20.7.2023 12:46:17
Zo sveta ocele

Firma Nissan, japonský automobilový výrobca postaví na juhu krajiny, v štáte Aquascalientes už svoj tretí výrobný závod. Nová investícia bude stáť bezmála dve miliardy amerických dolárov a ako uvádza tlačová správa, bude dva a pol razy väčšia ako dve predchádzajúce. Ročne z jej výrobných liniek vzíde až 175 tisíc automobilov a súčasťou závodu bude aj priemyselný park pre subdodávateľov a stredisko testovania kvality.
...
Závod Beltrame, s ročnou kapacitou 110 000 ton, v meste Marghera pri Benátkach zatvára svoju prevádzku. Dodával produkty pre výrobcov lodí a ťažkých mechanizmov. Vedenie plánovalo v priebehu troch – štyroch mesiacov preinvestovať na zvýšenie efektívnosti desať miliónov eur. Nakoľko komplikovaná situácia na trhu s oceľou pretrváva, manažment sa rozhodol ukončiť činnosť závodu a o prácu tak príde 119 zamestnancov. Do budúcnosti hrozí, že Beltrame zatvorí aj svoje ďalšie prevádzky – v meste San GiovaniValdrano v Toskánsku.
...

Ruskému výrobcovi ocele – spoločnosti Mechel sa nedarí znížiť dlhodobý dlh a preto hrozí odpredaj niektorých rumunských divízií. Straty v Rumunsku vznikli nielen z dôvodu nedostatku zákaziek, ale aj pre nedávne výrazné zvýšenie cien elektrickej energie. Celkový dlh predstavuje okolo jedenásť miliárd eur.
...

Oceliarska oblasť koncernu ThyssenKrupp je v červených číslach a koniec krízy je v nedohľadne. Nové oceliarske závody v Brazílii a v USA, ktorých sa chce koncern zbaviť, zaznamenávajú aj v treťom kvartáli straty. Kvôli slabému dopytu v Európe bol v minulých dňoch už na nemeckých pracoviskách zavedený skrátený pracovný čas. Analytici síce počítajú s tým, že ThyssenKrupp v segmente Steel Europe bude naďalej písať červené čísla, ale ako celok vykáže na konci roka zisk pred úrokmi a zdanením.
...

Americký výrobca ocele U.S.STEEL zaznamenal v druhom kvartáli tohto roku pokles zisku o 55 percent a vyrobil 101 miliónov USD. V roku 2011 dosiahol zisk 222 miliónov dolárov. Podnik so sídlom v Pittsburghu dodáva výrobcom automobilov, domácich spotrebičov a stavebnému priemyslu. Jednou z príčin poklesu je vyšší dovoz a vyššie náklady na údržbu. Dovoz ocele USA v prvých šiestich mesiacoch roku 2012 stúpol v porovnaní s uplynulým rokom o 212 percent. Oznámil to americký oceliarsky zväz AISI.
...

Oceliarske závody, ktoré patrili k členským podnikom čínskeho zväzu CISA, v prvom polroku 2012, v porovnaní s minulým rokom, zaznamenali pokles zisku o 95,8 percenta na 2,4 miliardy čínskych yuanov, ako oznámila čínska spravodajská agentúra Xinhua. Medzi členskými podnikmi CISA je registrovaných 200 najväčších oceliarskych podnikov v krajine. Zväz, ktorý má podporu čínskej vlády, oznámil, že čínske oceliarske podniky zaplavujú trh prebytočným množstvom výrobkov a dostávajú tak ceny pod tlak. CISA už apeloval na centrálnu vládu v Pekingu, aby urobila daňové uvoľnenie na export oceliarskych výrobkov. Exportnú daň vláda zaviedla v júni roku 2010.


Autor (zdroj): Svět ocele