20.7.2023 10:44:44
Hrad Ľupča v ozvenách gajdošskej hudby

Medzinárodný festival Hradné Huky na hrade Ľupča

Prvý septembrový víkend sa na hrade Ľupča niesol už tradične v zvukoch a rytmoch gajdošskej hudby. Medzinárodný festival Hradné Huky – Zahraj mi Gajdoško 2016, na ktorom sa predstavili hudobníci z rôznych krajín Európy, priniesol na hrad atmosféru tradícií, histórie a stredovekej hudby, v spojení s významným nástrojom našej tradičnej hudby – gajdami.
Počas prvého dňa múry hradu privítali rumunský kvartet TREI PARALE, ktorý interpretoval autentickú rumunskú stredovekú a tradičnú hudbu s etnoprvkami. Dynamický balkánsky etnofolklór priniesla počas tohto ročníka známa chorvátska skupina VEJA, ktorá má na svojom konte viacero medzinárodných ocenení. Zaujímavú formu gajdošskej hudby predstavil mladý Austrálčan narodený v Sheffielde v Anglicku, Allen Grace, dnes žijúci v Nemecku, so zoskupením Claymore bagpipes and drums. Unikátnou raritou tohto ročníka bolo určite spojenie etnojazzového majstrovstva slovenského PACORA tria s poľským perkusionistom a hráčom na škótske gajdy, Przemekom Wawrzyniakom a excelentným hráčom, skladateľom mnohých skladieb pre gajdy a sláčikový orchester, či škótskej opery, Lindsay Davidson zo Spojeného kráľovstva. Na záver sobotného večera sa predstavil, ako čerešnička na torte, s moravským folklórom a moravskou gajdošskou hudbou vynikajúci Brnenský rozhlasový orchester. Druhý deň festival navštívilo množstvo návštevníkov, ktorých prilákali najmä domáce gajdošské tradície, vystúpenie DFS Dratvárik zo Slovenskej Ľupče a predovšetkým temperamentný Orchester Jána Berkyho Mrenicu ml. so sólistami, gajdošmi.
Okrem kultúrneho zážitku v areáli hradu boli tento rok pripravené pre návštevníkov aj rôzne stánky s občerstvením, tradičnou ľudovou keramikou či obrazmi. Popri prehliadke hradu, ktorú mohli návštevníci absolvovať pred programom festivalu, boli pripravené aj drobné atrakcie pre deti v podobe skákajúceho hradu, ktorý zaznamenal pri malých účastníkoch obrovský úspech.
Festival aj tento rok, vďaka podpore Železiarní Podbrezová a.s., priniesol neopakovateľnú atmosféru plnú tradícií a histórie sprevádzanej gajdami, nástrojom zapísaným do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO. Vďaka tomuto unikátnemu podujatiu, ktorého hlavnou myšlienkou je spomienka na spojenie gajdošskej kultúry a dávneho stredovekého života hradu Ľupča, sa návštevníci mohli na chvíľu preniesť do minulosti a zažiť atmosféru spievajúcich hradných múrov.




Autor (zdroj): Mgr. Simona Ihringová, referent správy pamiatkových objektov hradu Ľupča