20.7.2023 11:00:12
Čo pre vás znamená Veľká noc?

Ing. Dušan LUPTÁK, valcovňa bezšvíkových rúr

-Veľkonočné sviatky, ako najvýznamnejšie kresťanské sviatky v roku, pre mňa znamenajú stretnutie s rodinou, známymi, oddych, poprípade aj aktívny relax niekde na horách. Na druhej strane pribudne aj zhon v domácnosti, ako pred, tak počas sviatkov. Prichádzajúce veľkonočné sviatky budú pre mňa nadobúdať iný rozmer, nakoľko po „šibačkách a oblievačkách“ budem už chodiť s ročným synčekom.


Iva ŠALINGOVÁ,zásobovanie

-Veľká noc alebo veľkonočné sviatky alebo Pascha je najvýznamnejší kresťanský sviatok,ktorý pripadá na marec alebo apríl. Veľká noc je pre kresťanov oslavou vzkriesenia Ježiša Krista po jeho smrti na kríži. Veľká noc sa preniesla aj mimo cirkvi. Je to čas osláv a veselia. Viaže sa k nej veľa zvykov. SymbolmiVeľkej noci sú baránok, zajačik a vajíčka. Chlapi a chlapci sa tešia na veľkonočnú šibačku a oblievačku. Nakupujú si parfémy, korbáče a pripravujú si vedrá na oblievačku. Ženy a dievčatá pripravujú kraslice a pohostenie pre kúpačov, kupujú čokoládové vajíčka, zajačikov a taktiež i svoje príbytky zdobia veľkonočnými symbolmi.


Vanda KUPCOVÁ, druhovýroba

-Veľkonočné sviatky sa v našej rodine spájajú s vítaním jari a tak k nim neodmysliteľne patrí rodinné stretnutie na chate a pobyt v prírode. Stolujeme tradičné veľkonočné pokrmy, ale s kúpačkou vo Veľkonočný pondelok sa veľmi nestotožňujeme.Z týchto sviatkov sa tešíme hlavne preto, že už prichádza krajšie ročné obdobie.


Ing. Michal KRUPČÍK, oceliareň

-Ako v každé sviatky, aj počas Veľkej noci v prvom rade oddychujeme. Aj napriek tomu, že tohto roku je Veľká noc skôr a von nie je ešte veľmi teplo, určite si vyjdeme niekde do prírody. No a keďže máme päťročného synčeka, k veľkonočnej atmosfére neodmysliteľne patrí u nás aj kúpačka obidvoch starých mám.


Ing. Ľubomír MAREK, technický a investičný rozvoj

-Je jedným z najvýznamnejších kresťanských sviatkov, po zimnom období je i oslavou prebúdzajúcej sa prírody a prichádzajúcej jari, na ktorú už všetci čakáme.
Sviatky sú aj príležitosťou na stretnutie s najbližšou rodinou, ale ženy príliš netrápim. Uprednostňujem symbolické pošibanie a pokropenie vodou.Tohtoročná Veľká noc bude pre nás výnimočná, nakoľko v tomto období čakáme príchod nášho dieťatka na svet a veľmi sa naň všetci tešíme.

Autor (zdroj): Mgr. Oľga Kleinová, Viera Kúkolová