20.7.2023 10:44:56
Z bojov o víťaza 18. ročníka turnaja O pohár generálneho riaditeľa Železiarní Podbrezová

futbal

Nadšenie z hry neovplyvnilo ani počasie

Finále turnaja žiakov do desať rokov O pohár generálneho riaditeľa Železiarní Podbrezová a.s. sa uskutočnilo 23. mája 2015 v popoludňajších hodinách na futbalovom ihrisku v Brezne. Predchádzali mu základné kolá, ktoré 21 tímov základných škôl Breznianskeho okresu odohrali v troch skupinách.
Bojovného ducha mladých hráčov nastupujúcich do rozhodujúcich zápasov neschladilo ani daždivé počasie. V prvom finálovom boji sa stretli hráči zo ZŠ K. Rapoša Brezno a ZŠ Telgárt (6:0). Víťazstvo domácim zabezpečili štyri góly Nicolasa Nguyena a dva Mateja Nosáľa. V druhom zápase Telgárt nemal šancu proti ZŠ s MŠ Pionierskej 2 Brezno, ktorej podľahol 0:13. Presila hráčov úspešnej podbrezovskej prípravky U10 sa prejavila v poslednom zápase o víťaza turnaja. Roztrúsení do obidvoch tímov, Pionierskej 2 a ZŠ K. Rapoša, pripravili pre túto kategóriu rýchly futbal s množstvom akcií na oboch stranách. Bezgólový priebeh zápasu, aj zásluhou vynikajúcich zásahov brankárov, trval do 21. minúty. Divákom bolo jasné, že kto strelí prvý gól, vyhrá. Nakoniec to boli papierovo favorizovaní hráči ZŠ K. Rapoša, ktorí v 21. minúte skórovali a v zostávajúcich troch minútach si víťazstvo poistili ďalšími dvomi gólmi (3:0).
Mladé futbalové talenty zvládli aj tohtoročné zápolenia a hrdo bojovali za farby svojej školy. Na podporu športovej činnosti každý z 21 tímov prevzal od Nadácie Železiarne Podbrezová jednotný finančný príspevok, ale pre tri najlepšie družstvá bol päť, štvor a trojnásobne vyšší. Finalisti si odnášali aj ročníkové poháre, diplomy a krásne zážitky z podujatia. Za výborné výkony boli ocenení aj jednotlivci, najlepším hráčom sa stal Patrik Strelec z Pionierskej 2 a najlepším brankárom Michal Lukáč zo ZŠ K. Rapoša. Ceny víťazným tímom a hráčom odovzdali - Ing. Jozef Marčok, riaditeľ ŽP Šport, a.s. a Ing. Vladimír Soták ml., viceprezident FO ŽP Šport.

Naše postrehy

Bartek Eleganczik
● Premiérovým bol turnaj pre najmladšieho – sedemročného Barteka Eleganczika zo ZŠ K. Rapoša, ktorý nám prezradil: „... v tomto turnaji hrám po prvý raz, dal som dva góly a teším sa už na ďalší ročník.“ Talentovaný Bartek nás upútal technikou, loptu si len tak nedal vziať.

Patrik Harvan
● K najzamestnanejším hráčom finále patril brankár Telgártu Patrik Havran, ktorý so smutnou tvárou prezradil: „... obaja súperi boli dobrí. Za víťaza turnaja tipujem Pioniersku 2.“ K inkasovaným gólom sa nevyjadroval, no v porovnaní s neúspešnými zásahmi, tých úspešných na jeho strane bolo najmenej dvakrát toľko.

Patrik Strelec
● Najúspešnejším hráčom turnaja bol deväťročný Patrik Strelec z víťazného tímu Pionierska 2. „Som šťastný, že som bol vyhlásený za najlepšieho hráča, je to druhé ocenenie, ktoré pribudne do mojej zbierky. Hrali sme tímovo, mali sme dobrých strelcov Šimon Faško, Aneta Surová a ďalších. Všetci sme šťastní, že sme zvíťazili,“ prezradil.

Michal Lukáč
● Trofej najlepšieho brankára získal deväťročný Michal Lukáč, ktorý patril ku kľúčovým hráčom, vďaka ktorým bol finálový zápas s Pionierskou 2 do 21. minúty vyrovnaný. „Dostal som štyri góly, v základnej časti jeden a ostatné vo finále. V boji o víťaza sme sa držali dobre, až na posledné štyri minúty, ktoré nás odsunuli na druhé miesto.“

Finálová zostava

Finálová zostava - na regulárnosť finálových zápasov 18. ročníka turnaja dohliadal rozhodca Jozef Medveď, po jeho ľavici je víťazná desiatka hráčov. Strieborný tím je v dolnom rade v strede a bronzoví hráči po stranách na snímke A. Nociarovej

Autor (zdroj): Viera Kúkolová