20.7.2023 12:46:52
Nepodceňte pitný režim

Pár dní voľna a oddychu od každodenného stresu či pracovných povinností by si mal občas dopriať každý z nás. Nezáleží na tom, či sa rozhodneme pre leňošenie na pláži, aktívny relax na horách, preskúmanie krás Slovenska alebo strávenie pohodových chvíľ len tak doma či na chalupe so svojimi blízkymi. Každá z týchto dovoleniek má však svoje špecifické požiadavky, na ktoré sa neoplatí pozabudnúť, najmä ak ju máme „prežiť“ v pokoji a bez zbytočných zdravotných problémov. Špeciálne v prichádzajúcich letných mesiacoch nám zanedbaný pitný režim dokáže poriadne skomplikovať situáciu!

Zásady správneho pitného režimu:

a) doprajte si minimálne 2 litre vhodných tekutín v menších množstvách a rovnomerne rozložených počas celého dňa,

b) optimálnym riešením každodenného pitného režimu je čistá, prírodná pramenitá voda s nízkym obsahom minerálov,

c) prispôsobte nároky na pitný režim svojmu životnému štýlu a zvýšte svoj príjem tekutín pri väčšej fyzickej aktivite, chorobe či vysokých teplotách.

Nezabudnite:

1) po príchode na dovolenku si zabezpečte kvalitné a bezpečné zdroje vody. Spoliehať sa na vodu z miestneho vodovodu nie je dobrý nápad v mnohých krajinách, hoci domáci vám môžu tvrdiť opak. Ich organizmus je na tamojšiu vodu zvyknutý, no vy by ste mohli veľmi ľahko prísť k vážnym žalúdočným problémom. Naopak, siahať by ste mali iba po originálne zatvorených fľašiach a vyhýbať sa napríklad aj ľadu v nápojoch či v potravinách,

2) neumyté ruky, ovocie alebo zelenina tiež dokážu narobiť poriadny neporiadok. Netreba však podceňovať ani banálne umývanie zubov. Aj krátky kontakt znečistenej vody s ústnou dutinou môže vyvolať následné problémy so žalúdočným traktom, preto je lepšie a bezpečnejšie vyplachovať si ústa balenou vodou,

c) počas pobytu pri mori trávime podstatnú časť dňa vo vode a tak často zabúdame, že tekutina by mala prísť do kontaktu s našim telom aj zvnútra. Navyše hráme plážový volejbal, cvičíme aquaerobik alebo sa len tak prechádzame po pláži - čo však predstavuje zvýšenú fyzickú aktivitu, počas ktorej si treba dopriať dostatok vody. Zamerajte sa na nízkomineralizované prírodné pramenité vody bez príchute alebo s ochutením na spestrenie vášho pitného režimu.


Autor (zdroj): Internet