20.7.2023 10:45:04
Štátna tajomníčka Monika Jankovská medzi občanmi v Podbrezovej

Brániť sa vždy oplatí!

V Podbrezovane sme sa zaoberali niekoľkokrát problematikou ako brániť občana pred nebankovými subjektmi, exekúciami, úžerou... Citovali sme rady štátnej tajomníčky Ministerstva spravodlivosti SR JUDr. Moniky Jankovskej, ktorá spolu s tímom spolupracuje s občanmi poškodenými nekalými praktikami šmejdov, nebankoviek a úžerníkov a účinne za nich bojuje aj na poli legislatívy..

Dňa 5. mája 2014 sa v Dome kultúry ŽP uskutočnilo stretnutie štátnej tajomníčky Ministerstva spravodlivosti SR a jej tímu s občanmi. Podujatie bolo určené pre širokú verejnosť. Prišli ľudia zo zvedavosti, ale aj takí, ktorí zápasia so svojim veľkým problémom. Monika Jankovská veľmi zaujímavo rozprávala o konkrétnych obetiach, pôžičkách s obrovskými úrokmi, o strate strechy nad hlavou ... Konštatovala, že vďaka výzve Podbrezovana sa prihlásilo dvanásť ľudí, medzi ktorými boli exekúcie aj reálne zastavené. Pripomenula rady, ktorými by sa mali ľudia riadiť a konštatovala, že v boji proti nekalým praktikám už zaznamenali pokrok aj v legislatíve. Vďaka „protišmejdovskému zákonu“, ktorý platí od 15. novembra minulého roka, Slovenská obchodná inšpekcia zastavila vlani vyše 600 predajných akcií po celom Slovensku. V týchto dňoch vstupujú do platnosti ďalšie z balíka šiestich nových zákonov. Po 60 rokoch sa konečne dostáva do legislatívy aj pojem „úžera“. K problematike veľmi zaujímavo hovoril aj JUDr. Milan Budjač, pracovník Ministerstva spravodlivosti SR. Diskusia sa rozvíjala veľmi ťažko, no postupne sa prítomní rozhovorili o svojich problémoch. Priniesli aj dokumentáciu k svojim prípadom a štátna tajomníčka ich prevzala na preskúmanie.

V sále nebolo veľa ľudí. Sme si vedomí, že hoci postihnutých je dosť aj okolo nás, nie každý má odvahu o svojom probléme hovoriť, tobôž nie verejne. Z vystúpenia štátnej tajomníčky je však zrejmé, že nikdy nič nie je stratené a brániť sa oplatí. Môžete navštíviť aj špeciálnu stránku www.branitsaoplati.sk, kde sa dočítate o kľúčových rozhodnutiach vydaných v prospech spotrebiteľa

Autor (zdroj): Mgr. Oľga Kleinová