20.7.2023 10:45:03
Železiarne Podbrezová a.s. a Súkromná stredná odborná škola hutnícka Železiarne Podbrezová v národnom projekte








Strategickým cieľom národného projektu „Rozvoj stredného odborného vzdelávania,“ do ktorého sa zapojila naša škola spolu so zriaďovateľom, je zvýšenie kvality odborného vzdelávania a prípravy v stredných odborných školách vo vybraných skupinách odborov a celkové zvýšenie kvality odborného vzdelávania, ktoré sú v kompetencii Štátneho inštitútu odborného vzdelávania. Dĺžka trvanie projektu je od 1. marca 2013 do 31. októbra 2015.


Na realizácii projektu sa podieľajú:

    - Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVŠ SR),
    - Štátny inštitút odborného vzdelávania (ŠIOV),
    - vyššie územné celky (VÚC),
    - stredné odborné školy (SOŠ),
    - sedem zamestnávateľských zväzov: RÚZ, AZZZ, SOPK, SLK, SBK, SŽK, SPPK.

Realizáciou projektu je riešená problematika prepojenia odborného vzdelávania v stredných odborných školách s potrebami zamestnávateľov, zvýšenie kvality a pripravenosti budúcich absolventov týchto škôl vo vzťahu k ich schopnosti zamestnať sa po ukončení štúdia, spolupráca stredných odborných škôl s profesijnými a stavovskými organizáciami, nastavenie modelu viaczdrojového financovania a normatívov financovania stredných odborných škôl, kariérneho poradenstva a profesijnej orientácie žiakov v zmysle potreby pripraviť sa čo najflexibilnejšie na možné zmeny na trhu.
Súčasťou národného projektu sú pilotné aktivity v rámci obsahovej prestavby vzdelávania, a to na základe zapojenia zástupcov profesijných a stavovských organizácií do jednotlivých procesov ovplyvňujúcich zameranie jednotlivých odborov, až po spätnú väzbu (odporúčania) pre budúce revízie Školských vzdelávacích programov a didaktické pomôcky vrátane učebných pomôcok a iniciovanie potrebných zmien. Predmetom aktivít je aj dodanie didaktických pomôcok hmotného a nehmotného charakteru a didaktických pomôcok zameraných na modernizáciu vzdelávacieho obsahu pre žiakov, ktoré podporia zvýšenia kvality vzdelávania v zapojených stredných odborných školách (SOŠ).

Špecifické ciele projektu:
1) Obsahová prestavba vzdelávania v SOŠ, s využitím inovovaných foriem a metód výučby.
Poskytnutý bude digitalizovaný učebný obsah a moderná technická infraštruktúra pre 321 škôl. Vyškolených bude 321 učiteľov a zabezpečený program mobility pre pedagógov, ktorí sa podieľajú na realizácii projektu. Zároveň budú dopracované normatívy pre zadefinované skupiny odborov.

2) Prepojenie vzdelávania v SOŠ s potrebami praxe, za účasti zástupcov profesijných a stavovských organizácií.
Do procesu prepojenia vzdelávania s praxou bude zapojených minimálne 250 zamestnávateľov, 7 zamestnávateľských zväzov a 800 učiteľov, ktorí budú vyškolení a prenesú informačno- komunikačné technológie a nové formy vyučovania do praxe. Pre lepšiu orientáciu verejnosti pri výbere povolania bude spracovaná mapa uplatniteľnosti na trhu práce po školách, regiónoch a krajoch, a to v podobe portálu. Zároveň bude vytvorených 21 praktických centier odborného vzdelávania a prípravy s najmodernejším vybavením.

3) Podpora kariérneho poradenstva v SOŠ za účelom orientácie žiaka na potreby praxe.
Bude vypracovaná metodológia činnosti kariérneho poradcu a návrh hodnotenia účinnosti jeho činnosti. V rámci tejto aktivity bude v novom systéme vyškolených 400 kariérnych poradcov.

V rámci projektu sa bude overovať duálny systém vzdelávania, v ktorom je úzko prepojený zamestnávateľ so školou. Pre potreby národného projektu plánujeme, že sa bude duálny systém využívať pilotne.
V rámci tejto čiastkovej aktivity sa bude overovať spolupráca so zamestnávateľmi, a to pri:
• špecializácií školy;
• úpravách školských vzdelávacích programov;
• zabezpečení praktického vyučovania, výcviku odbornej praxe v priestoroch
zamestnávateľa;
• zabezpečení propagácií odborov pri nábore žiakov v základných školách;
• zabezpečení stáží pedagogických pracovníkov;
• spolufinancovaní vybavenia a chodu školy vrátane lízingu zariadenia a vybavenia;
• príprave a realizácií overovania ukončovania štúdia;
• zavedení kariérneho poradenstva;
• spolupráce stavovskej organizácie, zamestnávateľov a školou.

Povolanie je zložené z vedomostí, zručností, schopností a pracovných návykov, ktoré musí daný človek spĺňať, aby mohol dané povolanie vykonávať. Profil absolventa SOŠ má zodpovedať potrebám trhu práce, t. j. zamestnávateľov z daného odvetvia, pre ktorých sa žiak pripravuje. Výstupom bude profil absolventa, ktorý bude podkladom pre tvorbu Školských vzdelávacích programov.
Ku každému učebnému a študijnému odboru bude zadefinovaný zamestnávateľský profil absolventa, a to:
• kľúčové kompetencie;
• všeobecné kompetencie;
• odborné kompetencie (vedomosti, zručnosti, osobnostné predpoklady).


Národný projekt sa zameriava na riešenie nasledujúcich okruhov problémov:
1) Kvalita a aktuálnosť obsahu vzdelávania v rámci odborného vzdelávania a podpora aktivít rozvoja odborného vzdelávania a prípravy na SOŠ.
2) Prepojenie odborného vzdelávania na aktuálne potreby zamestnávateľov a praxe, a tým zvýšenie kvality výstupov vzdelávania a uplatniteľnosti absolventov stredných odborných škôl (zapojenie zástupcov profesijných a stavovských organizácií).
3) Nízka uplatniteľnosť absolventov stredných odborných škôl v príbuzných odboroch, pochopenie potreby špecializácie a nadstavbového štúdia a pochopenie potreby ďalšieho a celoživotného vzdelávania za účelom adaptácie na neustále sa meniace potreby trhu práce.

Výsledky projektu majú dlhodobý a preventívny efekt na zníženie nezamestnanosti mladých ľudí.





Autor (zdroj): Ing. Peter Mlynarčík, Štátny inštitút odborného vzdelávania