20.7.2023 12:46:17
Zo sveta ocele

Oceliarsky koncern Voestalpine vybudoval a v súčasnosti otvoril nové „Inovačné centrum ocele“, ktoré sa má koncentrovať na technológie povrchov a na analýzu.
Zamestnáva sedemdesiat výskumníkov a skúšobných technikov. Generálny riaditeľl Wolfgang Eder a vedúci výskumu Peter Schwab predstavili - ako príklad výsledkov výskumu v tejto oblasti - na trh uvádzanú novú oceľ s označením "phs-ultraform" pre automobilový priemysel, ktorá ponúka popri znižovaní hmotnosti väčšiu odolnosť proti nárazu a optimálnu tvárnosť. K uvedenému sú potrebné aj nové meracie a analytické metódy. Koncern sleduje stratégiu, zaisťovanie si popredného postavenia v technológii a v kvalite. Preto v období krízy investoval do výskumu 110 miliónov eur, čo mu umožnilo krízu rýchlejšie a úspešnejšie prekonať. Eder poukázal i na globálnu výskumnú sieť koncernu Voestalpine, na úzku spoluprácu so zákazníkmi i dodávateľmi a udržiavanie partnerstva s univerzitami, odbornými vysokými školami a s výskumnými zariadeniami.
...

USA podali žalobu Svetovej obchodnej organizácii na Čínu. Obchodné spory týchto dvoch krajín sa vyostrujú, vyvolalo ich zrušenie čínskych exportných ciel na elektrotechnickú oceľ pre energetiku. Tieto clá boli zrušené už v apríli tohto roka. Americkí výrobcovia ocele vedú úspešnú lobistickú prácu proti dovozom celého radu oceliarskych výrobkov z Číny, ktoré domáci priemysel poškodzujú. Americký poverenec pre obchod Ron Kirk sa odvoláva v žalobe na to, že ceny amerických exportov do Číny sa obchodnými opatreniami podstatne predražujú. Niektorým americkým výrobcom - ako AK Steel Holding Corp a Allegheny Ludlum Corp, je zabraňovaný prístup na čínske trhy. V roku 2008 hodnota amerických exportov elektrotechnických ocelí do Číny predstavovala 200 miliónov USD.
...

Oceliarsky koncern ArcelorMittal chce investovať ďalšie dve miliardy dolárov do zvýšenia vlastného zásobovania železnou rudou, čo mu prinesie úsporu
4 miliardy USD. Vedenie koncernu oznámilo, že ich cieľ v oblasti úspor bude dosiahnutý zvyšovaním efektivity do konca roka 2012. Od začiatku krízy ušetrili 3 miliardy USD. Veľká časť z toho bola dosiahnutá znižovaním zamestnancov. Investície do ťažby železnej rudy majú pokračovať do roku 2015. Už v marci šéf banskej oblasti oznámil, že ArcelorMittal do roku 2015 svoju ťažbu železnej rudy zvýši na 100 miliónov ton, čo by bolo zvýšenie o 50 percent. Koncern vyčíslil náklady na tento projekt na 4 miliardy dolárov.
Autor (zdroj): Svet o oceli