20.7.2023 12:47:34
Balónová fiesta


Podbrezová – Brezno – Nízke Tatry 2011 prilákala množstvo divákov
V dňoch 30. augusta až 4. septembra sa konalo podujatie organizované pod názvom 23. ročník Pohára Podbrezovej, organizovaný na počesť Medzinárodného klubu veteránov Slobodného neba, organizácie združujúcej pilotov závesného lietania z celého sveta. Súčasťou tohto podujatia boli medzinárodné preteky v závesnom lietaní, v paraglídingu a Balónová fiesta Podbrezová – Brezno – Nízke Tatry.
Organizátori sa rozhodli spojiť všetky tri letecké disciplíny do jedného podujatia. Verejnosť na Horehroní sem – tam zhliadne na oblohe balóny Železiarní Podbrezová. Pohľad na viacero balónov vznášajúcich sa na oblohe sa jej naskytol prvýkrát. Spoluorganizátor mesto Brezno vyhlásil balónovú súťaž o Cenu primátora mesta Brezna.
Bolo to vydarené podujatie, ktoré sa nieslo vo veľmi srdečnom a neskutočne priateľskom duchu. Aj záujem verejnosti či médií bol nečakaný. Samotný program sa začal vo štvrtok medzinárodnou súťažou v závesnom lietaní a paraglidingu, ktorého sa okrem iných zúčastnila aj kompletná zostava štátnej reprezentácie Slovenska. Medzi najvýraznejšie osobnosti závesného lietania na Slovensku patria bratia Vyparinovci, ktorí lietajú Svetový pohár a ich umiestnenia sú veľmi dobré, nechýbali Ferdinand Nízner, Peter Gašparovič, Ivan Plučinský, ktorí reprezentujú Slovensko v závesnom lietaní. Verejnosť mala možnosť zhliadnuť aj bravúrny let na cieľ niekoľkonásobného majstra Maďarska a majstra Európy v balónovom lietaní Zoltána Németha.
V piatok sa konalo slávnostné otvorenie za účasti okolo 130 pilotov uvedených disciplín. Bolo to veľmi príjemné, až dojímavé stretnutie niekoľkých generácií pilotov. Verejnosť mala možnosť vidieť prvý závesný klzák Štefana Gálika, jedného zo zakladateľov lietania na rogale, ktorý začal písať históriu závesného lietania na Slovensku a kontrast – súčasnú verziu špičkového výkonného krídla. Čestným hosťom podujatia bol prvý majster Československa z roku 1979 a z roku 1980, Slovák Ladislav Kormoš. Medzi najvýznamnejších účastníkov nesporne patril Štefan Machart, tvorca prvých pravidiel športového lietania a zároveň autor - dodnes medzi pilotmi veľmi populárnej - knihy Lidé s křídly netopýrů, Ladislav Kerekes, zakladateľ závesného lietania v Maďarsku , člen štátnej reprezentácia a Peter Halmos, viceprezident Medzinárodného klubu veteránov. Na slávnostnom otvorení sa verejnosti predstavil riaditeľ podujatia Ing. Július Kriváň, predsedovia Ing. Soňa Máziková a Ing. Jaroslav Demian a podpredseda Mgr. Ladislav Kardhordó.
Súčasťou štvordňového podujatia bol Malý letecký deň. Verejnosť mala na letisku v Rohoznej možnosť vidieť ukážky lietania množstva predvádzajúcich sa leteckých modelov, ktoré vyrážali dych najmä tým najmenším. Neskutočne čarovné bolo predvádzanie skupinových letov motorového paraglidingu, či závesného lietania, ale aj vzlet balónov, let motorového lietadla pilota Petra Cígera a ukážky šoférskeho umenia vyznávačov autotuningu. Malý letecký deň bol zážitkom pre malých i veľkých a veľmi dobre padlo konštatovanie, že si mnohí odnášali hlbšie zážitky, ako z nedávno konaného leteckého dňa.
Súťaž o Cenu primátora mesta Brezna vyhral Zoltán Németh naletením niekoľko centimetrov na cieľ. Zo štartoviska Kráľova hoľa pristála aj celá reprezentácia Slovenska v závesnom lietaní na letisku Rohozná, vrátane celkového víťaza súťaže v tejto disciplíne, Ferdinanda Niznera. V tomto roku sa mu podarilo uletieť 146 kilometrov, pričom dĺžka stanovenej disciplíny bola 110 kilometrov.
V najvýraznejšom športovom duchu sa niesla sobota. Vyhlásenie výsledkov sa mohlo konať až v neskorých večerných hodinách. Tento deň priniesol vyše 100 kilometrov uletených kilometrov v súťaži v paraglidingu i v závesnom lietaní. Piloti balónov absolvovali nádherný let spod Nízkych Tatier a vo večerných hodinách za veľkého záujmu verejnosti prelietali ponad mesto Brezno.


Pohár Podbrezovej 2011

Paragliding:
1. Štefan Vyparina SK
2. Peter Vyparina SK
3. Peter Vrabec SKZávesné lietanie:
1. Ferdinand Nizner ŽP ŠPORT
2. Vlastimil Bartas ČR
3. Ferenc Grúber HU


  Balónové lietanie:
  1. Zoltán Németh HU
  2. Ján Kalafut ŽP ŠPORT
  3. Branislav Končír ŽP ŠPORT  Pri slávnostnom ukončení podujatia sa účastníci vyjadrovali o priebehu len v superlatívoch a každý odchádzal so želaním, že sa sem rád vráti. Od konania tohto veľmi vydareného podujatia uplynulo len niekoľko dní a organizátori majú množstvo e- mailov s poďakovaním a slovami chvály na bezchybnú organizáciu. Poďakovanie nás všetkých patrí predovšetkým Železiarňam Podbrezová a.s., ŽP ŠPORT, a.s., mestu Brezno, obci Podbrezová, ŽP Informatika, s.r.o., Mestskému kultúrnemu stredisku v Brezne, ZO OZ KOVO ŽP, ŽP GASTRO servis-u, s.r.o., zamestnancom hotela Biela Medvedica, súkromným školám ŽP, Tále a.s., prevádzke doprava a centrálnej údržbe - elektroservisu ŽP a.s. a odboru infomédií a propagácie. Priamymi sponzormi podujatia boli: mesto Brezno, obec Podbrezová, Jozef Nociar – Ťažba dreva, HLP grafik, s.r.o., ZO OZ KOVO ŽP, ŽP GASTRO servis, s.r.o.


  ťazovi závesného lietania F. Niznerovi blahoželá riaditeľ podujatia J. Kriváň
  Autor (zdroj): Anna Nociarová