko- deformačných procesov pri výrobe rúr od karuselovej pece počnúc, až po valcovanie v redukovni. Aplikáciou softvéru 3D Deform máme namodelovanú takmer celú technológiu výroby rúr a riešime upresňovanie termicko- deformačných procesov v jednotlivých uzloch tak, aby sme v konečnom dôsledku dokázali vyrábať rúry s geometriou, ale aj mechanickými vlastnosťami šitými na mieru zákazníka. V tejto oblasti vidíme veľkú budúcnosť, pretože moderná „algoritmizácia“ výroby sa dotýka aj vlastnej logistiky celej firmy a možno povedať, že správna logistika - od prvej objednávky až po expedíciu - môže prinášať zvýšenie pridanej hodnoty až o 40 percent.

Vaše projekty súvisia aj so zdokonaľovaním kvality kontinuálne odlievaných oceľových blokov. Poviete nám, ako postupujete v tejto oblasti?

-Výroba ocele v podmienkach Železiarní Podbrezová je limitovaná technologickým zariadením. V spolupráci s oceliarňou sme riešili vybrané aktuálne otázky zvyšovania kvality kontinuálne odlievaných oceľových blokov. Našim spoločným cieľom je dosiahnuť akosti vysokej kvality, ktoré budú využívané pri výrobe rúr s vyššou pridanou hodnotou. Ide o špeciálnu oceľ využiteľnú na výrobu rúr pre automobilový priemysel, konštrukcie, jadrovú energetiku, pre oblasť spaľovania biomasy . Za veľmi perspektívnu pokladáme petrochémiu, ale aj oblasť hlbinných vrtov. Takto vyrábané rúry raz môžu mať rozhodujúci podiel výroby v Železiarňach Podbrezová. Samozrejme súčasná technológia výroby v oceliarni priamo definuje limity v chemickom zložení, a tým obmedzuje aj sortiment. V každom prípade do budúcnosti je potrebné uvažovať o vákuovacom procese.

Vašim cieľom je však aj environmentálna oblasť. Priblížite nám aktivity v tomto smere?

-Urobili sme rad prác pri riešení environmentálnych otázok ako je rafinačná troska, využitie priemyselných odpadov v metalurgickom procese a pod. V posledných troch rokoch venujeme pozornosť hydrometalurgickému spracovaniu odpraškov v spolupráci s TU HFKošice – Hutníckou fakultou, s Katedrou neželezných kovov a spracovania odpadov, s kolektívom prof. Ing. Tomáša Havlíka, DrSc. Nejde len o jednoduchú likvidáciu odpraškov, ale aj o ich následné spracovanie a získavanie, napr. kovového zinku, bielej skalice pre potreby výroby farbív a pod. Pre tento účel v tomto roku bolo zriadené Spoločne laboratórium pre spracovanie priemyselných odpadov, ktoré je umiestnené v inkubátore TU v Košiciach. Sme veľmi radi, že Predstavenstvo ŽP a.s. venuje veľkú pozornosť ochrane našej krásnej prírody na Horehroní, o čom svedčí aj momentálne realizovaná investícia, súvisiaca s rekonštrukciou odprášenia EAF.

Podieľate sa aj na operatívnom riešení problémov vo výrobe?

-Táto oblasť patrí medzi naše priority. Úlohy sú definované priamo jednotlivými prevádzkarňami alebo z rozhodnutia výrobného riaditeľa Ing. Vladimíra Zvaríka. Je pravdou, že riešenie niektorých operatívnych úloh vo výrobe nedokážeme realizovať ihneď, ale je na technológoch, aby aktuálne problémy riešili vo výrobe. V každom prípade však pri opakovaných problémoch vo výrobe vstupujeme do priameho kontaktu a riešime to konkrétnym výskumom. Vymenovať by som mohol množstvo vyriešených takýchto úloh, ale myslím, že stačí, ak spomeniem, že od roku 2008 sme vypracovali celkovo 124 výskumných správ, z ktorých mnohé riešia operatívne úlohy týkajúce sa výroby. Z hľadiska spolupráce s výrobnými prevádzkarňami sme veľkú pozornosť venovali aj nástrojovým materiálom. Je to na jednej strane využívanie nástrojových materiálov s vyššími úžitkovými vlastnosťami a na druhej strane využívanie materiálov s PVD a CVD povlakmi, ktorých využitie smeruje k zvýšeniu životnosti až na desaťnásobok.

Bez kooperácia s externými pracoviskami výskum azda ani možný nie je. Spomenuli ste už istú spoluprácu v konkrétnych projektoch. S kým ešte spolupracujete?

-Vytvoriť si pracovné kontakty s externými pracoviskami, ktoré by napomáhali pri riešení našich výskumných úloh, bola jedna z prvých dôležitých úloh. Spočiatku sme využívali len servisný charakter spolupráce, dnes sa orientujeme na hlbšiu spoluprácu na báze výskumných úloh a projektov na dlhšie obdobie. Dobre sa rozvíja naša spolupráca s už spomínanou STU SjF v Bratislave, s kolektívom, ktorý vedie profesor Ing. Gabriel Hulkó, DrSc., s pracovníkmi VUT v Brne, pod vedením profesora Ing. Jaroslava Horského CSc.,na TU HF v Košiciach spolupracujeme s Katedrou neželezných kovov a spracovania odpadov s kolektívom profesora Ing. Tomáša Havlíka, DrSc. a s Katedrou náuky kovov, Ing.Martinom Fujdom- vedúcim katedry. Veľmi dobrá a systematická je naša dlhoročná spolupráca s VUZ PI SR Bratislave s kolektívom, ktorý vedie Ing.Peter Brziak, CSc., kde sme využívali špičkové zariadenia a rad výskumných projektov z podpory európskych fondov a nadácie Uhlie a oceľ. Za posledné tri roky sa takto podieľame na riešení dvoch výskumných úloh z operačných programov EU a s potešením konštatujeme, že od prvého júla 2013 bol schválený projekt oblasti vývoja v rámci RFCS (Výskumný fond uhlie a oceľ), kde sa na riešení podieľa osem pracovísk z piatich krajín Európy.

Vaše „resumé“?

-Naša spoločnosť definovala prioritné úlohy výskumu a vývoja. Je to však len prvý krok. Dnes stojí pred nami dôležitá úloha, jasne stanoviť stratégiu na najbližších päť - desať rokov. Je to aj úloha daná Predstavenstvom ŽP a.s., ktorú musíme uzavrieť do konca roka. V súčasnosti sa pripravujeme a využijeme k tomu aj odborný seminár, ktorý sa uskutoční 26. – 27. septembra na Táľoch, na ktorom budeme prezentovať dosiahnuté výsledky výskumu. Pozvaní sú všetci, s ktorými sme spolupracovali v hodnotenom období. Predpokladáme okolo 70 účastníkov a odznie dvadsaťpäť prednášok.



Zľava: Ing. Milan Mojžiš, Ing. Vladimír Chomič, Ing. Lucia Domovcová, prof. Ing. Ľudovít Parilák, CSc , Ing. Pavol Buček ,PhD., Bc. Alena Figľušová, Ing. Roman Ďurčík, Ing. Lenka Haviarová, Ing. Pavol Beraxa.





Autor (zdroj): Mgr. Oľga Kleinová